Pět důvodů, proč bys dvě hodiny před spaním neměla používat počítač

Pouštíš si večer na notebooku filmy, doděláváš pracovní resty nebo jen tak surfuješ po sociálních sítích, než jdeš spát? Tak to se pak nediv, že nemůžeš zabrat a cítíš se ráno jako po boji. Máme pro tebe pět důvodů, proč bys měla notebook nechat na pokoji, když se chystáš na kutě.

computer-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

Zabraňuje tvorbě spánkového hormonu a nedovolí ti vypnout. Tohle a mnohé další má za následek dlouhé koukání se do počítače před spaním. A co ti ještě hrozí, když to s počítačem večer přeženeš?

Marně budeš počítat ovečky

Jasné světlo z obrazovky, a platí to nejen pro počítač, ale i pro televizi, zhoršuje tvorbu melatoninu, tedy hormonu spánku. Proto se ti může snadno stát, že poté, co jsi tři hodiny surfovala po internetu, se budeš půlku noci otáčet z boku na bok a marně doufat v usnutí. Pokud nechceš mít problémy s usínáním, nauč se chvíle před spaním trávit jinak než u obrazovky. Možná by ses mohla vrátit ke staré dobré klasice, a sice čtení knih či časopisů, které tě příjemně zklidní a nachystají na spánek.

Půjdeš později spát

Dočítáš kapitolu tvé oblíbené knihy a už se ti klíží oči a počítáš, že do půl hodiny spíš jako špalek, ale pak dostaneš spásný nápad si ještě otevřít notebook. To tě rázem probere a ty najednou oživneš a jdeš spát opět až po půlnoci. Výsledek? Ráno bez energie a kruhy pod očima. Jak už jsme řekli, počítač ti docela spolehlivě ničí melatonin a narušuje tak vnímání biologických hodin, není pak divu, že jsi o půlnoci jako rybička. Jenže je to falešný pocit a ty se přepínáš, nehledě na to, že budíček ráno je neúprosný.

Budeš neklidná

Před tím, než zhasneš lampičku a odporoučíš se do říše snů, bys neměla dělat nic, co by tě nějak rozrušilo či pořádně rozpumpovalo. Proto hodinu před spaním doporučujeme si raději vzít knížku než notebook. Samozřejmě, že záleží, k čemu počítač večer používáš, ale stejně se nevyhneš pokušení alespoň jednou mrknout na pracovní mail či zkouknout, co je nového ve světě sociálních sítí. Přehršle informací tě rozhodně nezklidní.

Nevypneš

Co si budeme povídat, počítač zapínáme už hned po ránu a většina z nás ho používá celý den v práci. Od dob vynálezu chytrého telefonu jsme vlastně on-line neustále, a tak po očku sledujeme, co se děje ve světě i během přípravy večeře. Proto si dopřej nějakou dobu před spaním, kdy už na to ani nekoukneš. Neboj, nic ti neuteče a je zbytečné se ještě před usnutím stresovat tím, že v pracovní poště přibyl další mail. Dříve lidé vypnuli, jen co prošli kolem píchaček. Dnes si tohle nedokážeme ani představit. Vize, že bys například od pěti hodin odpoledne nebyla k dispozici a jen si užívala volna, je prostě nádhera, nemyslíš?

Zabiják sexu

Říkáš si, že se ještě mrkneš, co píší na tvých oblíbených serverech a odpovíš kámoškám na pár vzkazů na Facebooku a najednou jsi zase na počítači přes tři hodiny, zatímco tvůj manžel znuděně sleduje televizi. No jo, co si budeme povídat, dříve, když nebyla televize a o internetu se nikomu nezdálo ani v nejdivočejších snech, měli lidé na intimní hrátky více času. Tak zkus někdy večer nechat počítač spát a všimnout si toho hezouna z masa a kostí, co vedle tebe žije.

A co ty? Používáš večer počítač, tablet či surfuješ aspoň na chytrém telefonu nebo raději tyhle přístroje necháváš spát a věnuješ se jiné činnosti? Napiš nám do diskuze, proč si myslíš, že lidé tolik propadli těmto technologiím.

foto-zdroj: shutterstock.com

2.9.2020 2:00| autor: Alžběta Bublanová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist