Hlíva ústřičná? Skvělá v kuchyni i pro posílení zdraví

Možná už ji znáš a pravidelně si na ní pochutnáváš a možná jsi jejímu kouzlu ještě nepropadla. Řeč je o hlívě ústřičné, která je nejen výtečnou surovinou v kuchyni, ale také zázračný přípravek pro tvé zdraví. Hlívu nelze nemilovat!

hliva--1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Dnes ji už běžně seženeš v supermarketu nebo na farmářském trhu. Jde o dřevokaznou houbu, která roste v trsech. Její zbarvení je různé, od bělavé barvy, po šedomodrou, až k šedohnědé či tmavě hnědé. Jméno hlíva ústřičná dostala podle svého tvaru a barvy, připomíná totiž ústřici (ovšem při hodně velké fantazii).

V přírodě se vyskytuje v listnatých lesích, na živých či odumřelých kmenech stromů, zejména na vrbách, ořešácích, břízkách či bucích. Hlíva je tzv. nezelený organismus a  proto potřebuje ze zelených organismů přijímat látky, které jsou pro její život důležité. Hlíva si ze stromů vezme potřebné živiny a my si je díky tomu můžeme vzít z ní.

Je pěstována i komerčně, ze stejného důvodu jako reishi, poptávka po ní totiž neuvěřitelně stoupá. Největším producentem hlívy je nepřekvapivě Čína, v závěsu za ní Filipíny, Thajsko, USA či Pákistán. Dokonce je celosvětově třetí nejpěstovanější houbou, v těsném závěsu za žampiony a šiitake.

Stejně jako reishi, i hlívu po staletí využívá čínská medicína pro její zázračné účinky. V Evropě se o její největší popularitu postarali Němci za první světové války. Hlíva totiž byla pěstována jako výživná potravina pro vojáky. Válku sice Němci nevyhráli, ale vojáci alespoň neumírali hlady. Nedlouho po válce byly zjištěny i léčebné účinky hlívy.

V kuchyni si ji zamiluješ

Hlíva je velice chutná houba a našla si už místo v české kuchyni. Na konci článku najdeš recept na výtečnou falešnou dršťkovou polévku. Výborně chutná i konzervovaná a v kombinaci se zeleninou. Ke konzumaci jsou obvykle vhodné jen klobouky, nohy jsou totiž neuvěřitelně tuhé. Dají se ale usušit a rozemlít např. na houbový prášek, který se používá jako houbové koření. Nebo je musíš hodně dlouho povařit. Pozor, hlíva může mít i projímavé účinky. A ještě navíc obsahuje látku arabitol, která ti může způsobit nemilé střevní potíže.

Zázrak pro tvé zdraví

A tím se velkým obloukem dostáváme k jejím zázračným účinkům na lidské zdraví. Mnoho výzkumů z různých zemí se shoduje na jedné věci, a sice, že největším plusem hlívy je bezesporu její účinek na imunitu, díky obsahu betaglukanů, což jsou polysacharidy s širokým spektrem působení. Studie uvádějí, že obsahuje rovněž mnoho antioxidantů, díky čemuž zpomaluje proces stárnutí. Obsahuje také vlákninu, která má příznivý vliv na zažívání.

Pokud tě trápí zácpy, raději než po chemických projímadlech zkus sáhnout po hlívě a třeba se tohoto nepříjemného problému brzy zbavíš. Dále v hlívě najdeš vitaminy B, stopové prvky a minerály. Pokud jsi chudokrevná, mohla by ti prospět. Podle jednoho indického výzkumu totiž pomáhá v těle zvyšovat tvorbu červených krvinek. Dále příznivě ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi. A je i těžkým protivníkem v boji s vysokým krevním tlakem či cukrovkou. Snížení cholesterolu potvrdila jedna japonská studie z roku 2003, která testovala účinky hlívy na potkanech. Díky hlívě také můžeš bojovat se záněty a plísněmi. Dokonce by si měla poradit i s takovým neřádem jako je zlatý stafylokok. A jako poslední nesmíme zapomenout zmínit její vliv na rakovinotvorné buňky. Podle mnoha studií by měla zpomalit jejich růst. Probíhají stále nové a nové výzkumy, tak uvidíme, co se ještě dozvíme.

Komu hlíva neprospívá?

V podstatě můžeme říct, že hlívu mohou užívat všichni, kteří potřebují doplnit vitaminy a minerály a získat zpět ztracenou vitalitu a energii.

Zdroje uvádějí, že užívání hlívy nenese žádná rizika. Pokud jsi alergik, dej si přesto pozor, může se stát, že budeš mít smůlu a zrovna u tebe se objeví alergie doprovázená nepříjemnými střevními potížemi. Zrovna tak se měj na pozoru v těhotenství a v období kojení, i když mnoho zdrojů uvádí, že hlíva je vhodná i pro nastávající maminky. Opatrnosti však v tomto období není nazbyt. A stejně jako houba reishi, i hlíva aktivuje imunitu člověka, proto se jí musí velkým obloukem  vyhýbat lidé po transplantacích užívající imunosupresiva.

A jak hlívu konzumovat?

Buď si z ní můžeš udělat nějaký chutný pokrm, nebo ji můžeš užívat formou kapslí, kterých je na našem trhu celá řada. Pokud zakoupíš některý z doplňků stravy obsahujících hlívu, je optimální jej užívat alespoň tři měsíce. Po této době bys už měla zpozorovat první blahodárné účinky na tvé zdraví. Kvalitní doplňky stravy ve formě tablet obsahují 100% extrakt z hlívy. V mnoha případech jsou obohacovány o vitamíny nebo třeba rakytník.

A nakonec slíbený recept na výtečnou hlívovou polévku, neboli „falešnou dršťkovou“. Budeš potřebovat:

  • 3 lžíce rostlinného oleje
  • 2 cibule, nakrájené najemno
  • 3 stroužky česneku, nakrájené najemno
  • 1 lžíci majoránky
  • 3 lžíce sladké/ pálivé papriky
  • 500 g hlívy ústřičné, očištěné a nakrájené na menší proužky
  • 1 litr vývaru
  • 3 lžíce hladké mouky
  • sůl a čerstvý mletý pepř

Postupuj následovně; v kastrolu rozehřej olej a na mírném plameni osmahni cibulku a česnek. Chvíli míchej, poté přidej hlívu a koření. Krátce podus, poté zapraš moukou, zamíchej, ať se všechny suroviny spojí a zalej horkým vývarem. Dobře promíchej metličkou, ať nejsou v polévce hrudky mouky a nech provářet pod pokličkou, dokud nebude hlíva měkká, což může trvat půl hodiny i více. Podle chuti osol a opepři a můžeš servírovat. Dobrou chuť!

Foto: Shutterstock.com

24.7.2019 6:00| autor: Alena Haas Kubátová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist