Láska je jeden velký mýtus. Tedy alespoň ta na první pohled, šokují odborníci

Je načase nalít si čistého vína. To, že nám při náhodném setkání někdo padne do oka, není láska. Je to projev tělesné přitažlivosti i důkaz mozkové činnosti. Trochu s tím souvisí i to, jak si s dotyčným navzájem voníte!

laska-na-prvni-pohled-1-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Věříš tomu, že se dva na sebe podívají a hned je ruka v rukávě? Je fakt, že tento jev často vídáme v romantických filmech. Také o něm čteme v knížkách nebo posloucháme v rádiích, protože o lásce na „první dobrou“ se skládají písničky jako na běžícím páse. Otázkou však je, zda se něco takového opravdu může stát i v reálném životě. Přesně to zajímalo i vyškolené experty, kteří se rozhodli přijít celé věci na kloub. To se jim také povedlo, ovšem jejich ortel je všechno, jen ne optimistický…

Nepleťme si pojmy a dojmy Nizozemská studie zveřejněná v odborném magazínu Journal of the International Association for Relationship Research, do které bylo zahrnuto několik stovek jedinců, naznačuje, že láska na první pohled je pouhým výmyslem, jímž se lidé nechávají utáhnout jako na vařené nudli. Ve skutečnosti je tento pocit založený výhradně na fyzické přitažlivosti, přičemž se na něm podílí celkem 12 oblastí mozku. Tak na tomhle by asi červená knihovna stavět nemohla, co? Jak to tedy vlastně funguje?

Všechno má co do činění s přitažlivostí a genetikou

Úplně narovinu jde podle odborníků o to, že člověk v „osudný moment“ bleskově vyhodnotí rysy dané osoby a povědomě posuzuje, zda s ním je konkrétní objekt zájmu geneticky kompatibilní. Výzkumníci také zjistili, že navzdory všeobecnému přesvědčení lásce na první pohled častěji věří muži ve srovnání se ženami.

Je to údajně proto, že silnější pohlaví vykazuje větší vnímavost k vizuálním podnětům, takže se prostě a jednoduše nechá unést klidně i několikrát denně. To jako vážně?! Už to samo o sobě nezní vůbec pěkně. Ke všemu tohle rozhodně není jediná studie, která lásce na první pohled dává pěkně na frak. A bacha – důležitou roli zde hraje také užívání antikoncepce. Co ta s tím má společného?

Tělesný pach mate smysly

Další vědecký pohled na bleskovou lásku přináší švýcarská genetička Joelle Apter. Tato žena jako slušně vydělávající vedlejšák provozuje seznamku, takže v tomhle směru má skutečně jasno. Kde je tedy zakopaný pes žhavých citů plynoucích z náhodného setkání, které si podle všeho jenom namlouváme?

Drsná pravda odhalena

„Láska na první pohled? Nic takového neexistuje. Tady jde hlavně o to, že můžeme toho druhého cítit a zjistit, jestli se nám zamlouvá jeho chemie. Každý má svůj osobní tón vůně, který vnímáme podvědomě, když se s daným člověkem setkáme tváří v tvář. O sympatie či naopak nesympatie se pak postará biologie a genetika,“ vysvětluje výše zmíněná specialistka přes randění. Odbornice zároveň dodává, že tělesný pach žen negativně ovlivňují antikoncepční pilulky. Jak moc?

„Antikoncepce první dojem hodně zkresluje. Navozuje na biologické bázi pocit, že je žena těhotná, aby nevyhledávala už nikoho, s kým by mohla otěhotnět. Pokud tyto prášky zabraňující početí užíváte, můžete si kvůli nim vybrat nesprávného partnera,“ šokuje Joelle Apter. No, taky vcelku jobovka…

Co si o lásce na první pohled myslíš ty? Napiš nám o tom do diskuze pod článkem, těšíme se na příspěvky. My to vidíme asi takhle – ať už existuje či nikoli, na dobrý romantický film se podíváme vždycky, no ne? Které jsou ty úplně nej? Připomeň si je ve videu!

Foto: Shutterstock.com

9.4.2018 4:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist