Zdraví na talíři: Které druhy ovoce a zeleniny ti nejvíce prospějí a které vůbec?

Dopřáváš si pravidelně ovoce a zeleninu a libuješ si, jak moc toho děláš pro své zdraví? Ale měla jsi tušení, že není rajče jako rajče? Každý druh ovoce nebo zeleniny má jiné množství zdraví prospěšných látek. Nejíš zrovna ty druhy, které si mohou o nějakých super účincích na naše zdraví nechat jenom zdát?

Možná vidíš rajče jako rajče a při jejich nákupu si příliš nelámeš hlavu s odrůdou, ale spíše s aktuální cenou za kilogram. Britský botanik James Wong ale tvrdí, že to je špatně a že je lepší sáhnout po tom konkrétním ovoci či zelenině, z něhož si tvé tělo vezme nejvíce prospěšných látek.

Čím si tedy vyplatí naplnit košík, když chceme mít to nejzdravější ze zdravého? Každý druh či odrůda ovoce a zeleniny má své favority, kteří mohou konkurovat i takzvaným superzdravým potravinám, ale i outsidery. A když už byla řeč o rajčatech, například baby švestková rajčata, která poznáš podle jejich oválného tvaru, mají o celých 30 % více lykopenu – antioxidantu, který pomáhá například chránit před rakovinou – než velkoplodá odrůda masitá.

Rajčata

Jsou bohatá na draslík (důležitý pro vylučování vody z těla) a zinek (důležitý pro tvorbu hormonů a trávení). Obsahují lykopeny (červené barvivo, které působí proti rakovině) a také fytonutrienty chránící tělo před různými chorobami, říká se jim také vitaminy nové generace. Američané přišli na to, že rajčatová šťáva jednou denně chrání tělo před chřipkou. Z jaké odrůdy ji ale připravit, aby byla co nejefektivnější?

Nejlepší: Baby švestková rajčata, obsahují nejvíce fotonutrientů ze všech odrůd.
Nejhorší: Velkoplodá masitá rajská jsou na fotonutrienty nejchudší.

zdrave-druhy-ovoce-a-zeleniny-1.jpg

Zdroj: Shutterstock.com

Citrusy

Ovoce, které obsahuje spoustu vitaminu C, ale také velké množství antioxidantů, draslík či vitamin A. Na jaře jsou výborným prostředkem pro detox. Pomáhají tělu zbavit se škodlivých látek a přispívají k hubnutí. Jsou nezbytným pomocníkem při otravě organismu, například alkoholem.

Nejlepší: Krvavý pomeranč. Svou charakteristickou barvu má díky antokyanům. Jedná se o pigmentové molekuly, které se z citrusů vyskytují právě jen v krvavých pomerančích. A k čemu jsou dobré? Zlepšují fungování zraku a mozku, chrání před makulární degenerací a zklidňují tělo při zánětu.
Nejhorší: Citrony a limety obsahují o něco menší množství „céčka“. Není v nich antokyan.

Jablka

Obsahují velmi mnoho polyfenolů, chemických látek, které mají antibakteriální účinky a pomáhají bojovat proti mnoha chorobám. Je v nich vitamin C, ale třeba i železo, měď, zinek a další pro tělo nezbytné látky, které z jablek dělají velmi dobře dostupnou superpotravinu.

Nejlepší: Odrůda braeburn patří mezi ty, které si v sobě uchovávají vitamin C delší dobu. Nemizí tedy ani po uskladnění.
Nejhorší: Odrůda fuji si vitaminu C tolik neuchová.

zdrave-druhy-ovoce-a-zeleniny-3.jpg

Zdroj: Shutterstock.com

Víno

Skutečná zásobárna antioxidantů. Kromě toho také obsahuje vitaminy C, vitaminy skupiny B, draslík, mangan a hořčík…

Nejlepší: Odrůda sable bezpeckové (červené) je o 15 % sladší než ostatní odrůdy, ale vitaminu C je v něm poměrně dost (25 % doporučené denní dávky obsahuje šálek a půl hroznových kuliček). Obsahuje o něco více množství vápníku a železa než jiné odrůdy.
Nejhorší: Hrozny muškátu – nenajdeme v nich tolik vitaminu C.

Cibule

Naše babičky na ni nedaly dopustit a léčili s ní každé nachlazení či zánět a měly pravdu. V cibuli se nachází téměř všechny vitaminy (kromě B12), ale také polyfenoly a flavonoidy.

Nejlepší: Červená cibule je bohatší na flavonoidy – látky chránící proti zánětům. Typickým flavonoidem je quercetin, kterého červená cibule obsahuje dvojnásobné množství ve srovnání s cibulí bílou, a dokonce čtrnáctkrát více než česnek. Dobrou zprávou je, že quercetin se neztrácí ani slabým povařením. Červená cibule působí nejen protizánětlivě, ale také chrání tělo od volných radikálů, zlepšuje funkci červených krvinek a tím i využití kyslíku. Podle americké studie 2-3 červené cibule týdně redukují riziko rakoviny ústní dutiny a vaječníků.
Nejhorší: Ani bílou cibuli není radno v žádném případě zatracovat, obsahuje však menší množství zdravých látek než její červená kolegyně.

Lesní ovoce, bobulovité

Nalezneme v něm například antokyany – intenzivní barviva, která mají uzdravující účinky. Řeč o nich byla už v případě krvavého pomeranče, tělo chrání například před volnými radikály, působí protizánětlivě a poskytují obranu proti šedému zákalu.

Nejlepší: Černý rybíz je nejbohatší na vitamin C ze všeho ovoce, které se u nás pěstuje, ale obsahuje i dostatek flavonoidů. Obsahuje vitaminy řady B, provitamin A, vápník, železo, mangan, draslík, zinek. Šťáva z rybízu snižuje horečku a bojuje proti nachlazení.
Nejhorší: Jahody jsou také zásobárnou cenných vitaminů. Je v nich ale o něco méně flavanoidů než například v malinách.

Košťálová zelenina

Kromě vitaminů A, C, E, K, kyseliny listové a minerálů (např. vápník, zinek, mangan, železo) obsahuje glukosinoláty – látky, o nichž platí, že jsou účinné proti rakovině. Doporučuje se konzumovat třikrát týdně.

Nejlepší: Šálek vařené růžičkové kapusty obsahuje 240 % doporučené denní dávky vitaminu K 1, který má vliv na srážlivost krve, a 130 % doporučeného denního příjmu vitaminu C. Vařené kapustičky jsou výborným zdrojem glukosinolátů.
Nejhorší: U květáku je množství vitaminů (např. C, K) nižší.

Zajímavé, co říkáš? Také kupuješ pravidelně tu horší variantu jako my? A jak to vypadá, když se příroda trošku poblázní se podívej do galerie. Pobavíš se. 

Text: Marta Dostoupilová

Foto: Shutterstock.com

3.5.2017 10:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist