Důvody, které podle odborníků snižují šance na otěhotnění

Mají něco společného párky, sodovka a nedostatečná ústní hygiena? Na první pohled možná nic, ovšem podle všeho to jsou největší sabotéři plodnosti. Co dalšího tvé mateřské ambice zadupává hluboko do země?

potize-s-otehotnenim-2-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

Zatímco některé ženy otěhotní bez větší námahy, jiné se o to pokouší týdny, měsíce nebo celé roky. Nespravedlnost? I tak by se to možná dalo chápat. Ostatně, také gynekologové připouští, že schopnost početí je přísně individuální záležitost, kterou ovlivňuje mnoho faktorů. Co všechno tedy stojí v cestě, na jejímž konci je vytoužený potomek? S těmito aspekty prý bojují dnešní dvojice nejčastěji!

Televize jako úhlavní nepřítel

Jen stěží bychom hledali domácnost, ve které by televize neměla své čestné místo. A čím větší, tím samozřejmě lepší! Jenže je to tak dobře? Tak to ani omylem. Ukázalo se totiž, že tahle vymoženost hází graviditě pěkně velké klacky pod nohy. Tedy alespoň podle americké studie provedené Harvardskou univerzitou. V jejích závěrech se píše, a to doslova, že muži, kteří sledují „bednu“ tři hodiny denně, mají počet kvalitních spermií snížený o celou polovinu. A to je vcelku alarmující informace! Co naplat. Pokud chceš na těhotenském testu vidět dvě čárky, budeš muset tomu svému schovat ovladač…

A když už jsme u toho, oni to ani televizní reportéři nemají lehké, humorné video mluví za vše!

Kila, co jsou trochu navíc

Tak jasně, plavková sezona je v nedohlednu, tudíž mnozí s velkou radostí usínají na „dietních vavřínech“ s tím, že na hubnutí je času dost. Smutnou pravdou je, že i tohle plodnost pořádně sabotuje. Vyplývá to z poznatků nedávného výzkumu, který byl publikován v magazínu Human Reproduction. Na jeho základě američtí vědci došli k jednoznačnému názoru. Páry, v nichž jsou oba účastníci byť i lehce „při těle“, vykazují sníženou schopnost reprodukce o celých 59 %. Co si budeme vykládat, to fakt není málo.

Chabá ústní hygiena? I ta má následky

Jak jsou na tom tuzemáci s dentální hygienou? Podle všeho žádná sláva. Z expertních odhadů vyplývá, že zápachu z úst neboli halitóze čelí asi pětina našinců. Ovšem alarmující jsou i další místní statistiky. Celá čtvrtina Čechů netuší, že tímto problémem trpí. Necelých 8 % přiznává, že si nečistí zuby každý den. Pro 5 % jsou pravidelné návštěvy zubaře naprosto zbytečné. Kam tím míříme? Přímo do Australské národní univerzity.

Právě tato instituce prostřednictvím svého průzkumu varuje, že špatná kondice chrupu může prodloužit dobu potřebnou k početí o tři až čtyři měsíce. No vida, investice do zubních nití, mezizubních kartáčků a ústních vod má vážně své opodstatnění!

Bublinkové nápoje. Na ty extra bacha

Soda, kola nebo tonik? To je celkem jedno, neboť všechny uvedené varianty mají hodně špatnou pověst. Jistá americká studie, na níž se podílela uznávaná lékařka a specialistka reprodukční medicíny Lauren Wise, odhalila šokující fakta. Její finální analýza sděluje, že ženy, které denně pijí dvě deci jakéhokoli syceného nápoje, mají plodnost sníženou o 20 %.

Jiný vědecký počin, tentokrát zveřejněný v časopise Epidemiology, zase informuje o tom, že stejně neblahé následky má konzumace zpracovaných potravin, zejména tedy párků, slaniny a ostatních uzenin. Tyhle potraviny je podle specialistů třeba okamžitě vyřadit z jídelníčku! Tedy zejména v případě, že biologické hodiny tikají hodně nahlas…

Co říkáš na tyhle aspekty bránící početí? Máš s některými co do činění i ty? Napiš nám o tom do diskuze pod článkem, těšíme se na příspěvky.

Foto: Shutterstock.com

19.1.2021 2:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist