Chůze naboso: Skvělý recept pro tvé zdraví a psychickou pohodu

Chůze naboso je stále více a více oblíbená a není divu, má totiž blahodárné účinky na naše zdraví. Co všechno získáš, když si občas vyběhneš do přírody bez bot? A jaká chůze bosky je pro tvé tělo nejúčinnější? Zjistili jsme pro tebe.

chuze-naboso-1100x618.jpg Zdroj: profimedia.cz

Chůze naboso je nejen příjemná a přirozená, ale má také blahodárný vliv na tvé zdraví. Na chodidlech máme reflexní zóny, které ovlivňují zbytek našeho těla. A jedna taková procházka bosými nohami v trávě dokáže doslova zázraky. Tak využij teplé dny a odhoď boty. Uvidíš, jak se budeš najednou cítit volná, svobodná, uzemněná, spojená s přírodou a možná už se do nepohodlných bot nebudeš chtít ani vrátit.

Nerovný terén je lepší

Chůze bosky je zdravá, masíruje ti totiž chodidla a tím i všechny akupresurní body, které jimi proudí a příznivě ovlivňuje celé tvé tělo. Nejvíc pro zdraví však uděláš, když budeš chodit po nerovném terénu, a střídat různé překážky, jednou to bude kamení, potom písek a pak zase tráva. Nerovnost přes chodidlo blahodárně působí na nervovou soustavu, podporuje krevní oběh a posiluje imunitu, navíc díky ní zatínáme i více svalů. Pokud se ti nechce vyrazit ven a běhat tam jako víla po lese bez bot, můžeš si udělat takovou malou dráhu i doma. Vystačíš si s rozsypaným hrachem, cizrnou a fazolemi.

Zdravé nohy

Nohy nás nosí celý život, ale my se jim odvděčujeme těsnými a nepohodlnými botami, podpatky a nekvalitní obuví. Naše nožky tak časem zpohodlní a nevytváří si klenbu. Když jdeme bosky, a odlepujeme prsty od země, tak se zatnou, v botě ale tento pohyb není. Výsledek je pak takový, že řada z nás má zdravotní problémy s plochými nohami. Věděla jsi, že u novorozenců se v naší republice vyskytují ploché nohy jen vzácně? Ale před vstupem do první třídy už jimi trpí dobrá polovina dětí. Pokud chceš navrátit nožkám jejich zdraví a mít krásnou klenbu, rozhodně zkus chůzi bosky. V opačném případě riskuješ nejen zmíněné ploché nohy, ale s tím spojené problémy se zády, a to určitě nechceš.

Balzám na duši

Nejen na tělo má skvělý vliv chůze naboso, ale také na tvou psychiku. Pokud vyrazíš do přírody bosa, uvidíš, jak se budeš hned dobře cítit a získáš energii ze země, po které jdeš. Je to opravdu skvělý způsob meditace. A užívej si každý krok, zkus schválně šlapat na různé věci, jako jsou šišky a kamení. Prostě masáž zadarmo. Pokud se cítíš poslední dobou mizerně, máš depky nebo je ti jen smutno, sundej si boty, vyraz do přírody a vnímej, jak mezi tebou a zemí proudí energie. Není lepší pocit.

Začínáme s chůzí naboso

Je jasné, že první vyzutí bot a procházka bosky ti nebude připadat tak skvělá. Nohy jsou zvyklé na pohodlí a tak ti nerovný a tvrdý terén bude připadat hodně nepříjemný. Začni s chůzí naboso ideálně v trávě, teprve až si nožky trošku zvyknou, zkus třeba lesní cestu, později zkus přejít na kamínky. Pokud si chceš vyzkoušet různé povrchy a terény, najdi ve svém okolí nějakou stezku bosou nohou. Vznikají poměrně rychle a skvěle si je užiješ. Procházíš totiž krásnou přírodou a přitom zkoušíš různé povrchy – lesní cestu, chůzi přes šišky, klacíky, mech nebo jehličí. Zpočátku ti některé úseky budou připadat těžké, ale věř nám, že se ti to zalíbí a skvěle se nejen pobavíš, ale také zregeneruješ své tělo.

Pokud pro tebe chůze naboso není, zkus pro začátek barefootové botky. Mají velmi tenkou podrážku, takže tě spíš ochrání před nečistotami, než před nerovností terénu, ale přeci jen nešlapeš přímo bosou nožkou na zem.

A jak to máš ty? Chodíš někdy naboso nebo nedáš bez bot ani ránu? Napiš nám do diskuze, těšíme se na tvé příspěvky. My osobně si myslíme, že raději chůze bosky, než nosit boty z naší fotogalerie. Co ty na to? Souhlasíš?

Foto: Profimedia.cz, facebook.com, instagram.com

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist