8 překvapivých faktů o líbání. Co jsi o něm dosud netušila?

Líbání? Jeden by řekl, že to není žádná věda. Ale opak je pravdou! Tohle citové projevení náklonnosti funguje jako fitko obličejových svalů, prášek proti bolesti a posilovač imunity. Má však i temnou stránku…

Jaro je konečně tady a co nevidět se všichni budeme muchlovat pod rozkvetlou třešní a vyměňovat si polibky – jak velí tradice. Jenže odkud se tahle romantická disciplína vlastně vzala a jaké šokující informace jsou s ní spjaty? Některé tě pobaví, jiné pořádně vyděsí!

1. Tak trochu nechutný původ

Přemýšlela jsi někdy nad tím, kdo byl strůjcem pusinek? Šetři síly, tohle bys nikdy neuhodla. Vědci z tokajské univerzity v Maďarsku věří, že všechno začalo u středověkých krys. Protože tito tvorové mají s lidmi podobný genetický základ, z jejich dědictví čerpáme dodnes. Krysy si totiž otírají čumáky, aby daly najevo vzrušení. Z toho odborníci usuzují, že odtud vítr vane…

2. Účinný trenažer svalů

Při francouzském polibku s použitím jazyka se aktivuje celkem 29 svalů kolem tváří a čelistí. Osobní posilovna perfektně prokrvuje pokožku, což zpomaluje projevy stárnutí a oddaluje tvorbu vrásek. No vida, proč vyhazujeme peníze za ty drahé krémy?

3. Hubnutí. Pravda či mýtus

Spojení příjemného s hodně užitečným? No, jak se to vezme. Za jednu minutu líbání spálíš dvě kalorie, což se rovná malému drobečku z rohlíku. Takový jogurt bys spálila za 45 a banán dokonce za 50 minut. Jó, tady se člověk vážně nadře!

4. Předávka bacilů

Připrav se na to, že až ti ten tvůj večer dá vášnivou pusu na přivítanou, s radostí ti „daruje“ i poctivou dávku bacilů. A ty mu rozhodně nezůstaneš nic dlužná! Bakterií si totiž vyměníte zhruba 80 milionů. Přešla tě chuť? Nepanikař, ze závěrů průzkumu americké univerzity Rutgers vyplývá, že výměnný obchod prospívá imunitnímu systému a udržuje ho v pohotovosti. Tak ještě že tak!

5. Zdravotní účinky

Když se do polibku pořádně opřeš, minimalizuješ vznik zubního plaku a předcházíš kazům. Za tohle by tě zubař jen pochválil! To ještě není všechno. Líbání snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu a zároveň se při něm vyplavuje hormon dopamin. Jemu můžeš poděkovat za dobrou náladu a pocit euforie. Pravidelná dávka něhy prospívá i krevnímu oběhu a ulevuje od bolestí všeho druhu.

6. Jiný kraj, jiný mrav

Zatímco u nás s tím nikdo nedělá zbytečné cavyky, v ostatních zemích už tak benevolentní nejsou. Ve Francii je zakázáno „cicmat“ se na drážních nástupištích, v Malajsii zase v metru. Vidět to nechtějí ani v tureckém vnitrozemí a Spojených arabských emirátech. Dubaj považuje za nevhodné chování i objímání, a co se týče některých částí Istanbulu, tam tě dokonce usadí s miláčkem ke stolu v restauraci raději proti sobě, nikoli vedle sebe – čistě pro jistotu.

7. Úctyhodný rekord

Ano, i v této činnosti se mnozí rádi předhánějí. Dosavadním vítězem je thajský manželský pár, který byl na sobě „přisátý“ 58 hodin, 35 minut a 58 vteřin. Tomu říkáme poctivý hudlan!

8. Jak jsme na tom časově?

Průměrný člověk stráví líbáním přibližně dva týdny života. To je poměrně málo v porovnání s tím, kolik času „zabijeme“ sledováním televize, prací, hádkami a třeba nakupováním nových šatů! Ale co, každý má své priority, že?

Která informace tě vyvedla z míry? Napiš nám o tom do diskuze pod článkem. A když už jsme u toho, ve videu tě čekají nejlepší a nejromantičtější filmové polibky. Jaká scéna je tvá nejoblíbenější? 

Foto: Shutterstock.com

14.3.2017 4:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist