Mobilní telefon ničí tvoje zdraví. Co všechno ti kvůli němu hrozí? Budeš v šoku!

Nedáš na svůj mobil dopustit? Tak brzdi. Pokaždé, když ho vezmeš do ruky, nahráváš vzniku infekcí. Jakmile přijmeš nějaký hovor, jdeš naproti akné. To ale pořád není nic proti tomu, co ti „dotykáč“ udělá s očima!

mobilni-telefony-a-zdravi-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Čím „nadupanější“ telefony se dneska vyrábí, tím více nás pobízejí k jejich používání. Vždyť takový smartphone už zdaleka neslouží jen k telefonování! Tahle šikovná věcička umí pohlídat slevy v obchodech, jídelníček i dodržování pitného režimu. Bedlivě sleduje také pravidelnost menstruace, ovulaci, šance na početí, úroveň stresu a fyzickou aktivitu, a to jak  při pohybu na souši, tak i ve vodě ( k dispozici jsou i voděodolné telefony)

Jeden by řekl, že právě díky svým schopnostem platí mobil za nepostradatelného pomocníka, který dost ulehčuje existenci. Vidíš to stejně? Nenech se opít rohlíkem. Tohle všechno kvůli němu můžeš „vyfasovat“!

Infekce a akné. Tomu jdeš vyloženě naproti

Jedna z nejvíce ceněných vymožeností moderní doby patří také k těm vůbec nejšpinavějším záležitostem, se kterými se lze setkat. No věřila bys tomu?! Na displeji totiž „bydlí“ tolik bakterií, breberek a škodlivých zárodků, že než bys je všechny spočítala, zavařila by se ti kalkulačka.

Displeje mobilních telefonů nejsou tak čisté, jak se jejich uživatelé mylně domnívají. Již mnoho studií poukázalo na to, že běžná obrazovka takového přístroje je špinavější než veřejné toalety. Pokud ji pravidelně nečistíte antibakteriálními přípravky, můžete si všechny nečistoty přenášet na obličej, což v kombinaci s třením podporuje různé infekce nebo tvorbu akné,“ vysvětluje texaský lékař Ted Lain.

Zrak v ohrožení? I s tím se musí počítat

Není žádnou novinkou, že smartphony vydávají elektromagnetické záření, o jejichž zhoubném účinku na organismus se ve vědeckých kruzích stále vedou živé debaty. Co je jisté už teď? V tom má definitivní jasno Americká optometrická asociace.

Ta na základě vlastní studie naznačuje, že nadměrné používání mobilu způsobuje rozmazané vidění, suchost očí i zvýšené riziko makulární degenerace, což je onemocnění způsobující slepotu. V sázce jsou prý také zhoršené pozorovací schopnosti a poškození sítnice. Ještě pořád si myslíš, že ta věc v pouzdře je tvým nejlepším přítelem? O tom se asi dá diskutovat…

Deprese a úzkosti, na které máš zaděláno

Aby toho náhodou nebylo málo, svou varovnou troškou do mlýna přispívají i experti lidských duší, tedy psychologové a psychiatři. Ti zase poukazují na to, že čím více hodin svůj chytrý telefon využíváš, tím se stáváš náchylnější k depresím a úzkostem. Přemýšlíš, jak je to možné? Vysvětlení tohoto jevu je poměrně banální.

Člověk má prý potřebu okamžitě reagovat na všechny příchozí události, které jeho mobil zaregistruje – textovky, e-maily, hovory, komentáře na sociálních sítích a tak dále. Tím se ocitá ve stresu, protože se obává, že když tak neučiní, padne ve virtuální společenskou nemilost. Rázem ho začne bolet hlava z neustálého zírání do displeje, dostaví se poruchy spánku – a deprese je na světě. Tedy alespoň tak to vidí odborníci! No jejda…

Co na tyhle mobilní hrozby říkáš ty? Sděl nám svůj názor v diskuzi pod článkem, budeme se těšit na příspěvky. Na odlehčení tématu máme jedno video, které dokazuje, že s mobilem není vždycky tak docela sranda…

Foto: Shutterstock.com

7.7.2020 2:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist