Může nevěra upevnit vztah? Názor odborníků šokuje

Že nasazovat (nebo nosit) pomyslné parohy, je pořádný důvod k rozvodu? Kupodivu vůbec ne. Záletní muži by z pocitu viny snesli partnerce i modré z nebe, zatímco ženy jsou díky milostným avantýrám šťastnější!

nevera-1-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

Nevěra je stará jako lidstvo samo. Ve starověku se přístup k cizoložství lišil podle společenské třídy. Starověký Řím dokonce na monogamii netrval vůbec, neboť rozmanitý sexuální život se tam považoval za právo každého jedince. Podobně to viděli i obyvatelé antického Řecka, kteří se nákloností k mnohoženství nijak netajili. Přestože je tahle představa kdekomu proti srsti, odborníci jsou toho názoru, že podvádění svazku nejen neškodí, ale může mu i prospět. Na jakém principu tahle paradoxní terapie funguje? A kdo je jejím zastáncem?

Zakázané ovoce místo manželské poradny?

S odvážnou teorií před časem přišla ve své knize s názvem „Nová pravidla“ britská socioložka Catherine Hakim. V ní udává, že s porušením slibu věrnosti přichází i zajímavé „vedlejší účinky“. Nevěrník se totiž z pocitu viny chová k partnerce mnohem lépe, pozorněji a ohleduplněji. Zároveň se cítí sebejistě, což se údajně pozitivně odráží na jeho pracovních výkonech. S tím souvisí i větší finanční ohodnocení, díky němuž si dvojice nemusí dělat starosti o budoucnost. Přijde ti taková hypotéza značně přitažená za vlasy? Názorů, jež pořádně hýbou širokou veřejností, je víc…

DNA jako našeptávač, který nelze přehlušit

Francouzská psycholožka Maryse Vaillant jde s obhajobou pletek ještě dál. Specialistka totiž neváhá tvrdit, že povyražení s osobou „zvenčí“ je nezbytné pro psychické zdraví těch, jimž v žilách koluje testosteron. Ano, čteš správně! Podle ní totiž mužské pohlaví není od přírody naprogramováno k monogamii, tudíž jsou-li pánové k takovému způsobu života nuceni, vede to k jejich vnitřní nespokojenosti, stresu a utrpení.

Lidé by se na celou věc měli dívat i z jiné perspektivy. Záletní muži nijak nezpochybňují své city ke své právoplatné polovičce. Jen cítí potřebu se nadechnout a nalézt trochu volnosti mimo svou domácí základnu. Jejich touha po erotických dobrodružstvích je natolik vysoká, že ji nedokážou překonat. Pokud populace tento nezpochybnitelný fakt přijme, dočká se velké úlevy,“ domnívá se expertka přes duševní zdraví, jejíž další specializací je sexuologie. Teď to asi vypadá, že jestli je u sousedů tráva zelenější, dívají se hlavně „ti z Marsu“, kteří si erotické avantýry nesmírně užívají. Jenže pozor, ono je to celé ještě zamotanější.

Hřeším. Proto jsem štěstím bez sebe

K tématu má co říct i Alicia Walker, což je profesorka sociologie na americké Missourské státní univerzitě. Ta provedla zajímavou studii, v níž se na dění v nemanželských postelích podrobně zaměřila. Cílem bylo zjistit, na koho návštěva hodinového hotelu působí jako mocné afrodiziakum. Výsledky byly šokující!

„Do svého průzkumu jsem zahrnula několik desítek jedinců, kteří jsou pravidelnými uživateli internetových seznamek pro zadané. Na základě jejich odpovědí jsem došla k názoru, že ženy oproti mužům vykazují následkem podvádění o něco větší spokojenost, protože nepovolené rozptýlení zvyšuje jejich libido. Nalezené uspokojení, které nenaruší stávající vztah, jim také způsobuje pocity štěstí,“ uvedla odbornice při rozhovoru pro magazín Journal of Sexuality and Culture. Zbláznil se svět, nebo jen znalci?

A co si o nevěře myslíš ty? Může něčemu prospět, nebo je důvodem k rozchodu? Napiš nám svůj názor do diskuze pod článkem, těšíme se na příspěvky!

Foto: shutterstock.com

6.5.2019 4:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist