Hudební hvězdy, které skončily na psychiatrii

Světská sláva, polní tráva, praví moudré přísloví. Že je duševní zdraví mnohem cennější než úspěchy a peníze slavných hudebních hvězd, o tom by mohla vyprávět například zpěvačka Hana Horecká, která se nedávno ocitla v péči psychiatrů. A není jediná.

Hana Horecká, známá z country kapel Fešáci nebo Nové Schovanky, se po letech vyčerpávajících soudních tahanic s manželem dala do kupy a vypadalo to, že bude v poklidu pokračovat ve své kariéře. Najednou ale přišel zlom – před dvěma týdny se zabarikádovala v bytě i se svou dcerou, odmítala otevřít policistům a vyhrožovala sebevraždou. Incidentu nepředcházely žádná rodinná dramata – u zpěvačky patrně propukla psychóza spojená s bludy. Jak se později vyjádřila v psychiatrické léčebně, domnívala se, že se k ní dobývali falešní policisté a chtěli ji zabít…

Případ Horecké je o to smutnější, že za ním nestojí drogy a alkohol, jako v případě mnoha jiných hvězd. Spekuluje se ale, že ji na uzavřené oddělení odeslal přílišný zájem o ezoterické vědy. „Kvůli lepšímu numerologickému součtu si přidala do jména ještě jedno písmeno „N“, takže se přejmenovala na Hannu. Napsala také knihu o tom, jak zhubla jen díky působení oranžového světla,“ prozradila její kamarádka bulváru s tím, že Horecká trpěla paranoidními stavy už delší dobu.

Další osobnosti, které skončily v ústavní péči:

V léčebných zařízeních se už cítí jako doma například zpěvačka Iveta Bartošová, která nezvládá úzkost ze samoty ani přílišný mediální tlak. Psychickou labilitu se snaží vyrovnávat alkoholem a prášky na uklidnění – to ji ale samozřejmě rozhazuje ještě víc. V posledním měsíci to došlo tak daleko, že jí byl odebrán z péče syn Artur.

Silný tlak a přepracování před sedmi lety neunesl ani charismatický zpěvák Daniel Hůlka. Odbornou pomoc ale vyhledal sám od sebe. Dodržel doporučenou pracovní pauzu, dopoval se antidepresivy a nakonec se vrátil ke zpívání jako znovuzrozený.

Zpřetrhaná niť se zato těžko navazuje jeho kolegovi Michalu Penkovi, který strávil v psychiatrické léčebně dlouhá léta. Drogy mu zcela zničily zdraví, image i kariéru. Michal se ale nevzdává a chtěl by se vrátit k mikrofonu. Tři roky je už prý „čistý“. Tak snad mu to vydrží.

Nové pracovní úspěchy v současné době slaví kdysi slavná „šílenkyně“ Tereza Pergnerová, jejíž dobře nakročenou kariéru zpřetrhaly rovněž drogy. Po čtyřech letech závislosti se začala dobrovolně léčit a nakonec se zvládla vrátit do práce a získat zpět do péče syna Samuela.

15.9.2011 12:00| autor: Nataša Slánská

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist