Štědrý den se širokým příbuzenstvem? S námi hravě!

Vánoce jsou svátky klidu a pohody – teda alespoň to tak vypadá v romantických filmech, pohádkách a reklamách. Opak však velmi často bývá pravdou. Své o tom ví i třicetiletá Iva.

Vánoce? Tak to je jedna katastrofa na druhou. Už si ani nepamatuji, kdy u nás doma byly normální svátky bez pohromy.“ Směje se smířeně. „Na Vánoční svátky se každý rok sjíždíme u rodičů. Maminka chce mít celou svou rodinu hezky pohromadě a my nikdy neměli to srdce jí odmítnout, ač si to pokaždé, když se pětadvacátého vracíme domů, slibujeme. Scházíme se společně s rodiči, bratrem, jeho ženou a dvěma dětmi, které jsou stejní malí loupežníci jako naši dva kluci. Do toho přijede z jedné strany ještě babička, která nejde pro ironické poznámky, kterými vytáčí mamku do nepříčetnosti daleko a z druhé strany děda, který se s babičkou neustále špičkuje a má velmi zvrácený smysl pro humor. Mamka nás všechny hurónsky vítá, hned nás úkoluje a rozděluje práci, aby se vše stihlo přesně podle jejích představ. (Nutno podotknout, že její představy se diametrálně odlišují od těch našich.)

Taťka chodí zatápět do kamen častěji, než je potřeba, protože má v holince vedle dřeva schovanou malou placatku s rumem, ze které si mohutně přihýbá. Babička uždibuje cukroví a komentuje, co ona dělá jinak a které jí nechutná a proč, švagrová se tradičně pře s máti, protože si nikdy nesedly, brácha se snaží klidnit vzbouřené emoce, ale když zjistí, že je to marné, jde za taťkou ke kotli. Děda chvíli pozoruje cvrkot a pak nasadí čepici a vyrazí prý za kamarády. Děti, nadšené, že se zase vidí, se všem motají pod nohy, rozbíjí s železnou pravidelností sváteční mísy, převracejí křesla, předloni se jim podařilo zbourat celý stromek a rozbít polovinu památečních ozdob, které obrečela mamka i babička, loni zase ucpaly záchod, když se snažily zjistit, kolik toaleťáku se do něj vejde (hodně mimochodem).

Vánoční stromek je taky vždycky kapitola sama pro sebe. Zatímco děti chtějí mít vystavené na nejviditelnějším v místě všechny své ručně vyráběné ozdoby od dob, co začaly chodit do školky, mamka touží mít stromeček precizní, kde každá koule má své přesně určené místo. Zdobení většinou skončí hádkou, pokud tedy zrovna je co zdobit. Stává se totiž pravidlem, že stromek někdo z kůlny ukradne, nebo jednoduše zrezne. Koupit pod něj vhodné dárky, pro všechny, kteří se u něj sejdou je jen třešinka na dortu. Řeším a vymýšlím už od září, co komu nadělit, aby se mu to líbilo, aby to bylo praktické i pro radost, aby to nebylo drahé, protože v tom počtu, ve kterém slavíme, by mě Vánoce mohly klidně také zruinovat.

[[related]]

Čím víc se ten letošní den D blíží, tím jsem nervóznější. Loni jsme si totiž z vánoční návštěvy přivezli psa.“ Kroutí očima při vzpomínce. „Děda dostal „geniální“ nápad, že děti by měly trávit více času venku a ne pořád jen u té divné bedny, co vydává samé pazvuky (ano, měl na mysli počítač) a tak nám všem nadělil malá štěňátka. Nic netušící tvorečkové se tak ocitli ve vřavě, která by si v ničem nezadala se středověkou bitvou. Švagrová se hroutila k zemi, při představě zvířete v dokonale čisté a sterilní domácnosti, máti zase šílela, že jí všechno rozkramaří a sežerou, babička začala kýchat neboť má na srst alergii, manžel pozoroval klubko dětí a psů zmítající se na zemi pod námi a docela jistě si říkal, jak se mohl do takové šílené rodiny vůbec přiženit a já? Já dnes chodím pravidelně se Šmudlou na procházky.“ Uzavírá Iva.

To Lenka se jen usmívá. „U nás jsou Vánoce opravdu svátky klidu. Jsem jedináček, takže i když je trávíme s rodiči, je nás tam s naší rodinou šest a je to moc prima. Každoročně zpíváme koledy, chodíme na půlnoční, pouštíme po vodě skořápky a rozkrajujeme jablíčko. Celý den koukáme na pohádky a těšíme se na večer, kdy se rozzáří oči nejen dětí, ale i nás dospělých. Vánoce jednoduše můžu.“ Zasní se.
„Nechceš mě adoptovat?“ vyhrkne náhle Iva a obě se bláznivě rozesmějí.

Jak je přežít?
Vánoce se širokým příbuzenstvem nebo i rozvětvenou blízkou rodinou bývají….no, minimálně hektické. Přesto všechno je můžete zvládnout s naprostým klidem a pohodou. Nejprve si řekněte pro a proti. Vzhledem k tomu, že se celá rodina schází většinou jinde, než u vás doma, nemusíte se namáhat s pečením, vyvařováním, ba dokonce ani s úklidem. Nevýhodou jsou hromady dárků navíc, které byste jinak nemuseli pořizovat a to znamená spoustu lítání po obchodech a vymýšlení. Buďte kreativní, zapomeňte na praktické dárky v podobě robotů, toustovačů, nebo telefonů, pořiďte rodině zábavu. Nakupte jim lístky na oblíbené programy, do divadla nebo jim darujte poukázku, za kterou si mohou koupit to, co se jim bude líbit. Oni budou nadšení a vy to máte bez práce. A když máte pocit, že je to o nervy, pak si vždy v té nejhorší chvíli připomeňte, že si můžete Štědrý den užít se svou rodinou a blízkými, což mnoho lidí nemůže a dalo by za to cokoliv…

Foto zdroj: profimedia.cz

13.12.2012 8:00| autor: Dorotka G.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist