První a zároveň poslední vztah. Může to vyjít?

Seznámili se, poznali se, vzali se a byli spolu do konce života. On byl její první, ona jeho první. Zdá se vám to v dnešní době jako utopie? Možná ano, přesto čtěte dále… Třeba částečně změníte názor.

Poprvé

První vztahy mají nezaměnitelné kouzlo. Když je navíc ono „poprvé“ zároveň pro oba partnery, je všechno ještě intenzivnější. Po fyzické i psychické stránce. Také proto bývají první rozchody nejtěžší, i když je s odstupem času můžeme hodnotit mírněji, většinou si je zapamatujeme. Někdy se ale stane, že se žádný rozchod nekoná a takový pár spolu zůstane už napořád. Pravděpodobně ze svého okolí někoho takového také znáte. A když ne osobně, tak třeba jen z doslechu. Jak je to v dnešní době „tekutých“ vztahů možné? Za jakých okolností může takové partnerství vydržet, a co jej naopak ohrožuje? I když je to v každém případě individuální, našli jsme několik společných ukazatelů.

Co vztahu pomáhá?

Vzor rodiny – rodinné prostředí je jedním z faktorů, které ovlivňují naše vztahy. Co doma okoukáme, často v dospělosti opakujeme. Je možné, že někteří lidé tento model znají od rodičů či prarodičů, a proto jim nepřijde tolik divný.

Společná víra – a nemyslíme tím jen náboženství, ale sdílené sympatie k jakékoli životní filozofii. Jedinci, kteří „věří“ od počátku vztahu ve stejné věci, nemusejí již hledat dále. V některých případech by ani partnera se shodným světonázorem nenašli, a tak zůstávají s tím, který byl první.

Tolerance – říká se, že není možné, aby si lidé, kteří neměli jiné partnery, byli nadosmrti věrní. Bývají často označováni jako pokrytci, pokud něco takového tvrdí. Pravda může být jakákoli, k tomu, aby první vztah vydržel „navždy“, je potřeba mnoho tolerance ze strany ženy i muže tak jako tak.

článek

Co jej ohrožuje?

Proměna partnera – měníme se všichni. Pokud jsou spolu ale dva lidé od útlého mládí, zažijí těch proměn více. Některé z nich mohou být velmi zásadní a ne každá se dá ustát, i když se toho druhého snažíme respektovat.

Vliv okolí – společnost má často tendenci neobvyklé věci odsuzovat. I proto mohou lidé žijící s prvním partnerem začít pochybovat, zda jsou „normální“. Okolí nás dokáže mnohdy při rozhodování o tom, co je správné, ovlivnit více, než si myslíme.

Touha po nepoznaném – vždycky tu bude. I když moudří lidé vědí, že na ně nemusí čekat jen něco lepšího. Koneckonců to mohou vidět i mezi přáteli a známými. Přesto tato touha vede k rozpadu i dlouholetých fungujících vztahů.

Z běžného života vidíme, že první láska má šanci na přežití spíše v ojedinělých případech. Ne nadarmo se však říká, že výjimky potvrzují pravidlo. Takže když se setkají dvě osobnosti, které mají v sobě vysokou míru schopnosti komunikovat, určitý stupeň emoční vyzrálosti či vrozenou nesobeckost, může to vyjít.

Co si myslíte o prvních vztazích vy, milé čtenářky? Mohou vydržet, nebo tomu příliš nevěříte? Máte nějaké zkušenosti? Podělte se s námi, těšíme se na diskusi!

Foto zdroj: profimedia.cz

3.3.2014 12:00| autor: Lenka Šimková
Více o tématu: první láskavěrnost

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist