Na zlomené srdce se dá zemřít. Nevěříte? Věřte!

Říká se tomu syndrom zlomeného srdce. Lidé, kteří přišli o svého blízkého, jsou v následujících šesti měsících ohroženi třeba nástupem rakoviny nebo cukrovky. Špatná psychika oslabuje tělo a to není schopné bránit se nemocem.

Na syndrom zlomeného srdce ale truchlící mohou i zemřít. Vzpomeňme například na country legendu Johnnyho Cashe, který zesnul v jednasedmdesáti, pouhé čtyři měsíce po smrti své milované manželky June. Ale takový případ dost možná najde ve svém okolí téměř každý.

Velké nebezpečí představuje hormon kortizol, chemická látka, která se uvolňuje v nadledvinkách. Kortizol zvyšuje množství cukru v krvi, čímž svaly pracují rychleji. Mozek čerpá více energie a rány se rychleji hojí. To jistě není nic špatného, nicméně v případě dlouhotrvajícího stresu může nadbytek kortizolu tělu velmi uškodit.

Co všechno způsobuje zlomené srdce?

Vypadávání vlasů

Některé ženy ztrácejí vlasy po hrstech. I za to může nadprodukce kortizolu. Dobrou zprávou ovšem je, že tento stav je dočasný. Tělo si s úbytkem vlasů dokáže poradit a za šest měsíců by mělo vše být zase v normě.

Chřipka a nachlazení

Kortizol potlačuje imunitu a truchlící je o dvacet procent více ohrožen viry. Nepomůže ani očkování proti chřipce.

Bolest hlavy

Spouštěčem bolesti hlavy je stres. Svaly ramen a krku jsou ztuhlé. Příčinou může být větší množství kortizolu a adrenalinu v krvi.

Astma

Dánská studie z minulého roku prokázala, že děti, které přišly do osmnáctého roku věku o rodiče či sourozence, jsou ohroženější astmatem.

článek

Vysoký tlak, infarkt

Zažil to každý. Ve stresu bije srdce rychleji a cévy se zužují. Vyšší krevní tlak může být spojen s vyšší hladinou stresového hormonu, ale z dlouhodobějšího hlediska také s nadměrným pitím a kouřením. Ohroženější jsou hlavně starší lidé, u nichž hrozí nebezpečí infarktu. Podle jedné studie je riziko infarktu 24 hodin po smrti milované osoby dokonce jednadvacetkrát vyšší. Nebezpečí zvyšuje také nedostatek jídla a spánku.

Zánět střev

Symptomy jsou průjem, krev a neustálá potřeba chodit na záchod. Přesné přičiny nejsou známé, ale stres tyto příznaky zásadně zhoršuje.

Rakovina

Podle jedné studie mají vdovy po amerických vojácích méně buněk, které se dokážou vypořádat s hrozbou rakovinových tumorů. Jsou prý dokonce dvakrát více ohrožené rakovinou prsu. Přímou souvislost ale přesto vědci spíše zpochybňují a tvrdí, že přičinou onemocnění je změna životního stylu: alkohol, cigarety, přejídání, nedostatek pohybu.

Zlomeniny

Kosti řídnou tím, jak naše tělo stárne, a prožité trauma může tento proces ještě urychlit a zhoršit. Lidé v depresi se také méně pohybují, i to může mít neblahý vliv.

Cukrovka

Ztráta milované duše může zvýšit riziko cukrovky typu 2 a s ní spojené komplikace: horší zrak, špatný krevní oběh, onemocnění srdce nebo ledvin, potraty. Kvůli zvýšené produkci kortizolu tělo neprodukuje tolik inzulínu, kolik by jej bylo zapotřebí.

Foto: profimedia.cz

4.3.2014 10:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist