Chci mít jen jedno dítě, no a?!

Máš za sebou období mateřské a i když sis celé ty roky krásně užila, dnes už jsi ráda, že je drobek konečně ve školce a ty máš také čas sama na sebe a na svou kariéru. Jenže okolí strašně zajímá, kdy si pořídíš druhé dítě a přesvědčují tě argumenty, na které nějak nenacházíš odpověď? Tak tady máš pár rad, jak je odpálkovat.

chci-jen-jedno-dite-2-1100x618.png Zdroj: Shutterstock.com

Tvému prckovi je okolo tří let, je s ním už prostě větší sranda, navíc začalo chodit do školky a ty máš více času na sebe nebo se můžeš opět vrhnout do pracovních povinností. Jenže okolí se stále ptá, kdy bude další. Je jasné, že si okamžitě  vybavíš dobu, kdy jsi celé noci prostála u dětské postýlky, jen se kojilo, kakalo a řvalo na celé kolo. Ne, děkuji, říkáš si. Jedno mi bohatě stačí. Ale tví blízcí mají jiný názor a tlačí tě do druhého dítěte. Válcují tě argumenty, proč tvému dítěti musíš pořídit sourozence a my pro tebe máme rady, jak všechny ty chytrolíny skvěle odpálkovat.

Jedináček je rozmazlený

„Ty chceš mít jen jedno dítě? Bude rozmazlený,“ řekne ti kámoška, jakmile se dozví, že už další dítě neplánuješ. Tak jasně, když se dítě musí už od útlého věku s někým dělit, tak má větší dispozice k tomu, že bude myslet i na druhé. To je pravda. Ale to neznamená, že jedináčci musí být rozmazlení. Kolikrát i děti, které mají další tři sourozence, jsou rozmazlenější. Záleží spíše na přístupu rodičů. Sourozenci nejsou jedinými dětmi na světě, s vrstevníky se potkávají ve školce, na hřišti, v různých kroužcích. Postačí, když si domů pozveš kámošku s dítětem a vysvětlíš své ratolesti, ať holčičce či chlapečkovi půjčí hračku.

Ale hlavně záleží na tom, jak budeš přistupovat ke svému dítěti ty. Jestli mu vše dovolíš, nebo nastavíš určité hranice. Dělit se může přeci i s tebou. A to nejen o čokoládu. Je jen na tobě, jestli svému dítěti podřídíš všechen volný čas, nebo mu vysvětlíš, že i ty něco potřebuješ. Takže se půjde tedy na hřiště, ale pak do obchodu, na poštu a po cestě domů si někde koupíš kafe. I takové maličkosti v dítěti probudí povědomost o tom, že i druzí něco potřebují.

Katka (33 let): „Já mám zatím jen jedno dítě, ale je dost možné, že už další mít nebudu. Celé těhotenství bylo komplikované a já to znovu nechci prožívat. Ale s dcerou si rozumíme a já ji beru jako parťačku. Nerozmazluji ji a rozhodně se kolem ní netočí celý svět, protože kromě ní mám ráda i sebe. Takže přesně, když potřebuji kafe, jde se na kafe. Jsou jí čtyři roky a přijde mi o dost vyspělejší a myslím, že je to tím, jak k ní přistupuji.“

Mít velkou rodinu je přeci sen každé ženy

To je možná pravda. Když nám bylo okolo dvaceti, říkaly jsme si všechny, že chceme minimálně dvě děti, ale nejlepší budou tři. Jenže tenhle sen odnesl čas, nejen proto, že toho pravého si potkala až ve třiceti, ale už se ti prostě do dalšího dítěte nechce. Pocit velké rodiny ale můžeš mít i tak. Máš rodiče, sourozence, tchána, tchyni, sourozence tvého partnera, sestřenice a bratrance… Rodinný piknik klidně může být, i když máš doma jen jedno dítě. Navíc si rodinu můžeš vytvořit i z přátel. Krevní pouto je sice krevní pouto, ale pokud máš opravdové přátelé, tak proč je nenazývat rodinou?

Ilona (29 let): „Já ještě děti nemám, a dokonce nemám ani pravou rodinu, protože jsem vyrůstala jen s matkou, která mi před pěti lety umřela. Ale osamělá se necítím, mám partu přátel, ti už děti mají a já jim tak často dělám tetu, že se někdy těším na dny, kdy budu opravdu sama,“ svěřila se Ilona.

 

Máš kluka, chce to ještě holku

Tak tenhle argument je velmi častým. Ale nikde není psáno, že další dítě bude zrovna holka. Klidně můžeš mít doma pět kluků a vysněné dcery se stejně nedočkáš. Ber to tak, že když máš doma kluka, tak ti domů, tedy až bude mít ten správný věk, bude vodit dívky, a ty jim budeš moci konečně k narozeninám koupit ty krásné šaty, kolem kterých chodíš každý den na tramvaj. Často také muži tlačí na své ženy, že chtějí mít ještě další dítě, pokud mají doma holčičku a oni si přejí mít nositele rodu. Ale jsi to ty, kdo se musí rozhodnout. Nenech si do toho mluvit, pokud se na druhé dítě necítíš, nepořizuj si ho jen proto, že si to přeje partner. Taky by se ti mohlo stát, že budeš mít doma „Klapzubovu jedenáctku“.

Tereza (42 let): „Já jsem vždy chtěla holku, ale narodil se mi syn a pak mi už nešlo otěhotnět. Ale nelituji. S klukem je víc srandy. Možná kdyby se mi narodila holka, mluvila bych jinak a říkala bych, že na ni nedám dopustit. Asi je jedno, jestli máte doma kluka či holku, je to vaše dítě a to stačí,“ má jasno Tereza.

Čtěte také:

Co když se mu něco stane?

Tohle je sice smutné téma, ale občas to někdo vysloví. Zkrátka důvod, proč mít více dětí, je, že když se jednomu z nich něco stane, zbudou ti ještě další děti. Ale takhle přeci neuvažuje snad žádná matka. I kdybys měla ještě dalších deset dětí, ztráta jednoho dítěte tě bude bolet stejně tak, jako kdybys měla jedno. S tímhle se prostě nespekuluje a navíc známe případy, kdy matka přišla o všechny své děti během jediné autonehody.

Veronika (34 let): „Tak přesně tohle mi všichni říkali, když jsem naznačila, že prostě další dítě už ne. Ale já tenhle argument moc nechápu. To si mám udělat další dítě jen proto, že kdyby mi to první umřelo, mám ještě další? Dítě nejsou peníze, které si našetříte pro případ nouze,“ kroutí hlavou Veronika.

Jak to vnímáš ty? Chceš mít velkou rodinu nebo ti stačí jen jedno dítě? A jak reaguješ na dotazy, kdy bude další, když po něm netoužíš? Napiš nám do diskuze, těšíme se na příspěvky.

text: Alžběta Bublanová, Foto: Shutterstock.com

18.7.2022 2:00| autor: Alžběta Bublanová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist