Jak to vidí Lasice: Přestaňte rozdávat levný sex!

„Chlapům jde jenom o sex.“ „Vyspal se se mnou a už se neozval.“ „Chlapi se dneska nechtějí vázat a už ani na pořádné rande vás nepozvou!“ Toto jsou hlášky, které slýchám od žen a kvůli kterým by člověk získal dojem, že ti dnešní muži vůbec za nic nestojí a vztah je to poslední, o co jim jde. Určitě jsou mezi nimi i ti, kterým jde opravdu jen o to jedno, ale zkusme se na věc kouknout z jiného úhlu. Romantické duše prominou, dnes se totiž na věc podíváme z pohledu sexuální ekonomie a evoluční strategie sexuálního chování!

jak-to-vidi-lasice-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Pojďme si představit, že mužům jde opravdu primárně o sex. A jsou za něj tak ochotni „obětovat“ mnoho. Dobývat danou ženu, zvát ji na večeře, výlety, nosit kytičky a dárečky. To vše, aby ji dostal do postele. V prvé řadě mu tedy jde o dobývání, uspokojení a třeba i „zářez“. Tady to ale naráží na hlavní touhy žen. Z evolučního hlediska se ženám vyplácelo něco jiného. Sex znamenal pravděpodobné otěhotnění a moudrá pravěká žena tak věděla, že si chlapa musí nejdřív uvázat. Proto i ty dnešní ženy chtějí hlavně blízkost, spojení a jistotu v podobě vztahu a zajištění do budoucna, tzn. ideálně manželství. Což muži vědí, a tak i svá slova a sliby směřují tímto směrem, ačkoliv jim takový význam ve skutečnosti nemusejí přikládat. Ví, co chceme slyšet, a také toho umí využít.

Dřív bylo běžné, že aby muž mohl ženu „skolit“, musel si ji nejdřív vzít. Vyřešeno. Jenže vynálezem hormonální antikoncepce už nehrozilo nechtěné otěhotnění, tedy jasný závazek. Máme možnost mít sex kdykoliv a bez závazků. S rozvolněním společnosti si i ženy začaly více užívat svobodného života, bavit se, a to i prostřednictvím nezávazného sexu. To je samozřejmě do určité míry v pořádku. A u té míry právě vidím zádrhel.

Musíme si totiž uvědomit, že ženy jsou ty, které nabízejí cenné zboží. Podle sexuální ekonomie sex představuje komoditu, kterou vlastní právě ženy. Z jejich strany tak plyne nabídka, od mužů poptávka. Dřív jsme se „prodávaly“ velmi draho. Chceš sex? Tak jo, ale nejdřív bude svatba! Případně se muž musel hodně snažit, aby si získal naši přízeň. Ale dnes? Swipnete se přes Tinder a sex proběhne klidně ještě ten večer, bez jakékoliv snahy daného muže. To znamená v podstatě zdarma. A jak moc si vážíš věcí, které dostaneš zadarmo? Aha…

Neříkám, že bychom se měli vracet do starých režimů, to ani není možné a určitě ne ideální. Nechme ale muže, ať se o nás alespoň nějak snaží a ano, investují do nás. Nikdo nechce mít utopené náklady a tím méně racionální muž. Čím víc do tebe investuje, tím méně tě bude chtít pustit. A aby se do tebe mohl zamilovat, musí tě nejdřív poznat. A tomu často zabráníš právě tím, že mu skočíš do postele příliš brzy. Tím dosáhne svého a nemá chuť dál objevovat.

Neplatí to samozřejmě ve všech případech, ale vřele doporučuji tomuto scénáři předcházet právě tím, že mu svou osobnost „podstrčíš“ ještě před tím, než dosáhne svého, tedy sexu. V ideálním případě v tobě pozná skvělou ženu a partnerku do života a bude mu stát za to, vídat se s tebou a navázat vztah. Jenže pokud tě neměl čas poznat, jsi jednou z mnoha a navíc v jeho očích příliš lehce dostupná. Tady často skáčete na špek chytáku, kteří mnozí muži rádi používají – „To já si nebudu myslet, že takhle to děláš s každým. O co jde, užijeme si trochu srandy.“ Znovu upozorňuji, že je to chyták, na který se nenech lapit! Hodně chlapů opravdu ztratí zájem, a ještě si budou myslet, že tě takhle přemluví každý druhý, a to nechceš.

Příliš snadnou dostupností sexu a návdavkem k tomu přebytkem porna se z mužů stávají líní tygři v zoologické zahradě. Dostanou naporcovanou kořist až před čumák a nemusí se namáhat ani s lovením, ani se stresem, že masa nebude dost. Co by se tedy namáhal, když se před ním producíruje nějaká gazela…

Jestli chceme, aby muži lovili, přestaňme rozdávat levný sex a udělejme ze sebe opět drahé zboží. Kdo má na jazyku, že ženy nabádám ke zlatokopectví, je na omylu. Nabádám je k vědomí si vlastního hodnoty a dělání z námluv opět zábavnou akci, která bude ve finále přínosná pro obě strany.

Tak jak to je? Chceš podpořit svoji hodnotu a nevíš, kde začít? Na www.vztahova-inzenyrka.cz si pořiď akční zápisník „Jsem sebevědomou a rovnocennou partnerkou“, který ti ukáže směr. Pro více inspirace sleduj Instagram: @jak_to_vidi_lasice nebo Facebook: Jak to vidí Lasice.

3.12.2021 2:00| autor: Nikola Rusnáková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist