4 zaručené rady, jak navázat vztah, který tentokrát fakt vydrží

Slíbil, že zavolá, a pak se na to vykašlal. Ne, nevykašlal, určitě se mu muselo něco stát, bože, ve kterém špitále se právě svíjí bolestí? Pomrkává po kolegyni? Však to mě určitě zkouší, možná chce vzbudit žárlivost… Zdají se ti podobné výmluvy absurdní? Nejsou! Děláme to všechny. Jenže, jak sakra poznat, že to má cenu? My víme!

My ženy máme velkou fantazii a dovedeme svého vyvoleného omluvit snad ze všech situací, které se pro nás nevyvíjejí zrovna příliš lichotivě. Je to určitě lepší, než si přiznat pravdu: nemá o mě skutečný zájem. Opravdu pro něj nejsem ta nejlepší. Jen mě využívá pro chvilkové pobavení, kdy se mu to hodí…

Jen si představ situaci, kdy by se ti kamarádka svěřila s tím, že bláznivě miluje jednoho týpka, který ovšem nezavolá, když má, flirtuje s ostatníma holkama ve svém okolí, vlastně se s ním až tak často nevidí, a když už s ním má konečně rande, horlivě esemeskuje… Co bys jí na to asi tak řekla? Odpověď asi napadne každého: „Rychle pryč, kde zůstala, proboha, tvoje sebeúcta! Když tě miluje, těší se na každou schůzku jako malé děcko.“ Jenže my ženy často čteme mezi řádky, jen my přece dovedeme nejlépe vysvětlit, proč se chová jako čuník… Vždy se nějaký pádný důvod najde. Jenže na tom se vztah postavit nedá.

Tady máš čtyři zaručené rady, jak navázat vztah, který už tentokrát fakt vydrží:

Rada č. 1: Buď přímá

To, jak se chováme, závisí do jisté míry na rodině, ve které jsme vyrůstali. Pokud měli jeho rodiče spoustu přátel a často si v kruhu rodinném vylévali srdce či neměli problém skákat dva metry vysoko, když se jim něco vydařilo, nemá s projevováním citů velký problém. V případě, že jeho rodiče byli plaší a neměli příliš mnoho přátel, i on se bude dost možná hůře seznamovat a bude mu dělat problém říkat, co cítí. Pamatuj, že lidé se nevyjadřují pouze slovy, nauč se číst z jeho gest, ty jsou mimochodem daleko výmluvnější než jakákoliv verbální komunikace. Snaž se vysílat jednoznačné signály, ať i on ví, na čem je. Na uzavřenějšího muže moc nezabírají hry typu, ne vždy jsem dostupná – mohl by si je vyložit tak, že o něho nestojíš. Stejně jako se to stalo Mirce (30 let):

„Potkala jsem skvělého kluka, jen jsem ho úplně správně neodhadla. Myslela jsem si, že je to takový ten frajírek, co si myslí, že může sbalit každou. Rozehrála jsem tedy hru, kdy jsem si hrála na nedostižnou. Jenže Honza to pochopil tak, že nemám zájem a zdvořile mne vypoklonkoval. Mrzí mě to dodnes, byl vážně moc fajn. Příště si na to dám sakra pozor.“ uzavírá Mirka.

Rada č. 2: Sebeúcta – základ dobrého vztahu

Když se budeš hrbit, ostatní se na tebe budou dívat spatra. Když se narovnáš, budou k tobě vzhlížet. Jinými slovy: važ si sama sebe a v počátku vztahu rovnou nastav pravidla jako třeba: Dávám si záležet, abych přišla na rande včas, a to samé očekávám i od tebe.

„Michal byl jedním slovem úžasný,“ vypráví smutně Jitka (30 let). „Byla jsem do něj tak zamilovaná, že jsem si nevšimla, jak se mnou manipuluje. Po dvou letech vztahu jsem byla pouhá loutka v jeho rukách a když mě na to přátelé upozornili, rozhádala jsem se s nimi a přestala se s nimi bavit. Trvalo mi další rok, než jsem pochopila, že je Michal uzurpátor, který mi nedává vůbec žádný prostor pro vlastní názor a další rok, než jsem ho dokázala opustit. Dneska mám ale skvělého chlapa a rovnocenný vztah. Už nikdy nehodlám takto ztratit sebeúctu.“

Rada č. 3: Nelhat a lépe poslouchat

Chceš s ním mít děti? Tak proč to tajit? Pokud se dozvíš hned na začátku, že on se opravdu nechce vázat, ve vztahu nemá cenu pokračovat. Vyplatí se také poslouchat. Zlatým pravidlem je, že pokud muži něco říkají, tak myslí právě tak, jak to říkají a je zbytečné pátrat po nějakých domněle skrytých (a pro tebe lichotivějších) významech.

„Když řeknu ne, myslím NE,“ souhlasí s námi Jirka (32 let). „Nechápu ženy, které si myslí, že mě předělají. Přeci, jestli nesnáším játrovou omáčku, tak ji nebudu jíst jen proto, že ji pro mě uvařila. Jestli nechci děti, tak prostě nechci a nebudu si je pořizovat jen pro to, že ona chce. Jednou na mě jedna z mých přítelkyň ušila pěknou boudu, přestala brát antikoncepci, i když věděla, že dítě nechci. Otěhotněla a pak byla v šoku z mé reakce. Bral jsem to jako křivárnu nejvyššího kalibru. Když zjistila, že mě neoblomí, šla na potrat. Nechápu to, co čekala?!“

Rada č. 4: Zapomeň na drama, manipulaci a tajné testy

Dělat ofuky – velmi častá praktika, která nemusí vždy zafungovat tak, jak dotyčný chce. Myslíš si, že tě nemiluje, nevěnuje ti dostatečnou pozornost, a tak raději okatě flirtuješ s jeho šéfem, nejlepším kamarádem, sousedem… Ve čtrnácti celkem fajn pokus, ovšem kolem dvacítky by už člověk měl mít rozum a uvědomit si, že tudy cesta nevede. Dost možná si prostě začne myslet, že o něj nemáš zájem.

Dost vyčerpávající je vztah připomínající horskou dráhu. Ve filmu jsou velmi efektní vášnivé hysterické scény, rozbíjení talířů či váz. V reálu tím příliš kladných bodů nenahraješ. Vztah plný hádek a následných usmiřování zákonitě musí vyčerpat i ty největší vytrvalce.

Co si (o nás) myslí muži aneb Sebráno z internetových diskuzí:

Ženy jsou manipulátorky a často se snaží muže ranit. Často nás nechají, abychom s nimi flirtovali, ale, chlapi, je to velký podraz. Akorát si chtějí dokázat, že je o ně zájem. Pak vám přibouchnou dveře rovnou před očima.“ (Jarda514)

Ženský se starají jen o sebe. No, vadí nějaké, že chlap, do kterého se zamilovala, má ženu a dítě? Klidně to zničí pro své potěšení.“ (Sancus)

Pamatujte, holky, že chlap myslí jen na dvě věci: 1. Můžu jí sáhnout na prsa? 2. Dokážu s ní vyvrcholit?“ (A.N.)

O tom, že muži berou věci trošku jinak než my ženy, se můžeš přesvědčit i tady: 🙂

 Foto: Thinkstockphotos.com

25.5.2015 4:00| autor: Marta Dostoupilová
Více o tématu: flirtpotrat

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist