5 tipů, jak zvládnout single Vánoce

Opravdu letos nemáte nikoho, s kým byste oslavila Vánoce? Zůstala jste sama bez partnera a děsíte se nadcházejících dnů? Nemusíte. I sama můžete prožít nezapomenutelné Vánoce a my vám poradíme, jak na to!

Chaos, stres, šílenství spojené s nakupováním, davy lidí, otravné vánoční reklamy. I takto vnímá Vánoce spousta lidí. Když nastane Štědrý den, z některých z nás zoufalství opadne. Ale jsou i tací, z nichž nervózní atmosféra nespadne ani po rozbalení dárků, i když jsou v kruhu svých nejbližších. Aby toho nebylo málo, občas se může přihodit, že jsme o Vánocích sami. Co s tím?

„Ať už jste se před Vánoci rozešla s partnerem nebo žijete delší dobu sama, připravte se, že trávit vánoční svátky jako single nemusí být příjemné,“ vysvětluje Martina Horáková ze seznamovacího portálu a dodává: „Počítejte s tím dopředu, promyslete si a hlavně časově rozplánujte, jak je prožijete, ať celý vánoční čas nesmutníte.“

článek

1) S rodinou táhněte za jeden provaz 

Pokud jste bez partnera, s kým jiným si užít Vánoce než s rodinou? Sice nám vadí, že mluví do věcí, které se jich zcela netýkají a dávají nám neustále rady do života, přesto jsou to pořád oni, kdo nás má nejraději, a to takové, jaké jsme. „Nenechte se odradit tím, že rodiče chytili druhý dech a rozhodli se Vánoce trávit třeba v zahraničí. Rodinných členů je mnohem více, co tedy pozvat na Štědrý den třeba babičku, která by ho jinak strávila sama,“ radí Martina Horáková a pokračuje: „Nebo ho prožít se sestřenicí, o které víte, že svou spřízněnou duši neustále hledá. Může to být velmi zábavné.“ 

2) Zabavte mysl i tělo

Už předvánoční atmosféra může mít neblahý dopad na naši psychiku. Připravte si plán i na adventní čas. Vloni jste kompletní úklid celého bytu zanedbala, letos mu dopřejte spoustu času. „Fyzické činnosti zaměstnají nejen naše tělo, pomáhají nám také zahnat trable psychického charakteru,“ říká Martina Horáková a doplňuje: „Sice se může zdát, že je to velmi krátkodobé řešení, ale pomůže k tomu, že se negativní pocity nebudou stupňovat.“ Pokud se na Štědrý den rozhodnete opravdu zůstat sama, nenechte si ani chvilku volnou. Připravte si chutný oběd a štědrovečerní večeři. „Nechcete-li se zabývat vařením, zajděte do restaurace. Nejenže se do ní budete muset projít, strávíte ale také nějaký čas ve společnosti lidí,“ doporučuje odbornice. Večer zavolejte členům blízké rodiny, jak se jim líbily dárky a zašlete pár SMS zpráv přátelům. Určitě je tím potěšíte. Vyrazte na procházku městem, zjistíte, že nejste jediná, kdo tráví tento den sám a noc zakončete třeba půlnoční mší.

článek

3) Dopřejte sama sobě

Proč byste neměla rozbalovat dárky, když jste single? Nezanevřete na vánoční zvyky a tradice, nakupte jich spoustu rodině, kolegům a kamarádům. Uvidíte, že jich i hromadu dostanete. Až se posadíte k vánočnímu stromečku a budete je rozbalovat, připomene vám to, kdo na vás všechno myslí a chce vám udělat radost. Množství můžete také trochu napomoci a to tím, že si nějaký ten dáreček koupíte sama. I tak vám jistě udělá radost.

4) Punč pro single

Porozhlédněte se po svých známých. Jistě zjistíte, že se mezi nimi najdou ti, kteří jsou na tom v tento den podobně. Sezvěte je k vašemu pečlivě ustrojenému stromku, připravte spoustu vánočního punče a prožijte alespoň část tohoto svátečního dne společně. „Řešení záležitostí, které vás trápí, nechte na příští rok,“ navrhuje Martina Horáková a dodává: „O Štědrém dnu si užijte společnost svých přátel, která vám pomůže zapomenout na momentální samotu.

5)  Moře nebo hory? Proč ne o Vánocích

Pokud si dokáže představit Vánoce bez strojení stromečku a smaženého kapra, naplánujte si na Vánoce dovolenou, která vám osamělé chvíle vynahradí. „Na písečné pláži u moře nejen snadno zapomenete na trápení po rozchodu, ale můžete se tu lehce seznámit s někým zajímavým,“ doporučuje Martina a dodává: „V tropech, daleko od domova, vyčistíte nejen hlavu, ale prospějete i vašemu tělu.“ Prožíváte-li čas raději aktivně, vyrazte třeba na hory. I na Vánoce tam potkáte spoustu lidí, a pokud budete mít trochu štěstí, na sjezdovce se svařákem v ruce na vás může čekat ten pravý.

Foto: profimedia.cz zdroj: leyter.com

23.12.2013 8:00| autor: Redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist