Hubnout, bavit se a poznávat nové přátele? To vše můžeš díky běhání

Hubnout v době, kdy se peče cukroví a chystají se všechny ty neskutečné dobroty na vánoční stůl, je nesmírně těžké. A chápeme, že si chceš nějakou tu mlsku dopřát a zároveň se nechceš potit v posilovně. Přemýšlíš, co dělat? Zkus to s běháním. Jde to i v zimě. Své o tom ví naše čtenářka Lucka, která kouzlu běhání propadla.

beh-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

Proč říct ano běhání?

Možná jsi běh při hodinách tělocviku z duše nesnášela, ale teď přemýšlíš, že bys ho prubla? Rozhodně ho vyzkoušej, má ti totiž co nabídnout. Běh je jeden z nejsnazších způsobů, jak shodit přebytečné kilogramy a počáteční investice je téměř nulová, vystačíš si s vhodnými botami a sportovním oblečením. Běh v těle uvolňuje endorfiny, tedy hormony štěstí, které ti zlepší náladu i v těchto pošmourných dnech. Běh také posiluje tvou imunitu, zlepšuje spánek, a pokud si ho budeš dopřávat pravidelně, můžeš se těšit i na zvýšení libida.

Začni postupně a s parťákem

Říkáš si, že začít běhat zrovna na podzim a v zimě je hloupost? Opak je pravdou, v chladnějších měsících se ti bude začínat mnohem lépe, než když venku panují třicetistupňová vedra. Pokud se ti do toho nechce, zkus zlanařit kamarádku, ve dvou se to totiž lépe táhne. Není také dobré začínat hned běhat dlouhé tratě. Dávej si postupné cíle, drobnými krůčky k úspěchu. Pokud si hned na poprvé naložíš pět nebo deset kilometrů, podruhé už se ti vyběhnout chtít nebude. A co je na běhání skvělé? Začít můžeš v jakémkoliv věku. Jen pamatuj, jakmile kouzlu běhání propadneš, dopadneš jako naše čtenářka Lucka Čečrlová (40). Ta se do běhání zamilovala a dneska už má za sebou 37 startů na nejrůznějších závodech. Jak začínala, co pro ni bylo nejtěžší a jaké má sny? To ti prozradí v našem rozhovoru.

Lucko, jak ses k běhání dostala?

Začalo to paradoxně koukáním na televizi. V té jsem viděla půlmaraton a moc se mi to líbilo. Řekla jsem si, že by nebylo špatné ho také jednou uběhnout.

Jaké byly začátky? Kolik jsi uběhla a jak rychle ses zlepšovala?

Začátky byly těžké, nebylo to takové, jak jsem si představovala. Člověk musí překonat chvíle, kdy to více bolí, než přináší uspokojení. Ale tento stav se u mě změnil asi po měsíci běhání. Začínala jsem běhat 1 až 2 kilometry a postupně jsem si přidávala.

Nebylo tvým záměrem kromě snu o doběhnutí půlmaratonu také zhubnout?

Mým hlavním záměrem bylo uběhnout běžecké závody, hubnutí úplně ne, i když samozřejmě běhání je skvělý způsob, jak shodit přebytečná kila nebo si udržovat svou váhu. Já ale hlavně moc chtěla získat účastnickou medaili s pocitem, že jsem to zvládla.

Kdy ses odhodlala k prvnímu závodu?

První závod jsem běžela před dvěma lety, přesněji v roce 2017. Odhodlala jsem se k tomu potom, co jsem si víc a víc prodlužovala tratě, a když jsem uběhla v pohodě deset kilometrů v kuse, tak jsem si našla první závod.

Jaký to byl a kolik jsi běžela kilometrů?

Byl to běžecký závod v Drážďanech a běžela jsem deset kilometrů.

Kolik závodů už máš za sebou? A který byl pro tebe ten úplně nejtěžší?

Zúčastnila jsem se zatím 37 závodů. Nejtěžší byl pro mě jeden z prvních půlmaratonů ve Vídni. Tehdy jsem si sáhla opravdu na dno svých sil.

Jak často běháš?

Abych se mohla zúčastnit závodů, které chci v budoucnu absolvovat, tak se snažím pravidelně 2-3x týdně vyběhnout.

Co je podle tebe při běhání nezbytné?

Za tu dobu, co běhám, jsem zjistila, že je pro mě nejdůležitější mít správnou obuv a oblečení. I když se to nezdá, nesprávně zvolené oblečení dokáže nadělat při závodu pěknou paseku.

Máš ráda doping v podobě hudby při běhání? Nebo co ti pomáhá?

Hudbu při běhání neposlouchám. Poslouchám své tělo a užívám si vše kolem sebe.  Na závodech si pak obzvlášť užívám tu skvělou atmosféru vzájemné soutěživosti i sounáležitosti, kdy si všichni pomáhají a skvělých diváků, kteří dokáží parádně povzbudit.

Co bys poradila těm, které s běháním teprve začínají?

Nenechte se odradit prvními týdny, kdy si tělo zvyká na nový způsob pohybu. Vydržte a brzy se dostaví příjemné pocity a hlavně ten nezaměnitelný a báječný pocit, že jste to dokázali.

Jak se mohu registrovat na závody?

Registrace je jednoduchá, stačí si najít na internetu závody, které tě zajímají a z pohodlí domova provést registraci včetně zaplacení. Pokud se ti to nepovede, je možné se u vybraných závodů zaregistrovat na místě .

Co ti běhání dalo a co vzalo?

Běhání mi přineslo spoustu nových přátel a zážitků, které jsou součástí každého společného závodu. Nemohu říct, že by mi běhání něco vzalo, protože běhám pro radost.

Napadlo tě někdy s tím seknout?

Při delším závodě se mi stává, že kolem sedmnáctého kilometru začínám bojovat se svou morálkou, peru se s neskutečnou škálou pocitů, z nichž nejsilnější je ten, abych ukončila to trápení. Ale naštěstí se jimi nenechám ovlivnit a po skončení závodu ta neskutečná euforie je mi dostatečnou odměnou a povzbuzením do dalších závodů, takže myšlenky na to, s tím seknout, jsou zase okamžitě pryč.

Máš už pořádnou sbírku medailí z nejrůznějších závodů. Které si ceníš nejvíc?

Ze všech závodů, kterých jsem se zúčastnila, jsou pro mě nejcennější dvě umístění na bedně se ziskem 3. místa, a to na žateckém duatlonu a Miladatlonu.

Běháš i v tomhle počasí? Nebo které počasí je pro tebe nejideálnější?

Nejraději běhám v chladnějším počasí, protože se mi lépe dýchá a mohu tak běhat delší vzdálenosti bez nutnosti občerstvení. V teplejších dnech nejraději běhám ráno, kdy není teplota tak vysoká.

Jaké další sporty tě baví?

Z dalších sportů mě baví horská a silniční cyklistika, která se prolíná s mým zájem o účast v duatlonu. Jakmile napadne první sníh nasazuji své oblíbené běžecké lyže a uvidíte mě ve stopě na Božím Daru, kde trénuji, abych se mohla zúčastnit běžeckých závodů.

Blíží se Vánoce, jak u tebe vypadají?

Vánoční svátky mám spojené se společnými adventními výběhy s partou dobrých přátel. V tento čas již nezávodím, ale užívám si společného běhu a po té i společného vánočního posezení, kde probereme všechny naše sportovní zážitky. Takže i Vánoce jsou pro mě ve znamení běhu.

Pečeš cukroví zdravé nebo ráda mlsáš klidně i to nezdravé?

Vánoční cukroví není pro nás běžce ta správná pochutina, takže nepeču, ale přesto si ráda v těchto chvílích neodříkám a s chutí ochutnám.

Jaké máš sny a plány do budoucna?

Mým snem a zároveň přáním je v budoucnu uběhnout maratonský závod. Ráda bych prožila euforii při doběhu této tratě.

Moc děkuju za rozhovor a přeji ti, aby se ti splnil nejen tvůj běžecký sen.

Foto: archiv Lucie Čečrlová, shutterstock.com

10.12.2019 10:00| autor: Petra Martišková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist