Chytré mobilní telefony negativně ovlivňují fungování vztahů, varují vědci. Jak moc je situace vážná?

Mobil už dávno neslouží jenom k telefonování. Jenže čím je „chytřejší“, tím horší má prý jeho majitel spojení se svým protějškem. Za nedostatkem komunikace, sexu i pochopení totiž často stojí velký displej!

chytre-telefony-1-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

V dnešní době jsou mobilní telefony naprosto neodmyslitelnou součástí života, což potvrzují i statistiky. Z nich jednoznačně vyplývá, že jen mezi tuzemskou populací vzrostl od roku 2014 počet smartphonů o 241 %. Je to ale dobrá zpráva? Pro výrobce těchto takřka geniálních zařízení bezpochyby ano, nicméně moderní vztahy pod tíhou techniky nesmírně trpí. Proč je dotykový displej nebezpečným sabotérem šťastné budoucnosti ve dvou? Na to mají odborníci jasný názor!

Pojď si se mnou povídat. A nedělej, že neslyšíš!

Zrovna nedávno se experti z amerického Texasu, kteří působí na vyhlášené Baylorské univerzitě, vytasili s tvrzením, že nic neovlivňuje harmonii v páru tolik, jako právě extrémní používání chytrých vymožeností. Nad vší pochybnosti to prokázaly poznatky jejich studie publikované v magazínu Computers in Human Behavior Journal, do níž bylo zahrnuto několik stovek sezdaných dvojic. V rámci výzkumu drtivá většina respondentů nejenže na rovinu přiznala, že kvůli zmíněným aparátům doma vázne komunikace, účastníci se také rozpovídali i o svých niterních pocitech, jež kvůli tomu mají. A bylo to hodně zajímavé…

Jablko sváru, co má silný signál

Když byli oslovení dobrovolníci požádáni, aby upřímně zhodnotili soužití s partnerem, hodně jich uvedlo, že jejich drahá polovička po večerech nevěnuje pozornost jim samotným, nýbrž velkému displeji svého „parťáka“. Dotyční ani netajili, že takové chování vnímají jako těžkou „podpásovku“, která značně nahrává konfliktům, výčitkám, nadávkám i tiché domácnosti. Téměř polovina jedinců se expertům svěřila s tím, že kvůli nedostatku pochopení i pocitu sounáležitosti často pomýšlí na rozchod. Ještě pořád nevěříš tomu, že přístroj, který už dávno neslouží jen k vyřizování hovorů, může napáchat takové škody?

Čím více funkcí, tím větší závislost

Zdá se, že čím dál více uživatelů má vlivem častého používání se svým mobilním telefonem silnější psychologickou vazbu, která může snadno přerůst i v závislost, což samozřejmě způsobuje vážné problémy v mezilidských vztazích,“ připouští Matthew Lapierre, americký profesor komunikace z Arizonské univerzity, který se tímto ožehavým tématem dlouhodobě zabývá. S jeho názorem se ztotožňuje i další odbornice, která iluzi o technickém pokroku a jeho vlivu na lásku ztratila už dávno.

Jsem on-line. Proto nemám sex

Chytré telefony, tablety i počítače bohužel značně zasahují do intimity. Jsou totiž tím posledním, s čím se páry před spaním loučí, i tím prvním, s kým ihned po probuzení přicházejí do styku. To narušuje společně trávený čas a snižuje milostnou aktivitu, přičemž dochází k narušení přirozeného fungování dvojice,“ uvádí newyorská sexuoložka Amy Levine na svém blogu. A teď se přiznej, nezasahuje smartphone i do tvého svazku? Zamysli se dřív, než bude pozdě…

A co konkrétně ty, jaký máš na celou věc názor? Poděl se o něj s námi v diskuzi pod článkem, budeme se těšit na příspěvky.

Foto: Shutterstock.com

22.3.2019 4:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist