Teror v práci? Braň se šikaně dřív, než to odnese tvé zdraví!

Nesmyslné úkoly, nespravedlivé výtky za něco, co jsi neudělala, zesměšňování a vyhrožování vyhazovem nebo snížení mzdy? Zažíváš tohle v práci? Tak se braň! Nikdo nemá právo tě šikanovat. Ani šéf, ani kolegové. Následky šikany totiž mohou být opravdu fatální. Podepíší se na tvé psychice i zdraví. Naučíme tě, jak útokům v práci čelit.

sikana-v-praci-titul-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Šikaně se musíš postavit

Nejdříve ze všeho si musíš uvědomit, že se něco děje a umět to pojmenovat. Není totiž normální, pokud ti nadřízený nadává do líných a neschopných budižkničemů. Diskriminace se ale neděje jen ze strany šéfů, které se říká bossing, ale často si na zaměstnanci smlsnou i kolegové, a tomu se odborně říká mobbing. Výjimkou ani není staffing, tedy stav, kdy šikanován je šéf od svých podřízených. Pokud budeš mít alespoň základní informace o šikaně v práci, pomůže ti to lépe proti ní bojovat. O tom, že se děje něco protiprávního, dlouho nevěděla naše čtenářka Jitka (41 let), která pracovala v jedné personální agentuře:

„Šéfová si na mě zasedla, ale já měla dojem, že je to moje chyba, že s ní neumím vyjít, protože všichni ostatní s ní byli zadobře. Jen u mě vše bylo špatně. Podle ní jsem zdravila málo nahlas, chodila do práce pozdě (i když jsem tam vždy byla včas), neplnila zadané úkoly a byla často nemocná. Pravdou bylo, že jsem na nemocenskou šla jen jednou, a to se závažnou chřipkou. Ale pak jsem si vyčítala, jestli jsem to přeci jen neměla vyležet po večerech a chodit dál do práce.

Prostě mě úplně zmanipulovala a já měla pocit, že nejsem dost dobrá. Trápila jsem se, brečela doma do polštáře a snažila se být v práci vždy včas a alespoň o hodinu déle v ní zůstat. Táhlo se to rok, až jsem se svěřila kámošce, která mi rázně doporučila, ať se už nenechám šikanovat a že bossing je dokonce trestný čin. Dodala mi odvahu a já se své šéfové konečně postavila. Pěkně od plic jsem jí řekla vše, co mi kámoška poradila a kupodivu to zabralo. Možná dostala strach nebo ve mně přestala vidět to trdlo, co si vše nechá líbit, ale její chování se zlepšilo,“ svěřila nám svůj příběh Jitka.

Schraňuj si důkazy 

Bohužel takový konec nebývá příliš častý. Málokterý šéf tak náhle obrátí a svou oběť přestane trápit. Přesto bys měla nejdříve zkusit si s ním promluvit. Ne nijak zle, ale sebevědomě. Bývá totiž pravidlo, že nejčastěji je šikanován ten, kdo se jako oběť chová. Tak se přestaň litovat a rázně svému nadřízenému řekni, že s tebou nebude zacházet jako s onucí.

Pokud to nezabere, obrať se na jeho nadřízeného. Ale nejdříve si dobře promysli, co mu řekneš a jestli máš nějaké důkazy o šikaně, třeba uložené maily, neproplacené přesčasy nebo svědectví kolegů, určitě je neváhej použít.

Výpověď bývá často nejlepším řešením

Zdánlivě neřešitelná situace nastává v případě, kdy šéf šikanuje tak nějak nenápadně. Své o tom ví Milena (27 let), která ve svém prvním zaměstnání byla nešťastná a nevěděla, jak z toho ven. Její nadřízený se k ní choval špatně jen mezi čtyřma očima. Nikdy jí neposlal urážlivý mail nebo nezadal nesplnitelný úkol písemně. Ale když byli o samotě, vyčítal jí, že pracuje špatně a že už dál nebude trpět její drzost.

„Drzá jsem ale nebyla. Teď zpětně si myslím, že mu vadilo moje mládí. Protože mu manželka utekla s mladším, tak měl pifku na všechny, co jim nebylo ještě třicet. A já byla na pracovišti nejmladší,“ začíná vyprávět Milena, která nakonec v práci dala výpověď. „Nešlo jen o slovní urážky, ale měla jsem dojem, že moc dobře ví, které úkoly mi nejdou a ty mi schválně zadával. Ale proti tomu se špatně brání, protože by se to obrátilo proti mně, že jsem neschopná. Raději jsem šla pryč a našla si práci, kde mám skvělého a spravedlivého šéfa,“ dodává.

Výpověď je také možnost, jak šikanu ukončit. I když ti to může připadat jako prohra, psychologové se shodují, že je to kolikrát nejlepší řešení. V práci trávíš třetinu dne a je nesmysl pořád proti něčemu bojovat.

Nejsi v tom sama

Pokud se ale nechceš vzdát a pomoc jsi nenašla ani u kolegů, ani u vedení firmy, obrať se na odborníky. Navštiv stránku mobbingfreeinstitut.cz, kde se dočteš vše o útocích ze strany nadřízených i kolegů a také jak tomu čelit. Pomoci mohou i odbory, které nabízejí bezplatnou telefonní linku. Nebo se obrať na odbory přímo u tebe v práci, jestli tam jsou. Třeba se dozvíš, že tvůj šéf už vyštípal ze zaměstnaneckého poměru nejednu oběť a s touto informací se už určitě u jeho nadřízených dočkáš spravedlnosti.

Čtěte také:

Potrápit dovedou i kolegové

Šikanu ale nemusíš zažít jen od šéfa, ale také přímo od svých kolegů. Můžeš sice najít zastání u svého šéfa, ale i tady postupuj opatrně. Kolegové totiž mají více hlasů, než je ten jeden tvůj, a tak by se vše mohlo obrátit proti tobě. Peklo na pracovišti zažila Irena (35 let), která seděla v kanceláři s dalšími dvěma kolegyněmi, a když vše řekla své nadřízené, tak ta jí nevěřila.

„Donášely na mě, takže jsem byla ve špatné pozici. A navíc se dozvěděly, že jsem si na jejich chování byla stěžovat, takže mi zatápěly ještě víc. Například nepředávaly vzkazy anebo mi nevyšly vstříc, když jsem potřebovala odejít dříve nebo mě schválně neupozornily na chyby a pak jen čekaly, až budu mít průšvih. Vyřešilo se to ale nakonec samo, protože jedna z nich odešla na mateřskou,“ vzpomíná Irena, která už má od šikany pokoj.

Ale čekat na tento zázrak se nemusí vyplatit a tak útlak ze strany kolegů řeš okamžitě. Nejlepší je samozřejmě prevence a od začátku nástupu do práce si buduj vztahy. Pokud i přesto tě šikana nemine, tak ukaž svou sílu. Největší chybou je trapitelům ukázat, jak moc tě zasáhli. Takže se chovej suverénně a neboj si jim říct, že tohle trpět nebudeš. Pokud uvidí, že tě jejich urážky a zlomyslnosti nezlomí, brzy toho nechají.

Jak jsi na tom ty? Zažila jsi někdy v práci šikanu? Dával ti šéf nesplnitelné úkoly nebo tě dokonce urážel? Napiš nám, jak jsi to vyřešila, třeba inspiruješ naše čtenářky, které něčím podobným právě prochází. 

text: Alžběta Bublanová, Foto: shutterstock.com

25.8.2022 2:00| autor: Alžběta Bublanová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist