Jak vyzrát na vlastní hysterii?

Jestli jste někdy ve vzteku hodila talířem po partnerovi, ve slabé chvilce křičela, že se zabijete a nebo jste třeba zavěsila mobilní telefon ranou o zeď, tak jste nejspíš hysterka. Asi to pro vás není nic nového pod sluncem, ale jak s tím naložit?

 

Po divadelním výstupu, kdy vzduchem svištěly všechny možné předměty a z vašich úst padala sprostá slova, při kterých by se začervenal i ten nejvulgárnější dlaždič, jste se asi i styděla. Jenže příště jste se stejně ovládnout nedokázala. Mozek se zatemní a každý, kdo vám přijde pod ruku, ať se radši třese a klidí se z cesty. Na scéně je hysterka a s tou není radno si zahrávat!
Pětadvacetiletá Linda o sobě moc dobře ví, že je hysterka a kvůli této nechvalné vlastnosti se jí rozpadl i vztah s přítelem, který její chování nezvládl. „Když jsme se pohádali, tak jsem do něj bušila pěstmi hlava nehlava a ječela jsem jako pominutá a klidně i před lidmi. Když jsem mu ale ve vzteku rozdupala kytaru, pohár jeho trpělivosti přetekl a rozešel se se mnou.

 

Tím to ale zdaleka neskončilo. Po nějaké době jsem ho potkala s jinou holkou a za to jsem mu rozflákala před jeho zraky okýnka u auta golfovou holí,“ vzpomíná Linda na poněkud drsné metody, kterých má v zásobě hned několik. „Ve škole jsem zase mrskla počítačem o zem, protože mi nešel připojit internet a už jsem všeho měla dost.

Nakonec si to odnesl nevinný profesor, kterého jsem seřvala jako malého kluka a pak se hystericky zalykala svými slzami.“ Kantor byl naštěstí inteligentní člověk, který pochopil, že jeho studentka má problémy a doporučil jí psychiatra. „A protože tohle byl jen zlomek toho, co jsem vyváděla, když jsem se dostala do podobné nálady, rozhodla jsem se opravdu léčit. Teď už konečně dokážu aspoň trochu držet svoje emoce na uzdě, ale nemůžu říct, že by ze mě byl úplný kliďas. Jen už nešílím tolik jako dřív,“ přiznává.

Porouchaná hlava

Je nutné hnát hysterku hned na psychiatrii? Pokud předvádí podobné scény jako Linda a všichni ostatní s ní prožívají peklo na zemi, tak určitě. I když se to nezdá, hysterie je totiž závažná psychická porucha, která postihuje mnohem víc ženy než muže. Je to úzkostný stav, který postiženého naprosto vyvede z rovnováhy. Takže milé hysterky, neházejte flintu do žita, máte jen trochu porouchanou hlavu!

Hysterky mají v těle žábu

Už i staří Řekové si s hysterií lámali hlavu. Považovali ji za postižení, kterým trpí výlučně neplodné ženy. Představovali si, že děloha (řecky hystera) bezdětné ženy se začne pohybovat po těle a promění se v žábu, která způsobuje hysterické chování. Ubohá Řekyně měla pouze dvě možnosti, jak se z hysterie vyléčit. Buď počkat, až děloha proměněná v žábu sama opustí tělo nebo porodit dítě. Staré Řekyně tedy měly šanci.

Takže až si na vás někdo začne stěžovat, že jste hysterka, vysvětlete mu, že máte v těle žábu a za nic vlastně nemůžete. Když si bude ťukat na hlavu, není daleko od pravdy. Hysterky jsou prostě tak trochu nemocné a dnešní lékařská věda skoro žádnou naději na úplné vyléčení nenabízí. Co tedy s tím?

 

Celý článek si přečtete v novém Shine zde:

 

/wp-content/uploads/files/shine_1.jpg

 

Zdroj: www.shinemag.cz

20.7.2009 12:00| autor: Redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist