Femina.cz » Magazín » Sex a vztahy » První dojem: Dáte na svou intuici?

První dojem: Dáte na svou intuici?

První dojem: Dáte na svou intuici?

Magazín: Sex a vztahy | autor: Libuše | vydáno 04. 11. 2014

Někdo říká, že podle prvního dojmu nemáme druhého soudit. I když se vám nápadník nezalíbil hned, po čase třeba poznáte, že jste mu křivdila. Jiní nedají na svou intuici dopustit. Jak to máte vy?

Vzpomeňme si na Bridget Jonesovou, která se zpočátku vysmívala známému, že nosí příšerný svetr s jeleny od maminky. Počáteční antipatie nečekaně přerostly v pravou lásku, když lépe poznala jeho povahu. Nebo slavná románová Angelika, kterou provdali za zjizveného kulhajícího hraběte! Po nějakém čase se do něho zamilovala, protože pochopila krásu jeho duše. Může to tak fungovat i v reálném životě?

"Mě musí chlap imponovat na první pohled," říká třiadvacetiletá Zuzana. "Jeden se mě snažil ze všech sil přesvědčit, že je ideálem, nosil mi květiny, posílal něžné esemesky, každou chvíli dáreček, byl pozorný, dělal všechno, jak jsem chtěla, ale nezlomilo mě to. Cítila jsem, že to není ono." K její kamarádce Kláře promluvila intuice nezvyklým způsobem: "Ve škole jsem se seznámila se spolužákem z vyššího ročníku. Měl svůj šarm, příjemně se s ním povídalo, trochu se mnou flirtoval... Skoro mi zamotal hlavu. A pak jsem jednou v noci měla sen, kde se choval nepříčetně, až agresivně, a od té doby mi byl nepříjemný. Později jsem se dozvěděla, že v opilosti uhodil svou bývalou přítelkyni..."

Americký psycholog Max Weisbuch nicméně usuzuje, že máme naopak tendenci vidět v jednání protějšku znaky, které náš první dojem potvrdí. Vysvětluje to na příkladu nezvykle nahlas hovořícího muže. Pokud jste při prvním setkání s dotyčným měla dojem, že bude mít sklon k agresi, vyložíte si jeho hlasitý proslov jako jeden z projevů agrese. Jestliže vám byl naopak sympatický a zapůsobil na vás mile, nejspíš usoudíte, že mluví tak nahlas jen proto, aby překřičel hlučné prostředí. 

Jak si vlastně první dojem vytváříme?

Vlivů je více než dost a některé byste možná ani nehádala. V Americe byla na toto téma před třemi lety provedena studie - ukázalo se, že testovaní lidé, kteří před setkáním se svými "hodnotiteli" drželi v ruce zhruba půl minuty šálek horké kávy, dostali mnohem lepší hodnocení než ti, co drželi kávu ledovou. Neznámým příchozím zřejmě předali část příjemného tepla, získaného dotekem s teplým hrnkem. Psychologové nacházejí vysvětlení v evoluci - jestliže nás netrápí zima ani pocit hladu, jsme nakloněni přátelskému styku s druhými a vyzařuje z nás pohoda. Pokud cítíme chlad, jsme vyhládlí a celkově nám není příjemně, naše podvědomí situaci vyhodnotí jako stav ohrožení a druhým lidem vyhlásí pomyslnou válečnou sekeru. Aniž si to uvědomíme, působíme neklidným a nepříliš sympatickým dojmem.

Výraznou roli hraje také oblečení

Není to ani tak o tom, zda nosíme teplé nebo studené barvy, jde spíš o to, abychom barvu oděvu sladili s celkovým typem naší osobnosti. Jestliže se v některých barvách necítíte přirozeně a připadá vám, že se k vám prostě "nehodí", nenoste je, i když jsou v módě. Vaše okolí vycítí, že na vaší image není něco v pořádku. Instinkty fungují, i když dávno žijeme v přetechnizované moderní době a přemýšlíme na základě racionálních faktů.

Jak jste na tom s intuicí vy? Dáte na ni? 

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (4)

Datum Autor Nadpis
05. 11. 2014 lucik21 ... (reakcí: 0)
05. 11. 2014 Bobina1 - (reakcí: 0)
05. 11. 2014 glady ... (reakcí: 0)
04. 11. 2014 AlexandraAlexis ... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Naše tipy

Dnešní horoskop

Střelec

23. 03. 2017 Horoskop Střelec

Dnes se tě bude snažit kolega v práci vydírat. Nepřistupuj na to, ať už se mezi vámi stalo cokoliv, udělal by ti ze ž... Celý horoskop

Karta dne

Síla
Přichází období, kdy s velmi jasnou přesností víš, jak využít svoji vnitřní sílu a ženskou energii k získání všeho, oč jsi až doposud bez úspěchu usilovala. Když spojí...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist