Mráz a chřipka? Nedej jim šanci. 7 tipů, jak zůstat v zimě fit

Česko sevřel tuhý mráz. Teploty často klesají hluboko pod pod mrazu. Nic neobvyklého v lednu, dalo by se říci. I přesto jsme si už trochu odvykli. Vzhledem k tomu, že předcházející zimy byly velmi mírné. Aby toho nebylo málo, je tu i chřipková epidemie. Jak přežít zimu ve zdraví a pohodě? Poradíme.

Zazpívej si Happy Birthday

Mýt si ruce – to je základní pravidlo, jak zůstat fit. Špatně umyté ruce, nebo ještě hůř vůbec nemyté ruce, znamenají velmi vysoké riziko nákazy, zvláště pokud se člověk pohybuje na místech s vysokou koncentrací lidí. Ruce si je navíc potřeba umýt pořádně, většina z nás mytí rukou odbývá. Nestačí je opláchnout vodou, nezbytné je mýdlo, a hlavně by se měly mýt déle, než jsi možná zvyklá. Mytí by mělo trvat zhruba tak dlouho, jako když dvakrát po sobě zazpíváš Happy Birthday.

Jez více kysaného zelí

Kysané zelí nebo i nakládaná kvašená zelenina – obojí organismu prospívá. Zkvašené potraviny totiž podporují správnou funkci střev a dokážou ochránit naše tělo před infekcí. Věděla jsi, že 70 % imunitních buněk se nachází právě ve střevech?

Do postele, ale ne sama

Mrazivé noci a krátící se den vyzývají k postelovým radovánkám. A sex, jak známo, podporuje imunitu. Řečeno vědecky, sex několikrát týdně zvyšuje hladinu imunoglobinu A, který je jednou z účinných protilátek proti infekci. Někteří vědci ale varují před příliš častým sexem, milování častěji než dvakrát týdně může podle nich hladinu imunoglobinu zase snížit. No, tak pak aby se v tom normální člověk vyznal, jedno je jisté, sex napomáhá k posílení imunity. Takže ho určitě prubni.

Zkus výtažek z pelargonie

Jeden z druhů pelargonie nebo taky muškátu, jak se této květině lidově říká  – pelargonium sidoides, který je původem z Jižní Afriky, se používá i v medicíně, afričtí domorodci jím léčí neduhy už léta. Výtažek z byliny, ať už ve formě tablet, nebo tinktury, pomůže zkrátit dobu nemoci, má totiž antibakteriální účinky. Lék bys ale neměla užívat, pokud jsi těhotná nebo kojíš.

Pejskem do lepší pohody

Zdraví se dá utužit pohybem, třeba pravidelnými procházkami či výběhy se psem. Budeš se možná divit, ale například takový svižnější běh parkem pomůže zvýšit ve tvém těle množství imunitních buněk. A viry si už na tebe nepřijdou!

Polévka je grunt

A zvláště v zimě přijde k chuti pořádný vývar z kuřete či slepice. Je dobré do něj přidat dostatečné množství zeleniny, ale také alespoň jeden stroužek česneku – ten totiž rovněž působí antibakteriálně. Polévka je dobrá nejen jako prevence, pomůže ti i když ses už chřipkou nakazila. Doplníš potřebné živiny a tekutiny a zkrátí se tak doba stonání.

Síla tuřínu

Tahle, dnes již bohužel poněkud pozapomenutá zelenina, je hotový poklad. Má velmi nízký obsah kalorií, minimum tuků a přitom velmi vysoký podíl živin. Jeden šálek tuřínu znamená polovinu doporučené denní dávky vitaminu C – nezbytného pro úspěšný boj s viry. Proto je šťáva z tuřínu velmi dobrým pomocníkem při léčení chřipky a kašle. Tuřín má diuretické účinky a hodně draslíku,  účinně pomáhá odplavovat škodlivé látky z těla. Tuřín připomíná brambory, dá se z něho připravit třeba kaše nebo placky.

Recept pro zdraví

Krémová tuřínová polévka s houbami

Na másle opečeme cibulku, zalijeme zeleninovým nebo kuřecím výrarem a přidáme nakrájený tuřín. Vaříme zhruba hodinu. Poté přidáme brambory. Až změknou, rozmixujeme polévku ponorným mixérem a postupně přidáváme smetanu. Na pánvi orestujeme houby a přidáme k polévce.

A jaký osvědčený recept na chřipku máš v záloze ty? Napiš nám do diskuze své tipy, budeme se těšit na příspěvky.

Foto: Shutterstock.com

17.1.2017 4:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist