Začínáš se sportem? Zjisti, jaké suplementy jsou pro tebe vhodné

Začala jsi cvičit a odevšad na tebe vyskakují tipy na suplementy? Jenže ty nemáš tušení, jaké používat a jestli vůbec? Máme pro tebe odpovědi na všechny otázky a ještě něco navíc.

suplementy-2-1100x618.png Zdroj: Shutterstock.com

Je třeba si uvědomit, že suplementy jsou pouze doplňky stravy, to znamená, že stravu mají opravdu a pouze doplňovat. Základem by tedy měl být vyvážený jídelníček obsahující dostatečné množství ovoce a zeleniny, aby byla zachována rovnováha potřebných živin v těle. Tím se zároveň vyhneš nedostatku mikronutrientů, zejména tedy vitamínů a minerálních látek.

Dalším důležitým a často zanedbávaným faktorem je spánek. Přitom má bezprostřední vliv na celý náš den. Vlivem nedostatečného spánku budeme v průběhu dne pociťovat větší hlad a pravděpodobně přijmeme i větší množství kalorií než za normálních okolností. Ale hlavně nás bude omezovat i ve sportu, každý pohyb bude mnohem těžší.

Teprve pokud máš zdravý jídelníček a dostatek spánku, má smysl se začít zabývat suplementací. Se suplementací to není úplně jednoduché a u jednotlivých sportů se může i dost lišit, proto se zmíním jen o těch nejdůležitějších, které mohou být obecně prospěšné u širší škály sportů.

Kofeinové přípravky

Kofein je obecně jedním z nejužívanějších stimulantů. Zdaleka nejvhodnějším zdrojem kofeinu je kvalitní zrnková káva, která obsahuje navíc řadu dalších zdraví prospěšných látek. Rozpustná káva má do tohoto statusu ale hodně daleko, obecně bych doporučil volit spíše čerstvě namletou zrnkovou kávu. Nicméně ne každému se bude chtít před sportem konzumovat teplou kávu, v tomto případě můžeš sáhnout po kofeinových tabletách či energetickém nápoji, avšak tyto nápoje obsahují nemalé množství cukru, s čímž je také potřeba počítat.

Proteinové nápoje

Jako vhodnou před tréninkovou či po tréninkovou svačinu můžeš zvolit proteinový nápoj. Existuje široká škála proteinových přípravků, avšak zlatým standardem a plně dostačujícím je syrovátkový koncentrát, který je ideální kombinací cena/výkon. Vhodný je právě kvůli své rychlé vstřebatelnosti, takže zaženeš hlad a zároveň ti před sportem nezatíží tvou trávicí soustavu, ideální je ho konzumovat hodinu před tréninkem. Po tréninku může být fajn svačinou, po které ti nebude těžko.

V obchodě se nachází celá řada již hotových proteinových nápojů, které většinou bývají kvalitativně bez problému, avšak cenově jsou nevýhodné. Pokud tyto nápoje konzumuješ pravidelně, určitě pro tebe bude vhodnější si pořídit vlastní a namíchat si ho.

Pro rychlejší vstřebatelnost je vhodnější proteinový prášek rozpustit ve vodě, avšak pokud ho rozpustíš v mléku, tak se zas tak moc nevstane a většinou bývají s mlékem i chutnější.

Další články autora:

Iontové nápoje

Během sportování dochází k vylučování celé řady minerálních látek pocením. Proto není od věci je při delší aktivitě doplňovat, mluvíme zejména o draslíku a sodíku, které jsou nedílnou součástí iontových nápojů. Nejvhodnějším pro tebe bude hypotonický nápoj, který nejrychleji rehydratuje opětovně organismus.

Kofein, iontové nápoje i proteinové přípravky mají celou řadu benefitů, avšak stále to jsou jen doplňky stravy a na pomyslné pyramidě bychom je našli až na jejím vrcholku. Tím chci pro připomenutí říct, že je záhodno jim věnovat pozornost ve chvíli, když máš pod palcem ostatní prvky zdravého životního stylu.

text: Dan Makoli, výživový poradce a fitness trenér, foto-zdroj: shutterstock.com

4.8.2022 7:00| autor: Dan Makoli

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist