Ideální doba na početí? Právě teď! Mužské spermie jsou v létě aktivnější, tvrdí odborníci

Biologické hodiny už tikají pořádně nahlas, takže čím dál víc přemýšlíš o miminku? Máš ideální příležitost na tom „zapracovat“, neboť pohyblivost spermií tvého partnera je teď nejčilejší z celého roku!

muzske-sperma-1-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

Že jsou lidé v létě sexuálně aktivnější, to potvrzují hned dva faktory. Prvním z nich je zvýšený výskyt pohlavních chorob, s nimiž pacienti přicházejí do lékařských ordinací. Druhým pak statistiky porodnosti. Z těch nezpochybnitelně vyplývá, že v březnu a v květnu se rodí o poznání více dětí než v jiných měsících. Je to snad náhoda, že velké procento ratolestí je počato mezi červencem a zářím? Ani omylem. Laicky řečeno – mužský ejakulát se v aktuálním horkém období „chová“ poněkud jinak, což nadějím na rodičovství jenom nahrává. Kdo s takovým odvážným tvrzením přišel?

Sonda do hlubin reprodukce, která nemá obdoby

Italský výzkum uskutečněný Univerzitní nemocnicí v Parmě přináší hodně slibné informace. Experti do své rozsáhlé studie zahrnuli celkem 5 188 dospělých jedinců, kteří vykazovali problémy v reprodukční oblasti, přičemž je monitorovali dlouhých 11 let. Závěrečné poznatky tohoto bádání, o nichž informoval magazín Chronobiology International, sdělují, že sedmý a osmý měsíc roku pánské sperma vykazuje až 65 % pohyblivost. To je podle tamních vědců nejvíce z celého roku, protože třeba v lednu se ona aktivita pohybuje s bídou kolem 50 %. Jak vidno, rozdíl to není zanedbatelný.

Naše data jednoznačně prokázala existenci sezonní variability, pokud jde o jisté funkční aspekty spermií,“ připouští lékař a vedoucí průzkumu Alfredo De Giorgi. Za takovými výkyvy stojí podle jeho odborného týmu hlavně změny hladin hormonů, a to včetně testosteronu. To jsou tedy věci… Ze slunného jihu pochází i další rada ohledně rozmnožování, kterou by si příslušníci silnějšího pohlaví měli vzít k srdci. Nebo spíše k žaludku?

Správná strava, to je základ

Otázkou úspěšného početí se nedávno zabývali i specialisté působící v milánském ústavu Ospedale San Raffaele. Klíčem je prý jídelníček plný zeleniny, neboť vysoký obsah vitaminů, minerálů a antioxidantů v těchto plodech zlepšuje kvalitu spermatu. Zároveň zabraňuje jeho poškození škodlivými volnými radikály a ještě působí proti oxidačnímu stresu, který bývá spojován s neplodností. Když už víš, co by měl s vidinou otcovství pravidelně jíst tvůj partner, možná tě napadá, že bys také mohla pro zdařilost „mateřské mise“ něco udělat. A nejsi daleko od pravdy. K čemu směřovat svou pozornost? To bys asi neuhodla…

Dýňová semínka? Ani jedno nazmar

Že dýně a hlavně její semínka patří na seznam zdravých potravin, to není žádná novinka. Z jakých důvodů se jejich konzumace tak vřele doporučuje? Malé poklady nesmírně prospívají kardiovaskulárnímu systému, předchází tvorbě ledvinových kamenů a pozitivně ovlivňují mozkové funkce. Ve výčtu jejich benefitů rozhodně nesmí chybět fakt, že z jednoho šálku dýňových semen načerpáš přibližně 10 gramů bílkovin a hojné množství zinku. Tento minerál je pověstný tím, že normalizuje hladinu hormonů, přičemž mužům zlepšuje erekci a ženám zase plodnost. Informují o tom závěry studie, které zveřejnil server britského listu The Daily Telegraph. Už pro tenhle lahodný doping vyrážíš do nejbližšího obchodu?

Co na informaci ohledně letní pohyblivosti spermií říkáš ty? Poděl se s námi o názor v diskuzi pod článkem, budeme se těšit na příspěvky.

Foto: Shutterstock.com

17.8.2021 2:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist