Nauč se být off-line. Užij si chvíle bez připojení a prožívej přítomnost

První otázka, co tě při výběru dovolené napadne je, jestli je v hotelu wi-fi. Jinak nikam nejedeš. Být v dnešní době off-line se téměř rovná být mrtvá. Ale co nám nonstop připojení přináší? Nestává se z pocitu svobody spíše otročina? Vypni internet alespoň na chvíli, uvidíš, jak ti bude fajn.

zivot-offline-2-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

V práci sem tam překlikáváš na svůj Facebook nebo brouzdáš po internetu, co je kde nového. V tramvaji každou chvíli vytahuješ chytrý telefon, jestli ti něco během těch pár minut, kdy ses zasněně dívala z okna, neuniklo? Než jdeš spát, pro jistotu ještě zkontroluješ tvoje oblíbené servery a projedeš sociální sítě? Tak to pozor, stopni závislost na internetu dříve, než se ještě více rozjede.

Stačí chvíle denně bez připojení a bude ti lépe

Pokud jsi na internetu závislá, tak tě nebudeme tlačit do toho, abys odjela na víkend do divočiny, kde fakt wi-fi není. Ale vyhraď si chvíle, kdy prostě vypneš mobil i počítač a budeš si užívat vše okolo. Tak schválně, když jsi v kině, vypneš na celé dvě hodiny telefon nebo tajně každou chvíli štracháš v kabelce a sjíždíš Facebook? Dokážeš při kávě s kámoškou nechat mobil v kapse nebo si ho položíš na stůl ještě dříve, než si objednáš? Být pořád připojená je trochu děsivé, ne? Proto si zvol situace, kdy budeš alespoň chvíli off-line.

Dáš celý den off-line?

Pokud si chceš od internetu opravdu odpočinout, vyzkoušej, jestli zvládneš být celý den bez připojení. Ne, nezbláznili jsme se a řada lidí to už zkouší, stejně jako zkouší celý únor nepít nebo se muži celý listopad neholit.  Jako jsou dny, kdy se doporučuje auto nechat doma, tak už jsou i dny, kdy se doporučuje zahodit mobil a vyrazit ven bez něj. Tím dnem je 6. února, a jmenuje se Den bez mobilních telefonů. Také vznikl i Den off-line, tedy bez jakéhokoli připojení, a spočívá v tom, že si určíš 24 hodin, během kterých se na internet ani nepodíváš.

Digitální úzkost – strach, že nebudeš on-line

Stejně jako když se rozhodneš seknout s kouřením, tak i v tomto případě můžeš mít absťák. Podle odborníků se jedná o digitální úzkost a pociťují ji ti, co jsou na digitálním světě závislí, a přesto se snaží být nějakou dobu off-line. Abys úzkost potlačila, připomínej si, co za chvíle bez internetu získáš, a to je třeba čas pro rodinu, přátelé nebo tvé koníčky. Nepotřebuješ přeci každých pět minut vědět, jak se mají ostatní a jakou fotografii právě zveřejnili.  Častou frustrací, zejména u mladších lidí, je pocit, že je nemá nikdo rád, když mají málo lajků u příspěvků, a proto musí znovu a znovu kontrolovat, jestli se jejich počet nenavýšil. Docela opruz, ne? Jestli tě mají přátelé rádi, poznáš třeba podle toho, že ti zavolají a pozvou tě do kina.  Na počtu lajků opravdu nezáleží.

Čtěte také:

Hurá do přírody

Aby pro tebe chvíle bez připojení byly přijatelnější, vyraz do přírody. Rozhodně je to lepší než do kavárny, kde tě svým chytrým telefonem bude provokovat každý druhý host. A kde jinde než mezi stromy, na kopcích, v horách či v krásném zeleném údolí by sis chvíle bez internetu měla užít? Uvidíš, že zeleň a absence připojení tě zklidní a ty se dostaneš do pohody.

Co za to? Přítomnost

A co z toho všeho budeš mít? Začneš si konečně užívat přítomný okamžik. Jen se rozhlédni kolem sebe, co všechno ti kvůli tomu přístroji, do kterého pořád koukáš, uniká. A s tím můžeš spojit i to, že pro jednou si nebudeš dělat ani selfie, ani fotit rozkvetlé stromy a tvé děti, jak si to šinou na kole, ale budeš to prožívat bez toho, že bys to musela okamžitě dát na sociální síť, aby všichni věděli, jak se máš dobře. Docela osvobozující pocit, co říkáš?

Jsi často na internetu, nebo se bez něj dokážeš v pohodě obejít? Napiš nám do diskuze, kdy je podle tebe nejlepší chytrý telefon hodit za hlavu.

Foto: shutterstock.com

19.5.2022 2:00| autor: Alžběta Bublanová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist