Různé pohledy na krásu. Jaká je ideální tvář podle žen a jaká podle mužů?

Platinová blond, nebo havraní vlasy? Nos malý, nebo raději větší a rovný? Názory na ideální tvář se u obou pohlaví různí. A sice dost zásadně!

Ve výzkumu, jehož iniciátorem byla kosmetická firma Escentual, byli jeho účastníci a účastnice vyzváni, aby sestavili tu nejdokonalejší tvář. Pomyslným stavebním materiálem jim byly obrázky různých okouzlujících celebrit.

Havraní vlasy indické herečky, která dobyla Hollywood, Freidy Pinto, lícní kosti Keiry Knightley, obočí modelky Cary Delevigne, rovný nos Blake Lively a plné rty Scarlett Jonahsson – takhle vypadal ženský ideál krásy.

Zatímco muži dávali přednost kaskádě blond vlasů Shakiry, nosíčku jako knoflík Mirandy Kerr, čelu Jennifer Aniston, obočí vévodkyně z Cambridge Kate Middleton, a lícním kostem společně se slavnými rty, jejichž majitelkou je Angelina Jolie.

Zajímavé také je, že muži svůj ideál sestavovali ze starších celebrit než ženy (38letá Jolie vs. Delevigne, 36letá Shakira či 44letá Aniston). A jediné, v čem se obě pohlaví shodla, byly uhrančivé oči Mily Kunis a brada Megan Fox – no vida, alespoň v něčem!

A co o výsledcích výzkumu soudí jeho tvůrci? „Rozdíly v mužském a ženském pojetí krásy jsou tak výrazné, že jsou muži skutečně zřejmě z Marsu a ženy z Venuše,“ říká tiskový mluvčí společnosti.

Hledáním kódu krásy se vědci z různých kontinentů zabývají už desítky let. Ověřeno je, že v pomyslném klání vítězí nevýraznější tváře – tyto rysy totiž dokáže mozek lépe zpracovat. Ideál krásy se také mění v průběhu staletí. Třeba ve viktoriánské době jím byla ustupující brada s podbradkem!

Co z toho všeho vlastně plyne? Že krása tkví v nedokonalosti! Považte, i taková krasavice, jakou je Megan Fox, je dokonalá (soudě podle toho, co by z jejího obličeje účastníci výzkumu vybrali do mozaiky ideálu krásy) jen asi z jedné sedminy. Nehledě k tomu, že i kdyby se ona vysoustružená dokonalá krasavice zjevila, není vůbec jisté, zda by se o ni muži prali. Nebyl by náhodou její obličej zoufale nudný?

Foto dailylife.com.au, profimedia.cz

18.12.2013 10:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist