Největší těhotenský strašák? Preeklampsie

Určitě jsi už slyšela o tom, že těhotenství provází celá řada neduhů, nebo jsi je dokonce zažila na vlastní kůži. Ať už se jedná o křečové žíly, zadýchávání, či zácpu, nic z toho není příjemné. My ti dnes představíme nemoc zvanou preeklampsie, která je jedním z největších těhotenských strašáků. A není divu, není to totiž žádná legrace.

preeklampsie-1-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Preeklampsie se objevuje jen a pouze v těhotenství, jde totiž vlastně o poruchu placenty. Ale o to je to možná horší, ohrožuje totiž hned dva životy, matku i plod. Postihuje 10 – 14 % těhotných žen, nejčastěji prvorodiček. A vzhledem k tomu, že preeklampsie může vést k velmi závažnému ohrožení života matky i dítěte, je nutné všem těhotným s náznaky tohoto nebezpečného onemocnění věnovat náležitou péči, často v režimu rizikového těhotenství. Ale dobrá zpráva je, že díky pravidelným kontrolám v těhotenské poradně bývají již první příznaky včas odhaleny.

Nebezpečný 3. trimestr

Preeklampsie se objevuje ve třetím trimestru těhotenství. Málokdy se stane, že se tahle choroba objeví dříve než ve 20. týdnu. Jako by nestačilo, že v tomhle období už je nastávající maminka jako sud, nemůže se pořádně ohýbat a na zavazování tkaniček by potřebovala osobního asistenta. Statistiky říkají, že nejčastěji z celkového počtu těhotných postihuje mladé prvorodičky pod 20 let, nebo naopak ženy nad 35 let a dále ženy s vícečetným těhotenstvím.

Rizikové faktory

Rizikovým faktorem také je, pokud se už před těhotenstvím léčíš s vysokým krevním tlakem nebo trpíš obezitou, či naopak podvýživou. Existuje zde i určitá genetická zátěž, tedy pokud nemocí trpěla některá z tvých příbuzných, je bohužel riziko, že se bude týkat i tebe. Dalším rizikovým faktorem je cukrovka, cévní onemocnění, jaterní choroby, systémový lupus či porucha funkce ledvin. Některé zdroje uvádí ještě migrény či revmatoidní artritidu. A nesmíme zapomenout na poslední rizikový faktor a tím je kouření. Zrovna tak se ale preeklampsie může vyvinout i u jinak úplně zdravé ženy, která dodržuje zdravý životní styl.

Přečti si také:

O co vlastně jde?

A co tedy preeklampsie vlastně je? Velmi zjednodušeně řečeno jde o stav, kdy se sníží průtok krve v cévách placenty a miminko pak nedostává tolik živin, kolik by potřebovalo. Při zdravě probíhajícím těhotenství se postupně vyvíjí placenta, která je propojená s cévami v děloze a neomezeně do ní tak může proudit matčina krev. Při preeklampsii nejsou cévy matky dostatečně otevřené, a proto se k dítěti dostává méně kyslíku a živin, než by bylo záhodno. Tělo pak vysílá výstražné signály, které se projevují například zvýšením krevního tlaku, aby placentou protékalo dostatečné množství krve. Preeklampsie rovněž zvyšuje riziko předčasného odloučení placenty, které může vyvolat silné krvácení, které ohrozí na životě matku i dítě.

Pokud se snad vyskytnou náznaky preeklampsie u těhotné ženy, její ošetřující lékař hned zbystří a pozorně ji sleduje nebo rovnou odešle do nemocnice. Jedinou léčbou, jak rozvinuté preeklampsii zabránit, je vyvolání předčasného porodu dítěte, často před termínem.

Jaké jsou příznaky preeklampsie?

K hlavním příznakům patří zejména vysoký krevní tlak v kombinaci s otoky nohou, rukou a obličeje a přítomností bílkoviny v moči. Ta je způsobena poškozením cév v ledvinách. Za varovný příznak bývá považován naměřený krevní tlak alespoň 140/90. Je třeba si ale uvědomit, že v těhotenství bývá krevní tlak vyšší než u netěhotných žen. Krevní tlak je navíc potřeba měřit v klidu. Teprve když je opakovaně vysoký, je třeba zpozornět. Zrovna tak otoky rukou a nohou jsou typickým příznakem těhotenství, který postihuje velkou část těhotných maminek a mnohdy vůbec nic špatného neznamenají. Těhotenství je pro tělo zkrátka pořádný zápřah.

Na preeklampsii často upozorní také velký váhový přírůstek, obvykle více než 1 kilogram týdně. Do tuhého pak jde, když se objeví tak silné bolesti hlavy, až z toho máš problémy s viděním, např. výpadky zorného pole, dále nevolnost, bolest v nadbřišku a pravém podžebří, neklid nebo naopak spavost či mdloby a dušnost. V takových případech je nutné neprodleně kontaktovat lékaře. Tyto příznaky už jsou obvykle důvodem k rychlému přijetí do nemocnice.

Pokud jsi těhotná a chodíš pravidelně do těhotenské poradny, sestřička ti vždycky měří tlak, zváží tě a zkontroluje testovacím proužkem moč. Je to právě z toho důvodu, aby bylo vyloučeno riziko preeklampsie.

Jak se preeklampsie léčí?

Jedinou možností, jak se zbavit rozvinuté preeklampsie, je dítě porodit. Pokud se ale nejedná o vážný stav, je nastávající maminka zatím jen pravidelně sledovaná pomocí ultrazvuku a kardiotokografu, což je přístroj měřící srdeční ozvy miminka. Pomocí těchto přístrojů lékař pozná, jak se miminku daří. Pokud je plod špatně vyživovaný, pomaleji roste. Usoudí-li lékař, že je stav vážný, nezbývá, než vyvolat předčasný porod. Někdy jsou matce podávány ještě kortikosteroidy, aby dítěti dozrály plíce. Miminko je tedy pečlivě sledováno a monitorováno. Ale jak je léčena matka? Hlavním cílem je alespoň částečně srovnat krevní tlak na jakžtakž přijatelnou hodnotu alespoň pod 140/90. Toho je možné dosáhnout pomocí léků. Dále se lékaři snaží předcházet křečím a otokům podáváním vysokých dávek hořčíku. Samozřejmostí je i klidový režim.

Co můžeš udělat sama?

Asi tě nepotěšíme, ale moc toho není. Snad jen dodržovat zásady zdravého životního stylu. To znamená nekouřit, neholdovat příliš alkoholu a případně srazit trochu váhu, pokud bojuješ s kily navíc. Ale ani tak nemáš jistotu, že zrovna u tebe preeklampsie nepropukne. Je to zkrátka sázka do loterie. Jako ostatně celé těhotenství. Pokud chodíš poctivě na kontroly do těhotenské poradny, tak pokud by snad náhodou u tebe tento těhotenský neduh propukl, doktoři si s ním umí dnes poradit. Naše zdravotnictví je na vysoké úrovni a dokáže ti pomoct. Hlavní je nepropadat panice, dodržovat rady lékařů, dát si nohy nahoru a relaxovat.

Jak prožívala těhotenství Eva Burešová, si můžete poslechnout ve videu:

26.10.2023 2:00| autor: Alena Haas Kubátová | zdroj: mojemedicina.cz/pruvodce-pacienta/diagnozy/preeklampsie.html, wikiskripta.eu/w/Preeklampsie

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist