První a zároveň poslední vztah. Může to vyjít?

Seznámili se, poznali se, vzali se a byli spolu do konce života. On byl její první, ona jeho první. Zdá se vám to v dnešní době jako utopie? Možná ano, přesto čtěte dále… Třeba částečně změníte názor.

sex-vztah-1100x618.jpg

Poprvé

První vztahy mají nezaměnitelné kouzlo. Když je navíc ono „poprvé“ zároveň pro oba partnery, je všechno ještě intenzivnější. Po fyzické i psychické stránce. Také proto bývají první rozchody nejtěžší, i když je s odstupem času můžeme hodnotit mírněji, většinou si je zapamatujeme. Někdy se ale stane, že se žádný rozchod nekoná a takový pár spolu zůstane už napořád. Pravděpodobně ze svého okolí někoho takového také znáte. A když ne osobně, tak třeba jen z doslechu. Jak je to v dnešní době „tekutých“ vztahů možné? Za jakých okolností může takové partnerství vydržet, a co jej naopak ohrožuje? I když je to v každém případě individuální, našli jsme několik společných ukazatelů.

Co vztahu pomáhá?

Vzor rodiny – rodinné prostředí je jedním z faktorů, které ovlivňují naše vztahy. Co doma okoukáme, často v dospělosti opakujeme. Je možné, že někteří lidé tento model znají od rodičů či prarodičů, a proto jim nepřijde tolik divný.

Společná víra – a nemyslíme tím jen náboženství, ale sdílené sympatie k jakékoli životní filozofii. Jedinci, kteří „věří“ od počátku vztahu ve stejné věci, nemusejí již hledat dále. V některých případech by ani partnera se shodným světonázorem nenašli, a tak zůstávají s tím, který byl první.

Tolerance – říká se, že není možné, aby si lidé, kteří neměli jiné partnery, byli nadosmrti věrní. Bývají často označováni jako pokrytci, pokud něco takového tvrdí. Pravda může být jakákoli, k tomu, aby první vztah vydržel „navždy“, je potřeba mnoho tolerance ze strany ženy i muže tak jako tak.

článek

Co jej ohrožuje?

Proměna partnera – měníme se všichni. Pokud jsou spolu ale dva lidé od útlého mládí, zažijí těch proměn více. Některé z nich mohou být velmi zásadní a ne každá se dá ustát, i když se toho druhého snažíme respektovat.

Vliv okolí – společnost má často tendenci neobvyklé věci odsuzovat. I proto mohou lidé žijící s prvním partnerem začít pochybovat, zda jsou „normální“. Okolí nás dokáže mnohdy při rozhodování o tom, co je správné, ovlivnit více, než si myslíme.

Touha po nepoznaném – vždycky tu bude. I když moudří lidé vědí, že na ně nemusí čekat jen něco lepšího. Koneckonců to mohou vidět i mezi přáteli a známými. Přesto tato touha vede k rozpadu i dlouholetých fungujících vztahů.

Z běžného života vidíme, že první láska má šanci na přežití spíše v ojedinělých případech. Ne nadarmo se však říká, že výjimky potvrzují pravidlo. Takže když se setkají dvě osobnosti, které mají v sobě vysokou míru schopnosti komunikovat, určitý stupeň emoční vyzrálosti či vrozenou nesobeckost, může to vyjít.

Co si myslíte o prvních vztazích vy, milé čtenářky? Mohou vydržet, nebo tomu příliš nevěříte? Máte nějaké zkušenosti? Podělte se s námi, těšíme se na diskusi!

Foto zdroj: profimedia.cz

3.3.2014 12:00| autor: Lenka Šimková
Více o tématu: první láskavěrnost

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru nebo nás sledujte na facebooku:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.
TOPlist