Velký bylinkový tahák proti únavě a depresi z nedostatku sluníčka

Jsi stále bez energie, bez chuti do života, máš splíny na duši, jsi stále unavená a nic tě nebaví? Chybí ti sluníčko a nevíš, jak se zbavit zimních splínů a získat zpátky ztracenou energii? Zkus některou z našich bylinek, zbaví tě depresí a naladí tě do pohody.

tahak-bylinky-1100x618.jpgCelá galerie 30 Zdroj: Shutterstock.com

Depka, kdy pár dní máš náladu na nic a vše ti připadá těžší, více smutné a tak nějak nemastné a neslané, je v zimním období docela normální věc. Je to dáno chladem a nutností více se oblékat, také minimem slunečního svitu i omezeným pobytem na čerstvém vzduchu. Zbystřit bys však měla, když tenhle stav trvá příliš dlouho. Pak je na místě návštěva lékaře. Pokud však máš splín jen z dlouhé zimy a chybí ti sluníčko, pak určitě zkus naše tipy. Tyhle bylinky si s depkou i nedostatkem sluníčka zaručeně poradí.

Bukvice lékařská 

Rostlinka, na kterou se tak trochu zapomnělo, a přitom ti může opravdu hodně pomoci. Je starou tradiční léčivkou, které se dostává nejvíce pozornosti právě nyní – v zimním čase. Bukvice lékařská alias Betonica officinalis L. nebo chceš-li čistec lékařský roste po celé Evropě, volně v přírodě i na záhoncích, a dokonce v devíti druzích, z nichž ale jen jeden najdeš také u nás v Česku. Bylinka mimo žaludeční a zažívací obtíže efektivně snižuje krevní tlak, a co tě na ní asi nejvíce zaujme je, že je to skvělá vzpruha pro nervovou soustavu, na vyčerpání a depku.

Správný čaj si uvaříš tak, že čajovou lžičku sušené bukvice nasypeš do 250 ml vody a přivedeš do varu, necháš odstát 10 minut. Pij tenhle antidepkový nápoj scezený 2 až 4x denně a bude ti hned lépe! Ale nejen pít bukvici můžeš! Sušenou bukvici si přidej do polštáře (cca 500 g) a tvé sny i nálada budou krásně růžové. A prima polštářek ti vydrží celé zimní období – až 4 měsíce. To by šlo, co říkáš?  Bukvici seženeš v obchůdcích se zdravou výživou, nebo v bylinářství, ale také v online shopech s bylinkami.

Vitánie spavá

Vitánie spavá není úplně známá bylinka, znají ji spíše Indové z ajurvédy pod názvem Ashwagandha, ale je výborná na deprese a splíny. Vitánie spavá alias zimní třešeň alias Withania somnifera je kořen, který pro tebe může být úžasný pomocník v boji proti stresu, nervozitě a depce, přičemž značně zvyšuje soustředění a napomáhá ke klidnému spánku.

K mání je dnes v obchůdcích se zdravou výživou a bylinářstvích jako tinktura, nebo prášek, či vzácně celý kořen. Kořen či prášek povař cca 2–5 minut (prášek 2 minuty a celé kousky 5 minut) v 300 ml mléka a scezené vypij. Ale pozor! Maximální doporučená denní dávka jsou 3 gramy. Jinak budeš hodně ospalá.

Starý dobrý ženšen

Známá a profláklá léčivka, která pomáhá při Alzheimeru, podporuje mozkovou činnost, paměť a hravě si poradí i s depresí. Její antistresové účinky jsou opravdu úžasné, zbaví tě smutků a pocitů zmaru a napomáhá také kvalitnímu spánku. Navíc zvyšuje soustředění a snižuje únavu. Pořídit si jej můžeš jako lahodný čajík (ne ve směsi, raději čaj ze samotného ženšenu), nebo i v tabletkách. Ale ten čajík je přeci jen vhodnější – zahřeje tě a jeho vůně naladí pozitivně už sama o sobě.

Klasika, která nezklame – heřmánek

Heřmánek je bylinka, která velmi efektivně působí na nervovou soustavu, zbaví tě splínů a navodí klidný spánek. Lahodný, krásně voňavý čajík je přímo balzámem na tvé nervy. Zbaví tě stresu, podráždění a je takovým parádním pohlazením dušičky i bříška, kterému pomáhá od nadýmání, ladí práci střev a navíc posiluje obranyschopnost organismu. A vědělas, že je super i na problematickou pleť? Co víc si přát? Heřmánkový čajík si uděláš, když 1 čajovou lžičku sušeného heřmánku zaliješ 200 ml vroucí vody a 5 minut luhuješ. Scezené pij 1x denně, ideálně nalačno. A stejně jako u bukvice si můžeš vyrobit polštářek s heřmánkem. Tady ti stačí 300 g do polštáře a vydrží ti celé zimní období – až 5 měsíců.

Pokud s bylinkami zrovna nejsi kamarádka a čaje ti nechutnají, máme i další způsoby, jak zvládnout splín a nedostatek sluníčka v zimním období. Vyzkoušet můžeš koupel nebo správnou baštu. Případně můžeš koupel či zdravou stravu přidat k bylinkám a umocníš tak celkový efekt.

Antistresová koupel

Napustit si vanu horké vody a vsypat do ní 3 lžíce mořské soli je také dobrý doping proti depce. Anebo kápnout si do koupele pár kapek eukalyptového, levandulového nebo meduňkového oleje. Taková voňavá koupel po náročném dni v práci ti určitě navodí prima náladu, naladí tě do pohody a připraví na blahodárný spánek. Jen si dej pozor, ať sáhneš po oleji vhodném do koupele, nejen do aromalampy. Pokud olej nemáš po ruce, klidně si do vany hoď jen hrst sušených bylinek, případně použij čajové sáčky.

Jídlem proti depresi

To, že některé potraviny jsou vhodné při léčbě depresí, je všeobecně známo. Ale které to jsou? Docela určitě můžeš sáhnout po lískových a vlašských oříšcích, zkus také kroupy, pšeničné klíčky, mák, kakao, luštěniny, pažitku, ryby, celozrnné obiloviny, křen, kapustu, celer, nebo rybíz. Všechny tyto potraviny obsahují hořčík anebo vitamín C. Tyto dvě látky napomáhají nervové soustavě, aby se zbavila úzkosti, strachů, náladovosti a depky.

Co dalšího zažene depresi?

  • Pravidelná strava a dostatečný pitný režim obsahující větší podíl čisté pramenité vody – hydratace organismu je tvá páka proti únavě a nesoustředěnosti.
  • Banány, papája, špalda, ořechy a tvaroh – podporují tvorbu serotoninu.
  • Dostatek spánku a střídání pracovních povinností s odpočinkem odbourává únavu a posiluje imunitu.
  • Saunování (nebo infrasaunování) a otužování napomáhá tvé imunitě a dodá ti energii.
  • Pohyb na čerstvém (byť mrazivém) vzduchu a cvičení i doma ti dodá potřebnou energii a zlepší náladu.
  • Pobyt v přírodě působí jako antidepresivum a správné dýchání při něm pak napomáhá okysličování těla.
  • Denní užívání medu se skořicí (1 lžíce medu a ¼ lžičky mleté skořice) po celou zimu ber jako prevenci proti nachlazení.
  • Vyzkoušej fototerapii – v některém estetickém centru či centru zdraví, anebo si kup lampu, které se říká umělé sluneční světlo. Ta ti poskytne potřebnou denní dávku slunečního světla a tolik potřebného serotoninu.
  • Zkus efektivní colorterapii s červenou, žlutou, zelenou nebo oranžovou barvou. Můžeš si do nich obléci v zimě interiér, nebo ji přímo nosit jako součást outfitu.
  • Dodej tělu dostatek vitamínů a minerálů, především vitamínu D, C, E, B, A a hořčíku ve výživových doplňcích.

A jak zvládáš nedostatek sluníčka v zimě ty? Máš s tím problém? My v redakci se musíme přiznat, že nám dělá dobře vyrazit za sněhem. Sníh nás také dokáže nádherně naladit. Takové stavění sněhuláka nebo pořádná koulovačka je ten nejlepší recept na dobrou náladu. Navíc se sněhem se dá dělat věcí. Mrkni do galerie.

Foto zdroj: shutterstock.com, Pixabay.com, pinterest.com, facebook.com

16.1.2018 6:00| autor: Pavla Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist