Pomoc, moje dítě mluví jako dlaždič. Co se s tím dá dělat?

Děti – roztomilé, k pomazlení a slušné? Ale kdeže! Velmi brzy naši nejmenší opakují to, co slyší, bez ohledu na slušnost, a jejich mluva se podobá jazyku drsného zednického přidavače. Jak z nich sprostá slova „dostat“? Tenhle manuál se hodí všem současným i budoucím matkám.

sproste-dite-1100x618.png Zdroj: profimedia

Mluví tvé dítě jako dlaždič? Vyzkoušej rady odbornice

Televize, vrstevníci i dospělí, kteří si nedají pozor na jazyk. Ti všichni se podílejí na tom, že už děti z mateřských škol a hlavně předškoláci používají něco jako „kanálový jazyk“ napěchovaný jedním nevhodným slovem za druhým. Taky to znáš?

„Třeba když jdeme nakoupit, často se stydím. Dcera používá výrazy, které my s manželem ani neznáme. Vzbuzuje pohoršení a všichni se na mne dívají jako na špatnou matku,“ vzdychá čtenářka Valerie, maminka čtyřleté Karolínky, která bez pardonu používá slova, za která by se nemusel stydět ani „velmi veselý“ zedník. Prý nepomáhá napomínání ani domlouvání. Tak co teda?

Když je z mamky špion

Eva Essa, zakládající profesorka a vedoucí katedry rodinných studií a lidského rozvoje na univerzitě Nevada v americkém Renu, která vyučuje už přes 40 let, je velmi oceňovaná pro svoje rady v oboru výchovy a vzdělávání dětí předškolního věku. Právě tahle dáma zná recept na odbourání sprostých slov. Vyzkoušej její rady a nebudeš litovat!

Je důležité, abys jako zoufalá matka sladké holčičky nebo chlapečka s ostrým jazykem získala představu, kdy, kde, proč a vůči komu se toto chování projevuje. Proto věnuj nějakou dobu tomu, že budeš dítě pozorovat. (Získané informace si klidně i zapisuj.)

Všímej si, kdy a v jaké situaci dítě nevhodná slova používá (dopoledne, odpoledne, venku, uvnitř, v přítomnosti nějakých dospělých či dětí, během emočního vypětí, únavy a podobně).

Já za to nemůžu!

Zaznamenej si taky, jak se tvůj nezbeda chová po vypuštění nějaké neslušné hlášky. Zasměje se, zasměje se někdo jiný, reaguje na tvoje napomenutí úšklebkem, dělá mu dobře, že dospělí jsou šokováni. Toto pozorování prováděj minimálně tři dny. Na co všechno přijdeš?

Uděláš si konkrétnější a věcnější obrázek o tom, že tvoje dítě mohlo něco špatně pochopit. Jedná se například o situaci, kdy slyší nadávat tatínka, a tak si vyvodí, že všichni otcové musí používat sprostá slova při práci, protože „pak to jde lépe“. Pokus se opravit jeho mylnou představu a vysvětli mu, že se vždy jedná o výjimečné chvíle. Tatínek to přece tak nemyslel. Jsou tu však i další možnosti.

Přečti si také:

Teď tady velím já

Posuď informace ze svých pozorování. Třeba přijdeš na to, že tvoje dítě se nechová slušně proto, že se nudí. Eva Essa upozorňuje, že často aktivita, kterou dítě právě vykonává, pro něj není dostatečnou výzvou. Proto si vytváří svoji vlastní zábavu. Mezi varianty patří i fakt, že se tvoje Baruška nebo Honzík mermomocí snaží upoutat něčí pozornost. Jak bys v těchto případech měla postupovat?

Předcházej používání nevhodných slov, jak jen to půjde, ignoruj, když se i po tvém upozornění něco takového stane (respektive nevěnuj tomu víc času, než je nezbytně nutné) a systematicky podporuj časové úseky, během kterých se dítě chová podle pravidel (tedy chval a zase jenom chval).

To nejdůležitější? Uhlídat nervy!

Ze všeho nejdřív je však vhodné vzít dítě stranou a přátelsky si s ním promluvit o tom, že sprostá slova jsou nepřijatelná. Pokud i tak dítě mluví nevhodně, neměl by rodič reagovat a již se řídit podle výše uvedených rad. Nezvládáš to? Máš nervy a vybuchuješ? Chyba.

„Takové chování jen poskytuje pozornost, po které dítě touží,“ popisuje odbornice ve své skvělé příručce s názvem Jak pomoci dítěti s tím, že by ses měla otočit a chovat se, jako bys nic neslyšela. Naopak dítě chval za dobré chování.

Výchova hrou

K tomu ti pomůže přehledná tabulka, kterou budeš vyplňovat se svým potomkem. Měla by představovat dny v týdnu a časové úseky (ráno, dopoledne, odpoledne, večer). Když je ratolest hodná, nalepí se do tabulky třeba hvězdička. Na konci dne dítě pochval za „získané body“ a ujisti ho, že zítra to bude ještě lepší. Mezitím stále chval a říkej, jakou máš radost z lepšího chování. V případě, že zaslechneš sprosté slovo, stále ho ignoruj. Nebo vyzkoušej následující tip.

„Třeba mně se velmi osvědčila metoda nazvaná ‚plať nebo uklízej‘. Můj Matyášek tak musí udělat něco pro dům. Poklidit hračky, pomoci mi s prádlem a podobně. Ale má na výběr. Může i sáhnout do své pokladničky a jako trest za sprosté slovo vytáhnout korunku. U nás to takhle funguje už přes půl roku,“ radí maminka Alice. Třeba ti i její rada přijde vhod.

A jaký máš ty recept na to, aby se děti odnaučily mluvit sprostě? Napiš nám ho do diskuze! A když už jsme zmínili ty tatínky jako vzor, mrkni na video, tady opravdu není nutný test otcovství. 

29.6.2023 2:00| autor: Lucie Feiková | zdroj: Eva Essa - Jak pomoci dítěti

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist