S finanční poradkyní Hanou Hanákovou o tom, jak zvládnout výpadek příjmu a finance vůbec

V současné době řešíme nejen starosti kolem koronaviru, ale také spousta z nás musí řešit problematiku nedostatku financí. A je jedno, jestli jsi musela zůstat doma s dětmi nebo kvůli uzavření některých provozoven a podniků, či stopla opatření tvé podnikání. Přemýšlíš, jak zvládnout výpadek příjmů? Na co se v rodinných financích zaměřit? Vyzpovídali jsme odbornici na slovo vzatou…

finance-2-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

Vystačit s omezeným rozpočtem a poplatit vše potřebné může být pro spoustu lidí v současné době skoro neřešitelný problém. Jak se správně postavit k financování rodiny, jak řešit hypotéku, když na ni není, kde ušetřit a na čem raději nešetřit vůbec? I o tom jsme se bavili s finanční poradkyní a regionální ředitelkou OVB Allfinanz Hanou Hanákovou.

Co teď nejvíce lidé řeší?

V současné situaci se bohužel nemálo rodin musí vypořádat s nějakou mírou propadu příjmu. Ať už jednoho nebo obou živitelů rodiny. To samozřejmě může vést k panice, nepromyšleným rozhodnutím, které mohou v budoucnu rodinnému rozpočtu přitížit. Kritické to může být zejména u mladých rodin nebo samoživitelek.

Můžete uvést typový příklad, kdy rodina musí řešit nový pohled na finance?

 Setkáváme se například s tím, že dojde jednak k téměř zastavení příjmu u OSVČ a zároveň ke snížení platu hlavního živitele rodiny z důvodu, kdy zaměstnavatel zaměstnance „nechá“ doma a nevyplácí mu plnou mzdu. To už je pro celou rodinu tak dramatický propad, který se musí bezodkladně řešit a při neuváženém jednání může do budoucna přinést velké finanční komplikace.

Jaké otázky dostáváte nejčastěji?

Těch otázek jsou desítky, vždy podle konkrétní situace klienta. Společným jmenovatelem ale je, jak vyjít s penězi, kam sáhnout, abychom se nedostali v budoucnu do problémů, když nevíme, jak dlouho tato mimořádná situace bude trvat. Výhodu mají samozřejmě ti, kteří k financím přistupovali zodpovědně a měli tu možnost si tvořit finanční rezervu. Mám-li být konkrétní, pak jde o tyto a podobné otázky a úvahy spojené s finančními produkty, které nějakým způsobem zatěžují rozpočet.

Můžete nám dát konkrétní příklad?

Tak třeba příklad rodiny, kdy maminka je na mateřské dovolené a otec rodiny musel v současné době zůstat doma se sníženým příjmem. Rodina má měsíční splátky na hypotéku, díky které si pořídili nové bydlení. A dále pak celkem standardní finanční portfolio skládající se z pojištění všech členů rodiny, tří smluv stavebního spoření pro 1 dospělého a 2 děti, spoření na penzi pro oba dospělé členy rodiny, menší pravidelné měsíční platby do podílových fondů. Také si měsíčně odkládají část finanční prostředků na spořicí účet, kde si pomalu tvoří finanční rezervu. Mají pojištěné auto jak havarijně, tak samozřejmě povinné ručení. A mají pojištěný byt, domácnost a odpovědnost za škodu v běžném občanském životě. Kladou si otázky typu: Na které z pravidelných plateb ve finančním portfoliu můžeme nyní „sáhnout“ tím, že částečně nebo zcela přestaneme platit a co to může způsobit v budoucnu? Zrušíme dlouhodobé životní a úrazové pojištění dospělých osob? Zrušíme úrazové pojištění našich dvou dětí? Přestaneme posílat peníze na spořící účet? Z investičního fondu přišla informace, že portfolio kleslo o 10 %. Máme panikařit a vybrat okamžitě zbylé peníze? Požádáme o odklad splátek hypotéky na 3 nebo na 6 měsíců? Co se pak stane? Jaké budou poplatky? Dostaneme se do registrů? Dá se nějak zlevnit povinné ručení a havarijní pojištění? Přeci jenom, auto jsme koupili před 4 lety a pořád platíme pojištění na původní cenu nového auta. Je dobré snížit platby do smluv stavebního spoření?  Máme si vzít spotřebitelský úvěr? Kde jinde můžeme ušetřit?

Těch otázek je strašná spousta. Existuje nějaký univerzální návod, jak se nově podívat a řekněme zkonsolidovat rodinné nebo osobní finance?

Univerzální návod neexistuje. Existují ale obecné tipy, ať už s tím, na co si dávat pozor při úvahách „kde ušetřit“ nebo o úskalích a rizicích rušení či snižování plateb u různých typů finančních produktů. Z mé každodenní praxe vím, že současná situace nutí většinu klientů vnímat rodinné finance v úplně novém světle, a že některá rychlá rozhodnutí mohou v budoucnu napáchat hodně škody.

Jak nejrychleji v současné době snížit náklady?

Z pohledu rodinných financí a produktů, které jsou v domácnostech časté, je dobré se zamyslet na tím, kam nyní „není nutné posílat peníze“. Na přechodnou dobu můžeme ihned a bez oznámení stopnout platby do smluv stavebního spoření. Pro účely státní podpory můžeme dospořit kdykoliv do konce kalendářního roku. Nebo při nejhorším za rok 2020 nedostaneme státní dotaci v takové výši, jak jsme původně měli v plánu. A nemusíme být finanční poradci, stačí v začátku použít selský rozum. Co můžeme rychle udělat je, vždy si položit otázku, jestli věc, kterou si chci impulzivně koupit, skutečně potřebuji. Velkým lákadlem jsou speciálně nyní internetové nákupy. Nejen tím, že je preferovaná bezkontaktní platba a reálně v ruce pomyslnou korunu nemusíme obrátit, abychom si uvědomili, jestli danou věc skutečně potřebujeme. A druhá oblast je samozřejmě jídlo. Dovážková služba a racionalizace – nakoupím na delší dobu z pohodlí domova je velice zrádná. Tím, jak trávíme více času doma, tak ledničku potkáváme velice často. A doobjednat jídlo je relativně snadné a vyzvednutí, když jsme skoro pořád doma, také. Na další, pokročilejší tipy na revizi rodinných financí se dostaneme určitě příště.

Na tvé zvídavé otázky odpovídá:

Řešíš podobné problémy a hodila by se ti rada odborníka? Pak tě určitě potěšíme novým seriálem, který jsme právě tímto rozhovorem odstartovali a ve kterém se můžeš ptát na to, co bys potřebovala vědět od našich odborníků.

Napiš nám svůj dotaz pod článek, nebo využij naši mailovou adresu redakce@femina.cz, odpověď si budeš moci přečíst již v příštím týdnu a spolu s ní i spoustu dalších zajímavých tipů, jak řešit finance. Tématem příštího týdne budou tipy na to, jak si sami udělat revizi rodinných financí.

Foto: Dana Mrázková, shutterstock.com

21.4.2020 2:00| autor: Petra Martišková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist