Bylinkový doping na podzimní depku. Které čaje ti zvednou náladu?

Navštěvuje tě pesimismus – navíc se železnou pravidelností? Ukaž mu, kdo je tady pánem, a vytas proti němu silné zbraně v podobě heřmánkového, kozlíkového a maliníkového čaje. Jako bod navíc podpoříš hubnutí i imunitu!

bylinky-na-deprese-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

Patříš mezi ty, které na podzim často přepadají chmury? Tak samozřejmě, nízké teploty, častý déšť i minimum slunečního světla, to všechno s psychikou „udělá svoje“. Koneckonců, i odborníci prostřednictvím svých studií poukazují na to, že velkým viníkem negativních nálad je nedostatek vitaminu D, jehož hlavním zdrojem jsou právě hřejivé paprsky slunce. Znamená to tedy, že musíš smutnit až do jara? Naštěstí ne, to by tak hrálo! Vyzkoušej bylinkové čaje, které harmonizují mysl a ukonejší pocuchané nervy. Konkrétně tyhle platí za ty nejúčinnější.

Heřmánek jako záruka pohody i sladkých snů

Mezi lidovými léčiteli se pěknou řádku let mluví o tom, že heřmánek je nejlepší uklidňující medicínou vůbec. A vážně na tom něco bude! Je totiž prokázáno, že jinak zvaný rumánek vykazuje mírně sedativní vlastnosti, takže spolehlivě tlumí úzkostné stavy. Zároveň podporuje klidný spánek, navozuje příjemné pocity uvolnění a pozor, také urychluje hubnutí. Je to proto, že zvyšuje hladinu glycinu, což je aminokyselina, jež předchází přejídání, detoxikuje tělo a dohlíží na správné metabolické funkce.

Málokdo tuší, že tento voňavý zachránce je zároveň napěchován antioxidanty, které zlepšují kvalitu pleti a prospívají očím. Sečteno a podtrženo, heřmánek je přítelem do nepohody, jehož schopnosti by byl hřích nevyužít. Nebo to vidíš jinak?

Kozlík lékařský, bojovník na více frontách

Stopy kozlíku sahají až do 12. století, kdy byl hojně využíván k léčbě celé řady neduhů. O jeho blahodárném působení na lidský organismus nepochybují ani specialisté, kteří připouští, že efektivně snižuje úroveň stresových hormonů.

Tenhle spasitel ovšem přijde k duhu i jinak, neboť reguluje činnost srdečního svalu a značně přispívá ke snížení krevního tlaku. Ocení ho i pacienti s astmatem, závratí, bolestmi hlavy nebo vleklými žaludečními potížemi. Dlužno dodat, že je rovněž spolehlivým prostředkem při nepříjemném zánětu průdušek i silné menstruaci. A to se počítá!

Maliník. I ten je vítanou spásou

Čaj z malinových listů, který se dá sehnat v lékárně i bylinkářství, především ženám hodně prospívá. Ptáš se, z jakých důvodů? Pozitivně ovlivňuje činnost jejich pohlavních orgánů, přičemž zvyšuje šance na početí. Tím ale výčet benefitů ani zdaleka nekončí, protože tahle bylinka „usměrňuje“ úroveň škodlivého cholesterolu a může se pochlubit antidepresivními účinky.

Díky nezanedbatelnému podílu vitaminu C posiluje imunitní systém, zatímco svědčí pojivovým tkáním. Jde na ruku i kondici vlasů a nehtů, přičemž zpomaluje biologický proces stárnutí a léčí akné. Nelze jí odepřít ani to, že dokáže poměrně rychle zatočit i s migrénou, jež dokáže pěkně potrápit.

Tak co, na jaký „tekutý uklidňovač“ vsadíš právě ty? Napiš nám o tom do diskuze pod článkem, budeme se těšit na příspěvky.

foto-zdroj: shutterstock.com

3.10.2019 10:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist