Femina.cz > rodina a děti > Přála sis v dětství dostat místo panenky autíčko a rodiče ti říkali, že to není normální? Tak je, a navíc i prospěšné!
Přála sis v dětství dostat místo panenky autíčko a rodiče ti říkali, že to není normální? Tak je, a navíc i prospěšné!
Klišé, stereotypy, vzorce chování… ta vždycky byla a budou. Holčičkám se už od narození přisuzuje růžová, klukům modrá. Kluci dostávají na hraní autíčka, holky panenky.
Tyto ikonické hračky se po celá staletí vyvíjely a měnily. Panenky samozřejmě víc, protože ty jsou historicky mnohem starší. Archeologové dokonce našli v rozpadlinách starého Egypta panenku starou přes čtyři tisíce let vyrobenou z pádla. A co víc, měla i pohyblivé ručičky a nožičky. Autíčka jsou proti tomu z historického hlediska naprostá novorozeňata, a to z toho důvodu, že historie automobilů čítá jen něco málo přes 200 let.
Hra na maminku už nefrčí
Přestože panenky vývojově zaznamenaly značný skok – od křehotinek s porcelánovou hlavou přes dlouhonohé Barbie po takřka minirobotky se schopností chodit, mluvit a čůrat – zdá se, že je stále více holek, které o panenky ztrácejí zájem. Také pedagogové ve školkách zaznamenávají určité změny v hraní dětí. Dnešní učitelky tvrdí, že děvčátka si už moc nehrají na maminky-hospodyňky. Minikuchyňky, kočárky a panenky tak často zůstávají bez povšimnutí, zato divoké závody angličáků táhnou obě pohlaví. V kurzu jsou také autíčka na dálkové ovládání a nejžhavějším trendem posledních let jsou pak elektrická vozítka.
Kdo si hraje, ten si věří
Změn v preferencích dětí si všimli i vědci, konktrétně z francouzské organizace HAL Open-Science. Přišli na to, že je lepší dětem nechat volnou ruku, co se týče výběru hraček. Způsob, jakým si děti hrají, totiž zásadním způsobem ovlivňuje jejich vnímání společnosti a budoucího života. Studie ukázala, že to, zda a jak si děti hrají s autíčky, má vliv na řízení vozu v dospělosti. Přesněji řečeno na postoj k řízení. Ženy si totiž často za volantem dostatečně nevěří a vinu na tom má i to, že si jako děti nehrály s autíčky. Ženy si obecně myslí, že jsou špatné řidičky, zatímco řada studií dokazuje pravý opak. Ve skutečnosti ženy způsobují méně nehod než muži.
Holka, drž se spíš vařečky než volantu
Proč si tedy ženy jako řidičky míň věří než muži? Podle vědecké studie ženy postrádají důvěru ve své řidičské schopnosti, protože si jako děti nehrály s autíčky, nijak k tomu nebyly povzbuzovány a jejich touhy mít tyto hračky sklízely údiv či dokonce posměch. Naopak společnost holkám vnucuje jemné, klidné hry, vede je k opečovávání, starostlivosti a opatrnosti. A koneckonců stále je tu oblíbené mužské klišé „A jéje, ženská za volantem…!“, se kterým se holčičky setkávají už od raného věku. Najít dostatečnou sebedůvěru při řízení auta pak může být těžké, zejména v začátcích.
Nechtěný dárek za autíčko
O tom, že je potřeba pustit holčičky k autíčkům, je přesvědčená i automobilka Peugeot a přišla se zajímavým nápadem. Nabídla dětem ve Francii možnost vyměnit jakýkoli vánoční dárek, který nechtějí, za autíčka z limitované edice Peugeot. Nechtěné vánoční dárky pak půjdou na charitu. Akce potrvá do 30. ledna a holky, které si prostě chtějí hrát s autíčky, dostanou možnost nejen dostat vytoužený dárek, ale taky začít pracovat na posílení svého budoucího řidičského sebevědomí.
Preferovala jsi jako dítě panenky, autíčka nebo úplně jiné hračky? Toužila jsi někdy po autíčku? A splnil se ti případně tvůj sen?