Právník radí: Může se manžel po rozvodu libovolně odstěhovat s dětmi?

Rozvod manželství s dětmi může být velmi nepříjemná životní událost. Především v případě, kdy se partneři nemohou vzájemně rozumně domluvit.

rozvod-2-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Rozchod s partnerem je vždy těžký, prožili jste spolu nějaký čas a založili jste rodinu. Jenže láska se vytratila a vy se rozcházíte. Přichází na řadu dohady o majetek, ale také o děti. A v tom případě hraje velkou roli, jestli se s partnerem rozcházíte nebo rozvádíte. V případě rozvodu právní úprava mnohem více dbá na úpravu poměrů, a to jak mezi manželi, tak i mezi rodiči a dětmi. Jak na to podle odborníků?

Rozvod manželství s dětmi

Měla bys vědět, že rodiče mají k dětem stejná práva a povinnosti. Jedním z těchto práv je také právo určit dětem bydliště. Pokud jsou manželé v situaci, kdy se dohodnou, je to vždy příjemnější pro všechny strany. V případě, že však rozumné domluvy není možné dosáhnout, je třeba upravit poměry mezi rodiči a dětmi rozhodnutím soudu, a to ještě před tím, než dojde k samotnému rozvodu. Soud v takovém případě rozhoduje o svěření nezletilého dítěte do péče, přičemž je přihlíženo především k tomu, co je v nejlepším zájmu dítěte.

Pokud je dítě svěřeno do péče jen jednoho z rodičů, druhý rodič má stále právo stýkat se s dítětem. A to znovu v rozsahu, který je v zájmu dítěte. Toto právo může být rodiči omezeno pouze soudní cestou. Nesmíme také zapomenout na to, že rodič je povinen nejen druhému z rodičů osobní styk s dítětem umožnit, ale také je povinen dítě na styk s druhým rodičem řádně připravit a při výkonu tohoto práva spolupracovat. Zákon poté stanoví i další předpisy, které je nutné dodržet. To, jak je tedy péče o nezletilé děti nastavena, záleží vždy na konkrétní dohodě mezi rodiči, nebo rozhodnutí soudu.

Zkušenost čtenářky Hanky

„S manželem jsme se rozváděli pět let. Nebyli jsme totiž schopni se z počátku dohodnout na ničem. Ani na tom, u koho budou děti. Protože byly ještě malé, museli jsme to za ně dohodnout my. Po nekonečné snaze se s partnerem dohodnout a vyjít vstříc jeho požadavkům, jsem prostě podala žádost o rozvod a nechala na soudu, ať to vyřeší. Zaskočilo mě, když nám přišel papír, že do doby soudu jsou naše děti svěřeny do péče státu,“ vzpomíná Hanka. „Přiznám se, že to mi bylo hodně nepříjemné. Nakonec soud přidělil děti do péče mně a jejich otci upravil styk tak, že se vídají vždy dva dny v týdnu a jednou za čtrnáct dní o víkendu. Pokud však chce bývalý nebo děti, nemám vůbec problém, aby se vídali tak, jak chtějí oni. Dneska už se naštěstí dokážeme domluvit a já jsem za to vděčná.“

Když se dva domluví, je to vždycky lepší, než když si navzájem dělají naschvály. Rodiče by totiž měli především myslet na své děti. Ne vždy to však umí a tak si dokážou dělat pěkné nepříjemnosti a obcházet rozhodnutí soudu tak, jako to udělal pan Martin.

Když se dohoda nedaří

Pan Martin se rozvedl s paní Luckou. Mají spolu dvě nezletilé děti, dceru Hanku a syna Jakuba. Vzhledem k tomu, že se rodiče neshodli na úpravě poměrů k dětem, rozhodoval v této věci soud. Obě děti byly soudem svěřeny do péče matky, a to s tím, že soud stanovil, jak často a kde bude probíhat styk otce s dětmi.

Pan Martin se s dětmi odstěhoval. A navíc odmítl děti předat matce, jak bylo soudem rozhodnuto. Přesto, že je paní Lucka z jednání Martina zničena, zachová si chladnou hlavu a písemně bývalého manžela upomíná. Ten však nereaguje. Paní Lucka tak podá návrh na výkon rozhodnutí o úpravě styku s nezletilými dětmi. V takovém případě soud danou situaci zhodnotí, zjistí, že pan Martin porušuje pravidla stanovená soudem a uloží mu sankce. Nejprve se bude jednat o výzvu k plnění nebo případně sankce peněžité. Krajní možností je poté nařízení výkonu rozhodnutí odnětím dětí a stanovením mnohem striktnějších podmínek pro osobní styk s dětmi, případný úplný zákaz styku s dětmi.

V takovém případě je samozřejmě lepší už vzít na pomoc advokáta, který ti pomůže. Pokud potřebuješ, můžeš zkusit i naši právní poradnu, kde obdržíš odpověď advokáta do 24 hodin.

A jak to máš ty? Také máš za sebou takovou nepříjemnou zkušenost, jakou rozvod bezesporu je? A zvládli jste se dohodnout, nebo musel rozhodovat soud? Napiš nám své zkušenosti do diskuze. A věř, že v tom nejsi sama, důkazem je video s rozvodovými dorty:

Text vznikl se spolupráci s právní poradnou Verdikto.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist