Šokující fakta o očích. Co barva, to jiná náchylnost k nemocem!

Hnědé, zelené, modré. Kdo s jakou barvou očí lépe snáší porod, je citlivější na alkohol, nebo se dost dobře vyhne kožním problémům? Pouhý odstín kukadel tě předurčuje k nemocem či slabostem!

Že jsou oči okno do duše, to jsme věděli. Ale že se podle jejich barvy určí, která choroba komu hrozí? Tak to je pecka! Drž si pěsti, ať máš co nejpříznivější diagnózu!

1. Kategorie tmavookých. Co je ve hře?

Pozor na šedý zákal. Šedý zákal vypadá tak, že se čočka zakalí a pacient má pocit, že na svět hledí skrz špinavé sklo. Světová zdravotnická organizace (WHO) tvrdí, že právě zákal má na triku slepotu ve 48 procentech. A to je celkem dost! V určité míře za něj může dědičnost a stárnutí. Jenže to není všechno. Podle studie publikované v časopise American Journal of Ophthalmology mají lidé s tmavýma očima 2,5 krát vyšší riziko šedého zákalu. Nejlepší prevence? Dát si sakra pozor na UV záření. Bez slunečních brýlí raději nevycházej z domu. Je to způsob, jak této chorobě nechodit naproti. 

Stačí ti fakt málo!

Je prokázáno, že hnědé a černé oči dávají jasný signál – jejich majitel si dá dvě decky a už vidí dvakrát! Tmavoocí jedinci jsou citlivější nejen na alkohol, ale na základě tvrzení poslední studie pátrající po lidských individuálních rozdílech i na drogy všeobecně. Co z toho plyne? Že hodně ušetříš! Zatímco jiní se dostanou do nálady až za několik panáků, ty už po jediné sklence vína hýříš vtipem na všechny strany.

2. Kategorie modrookých. Co je ve hře?

Kožní trable jdou mimo tebe. Pokud se bavíme o kožních potížích, nemáme na mysli pár pupínků, co ti občas vyraší na čele. Řeč je o nemoci vitiligo, při které dochází ke ztrátě buněk. To má za následek světlé skvrny na pokožce, nejčastěji kolem prstů, kloubů, úst a třísel. Není to žádná sranda, jelikož je to autoimunitní porucha.

Studie jasně prokázala, že ze všech očních barev se právě u modré tato choroba vyskytuje nejméně. Patříš k nim? Pak si můžeš oddechnout, alespoň co se vitiliga týče. Na stranu druhou jsi v pořádném nebezpečí někde jinde.

Zhoubný nádor miluje modrou

Lékař Richard A. Spritz, ředitel univerzity Colorado, je toho názoru, že melanom se častěji vyskytuje u lidí s modrýma očima. Prý za to mohou geny, které se zaplétají s pigmentem (chemická látka, jejíž přítomnost v buňkách způsobuje určité zbarvení) a tvoří spolu nebezpečné vazby. No a výsledek jejich řádění se projevuje strašákem moderní doby, tedy melanomem. Tak tohle tě asi nepotěší, co? Ale buď v klidu, ono všude je vlastně něco…

3. Kategorie zelenookých. Co je ve hře?

Náchylnost k onemocnění sítnice. Přesný termín je makulární degenerace neboli AMD. Je to nevyléčitelné onemocnění postihující makulu (žlutou skvrnu na sítnici). Právě makula je místo o velikosti přibližně pěti milimetrů, kde je nejostřejší vidění. Bohužel i tohle onemocnění způsobuje slepotu. Většinou u lidí, kterým je okolo 50 let.

Několik studií poukazuje na to, že světloocí jedinci jsou až dvojnásobně náchylní k AMD, které vede k definitivní ztrátě zraku. Máš strach, protože tvé oči jsou jako dva smaragdy? Tak abys neproklínala sudičky, že právě ty jsi dostala zelenou, ono je tam zase něco pozitivního, co ti ostatní můžou závidět.

Odolnost proti bolesti

Díky výzkumu se zjistilo, že světlooké ženy mají práh bolesti posunutý úplně někde jinde. Zkrátka nic je nerozhází! Lépe zvládají nejen bolístky všeho druhu, ale nepohodlí celkově.

Anestezioložka Inna Belfer to odhalila na základě zkoumání několika žen před a po porodu. Zatímco tmavooké rodičky volaly po epidurální anestezii, zelenooké si ji vyžádaly jen v několika případech. No, nic proti ničemu, tohle je nejspíš hodně individuální. Ale poslouchá se to hezky. Hlavně v případě, že v této kategorii jsi jako doma! 

4. Kategorie chameleón, tedy od všeho něco. Tady bacha!

Změna oční barvy nebo náhlé zarudnutí v oblasti bělma naznačují, že něco není v pořádku. Může se jednat o pouhou alergii. To v lepším případě. V horším za tím stojí třeba neurofibromatóza (onemocnění způsobující mnohočetné nádory napadající nervovou soustavu), Waardenburg syndrom (hluchota a bledost kůže) nebo dokonce melanom duhovky.

Varovné znaky. Na co si dát pozor?

Pokud tvé oči vždycky měly dvě barvy, třeba zelenomodrou a postupně začíná být jedna barva výraznější, pravděpodobně o nic nejde. Za to může pigment přiřazený ke každému oku a jeho postupný vývoj. Jestli ale zpozoruješ hodně měnící se vzhled a své oči už v zrcadle nepoznáš, na nic nečekej a utíkej na velké vyšetření!

Jaké oči máš ty? Bojíš se těchto děsivých informací, nebo jim ani za mák nevěříš? Poděl se s námi o svůj názor v diskuzi pod článkem! A pokud tě tohle moc nebere, mrkni do galerie, najdeš tam super líčení podle pohádkových postav. Měla bys na něj dost odvahy?

Foto: Shutterstock.com, facebook.com, instagram.com, pinterest.com,

6.3.2017 10:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist