Femina.cz » Magazín » Sex a vztahy » Mužská tvář? Sobecká! Pánové nepřejí svým ženám úspěch

Mužská tvář? Sobecká! Pánové nepřejí svým ženám úspěch

Mužská tvář? Sobecká! Pánové nepřejí svým ženám úspěch

Magazín: Sex a vztahy | autor: Lucie Feiková | vydáno 17. 10. 2013

Ženy milují, když stojí po boku úspěšných mužů. Muži ve stejné situaci tak šťastní nejsou. Úspěch svých partnerek, přítelkyň a manželek nemohou strávit! Proč jsou tak sobečtí?

Pánské sebevědomí dostává pěkně na frak, pokud žena trumfne svého muže v oblasti, do které její partner není zapojen. Zástupce silnějšího pohlaví se po takové ženské „podpásovce“ cítí ohrožen! Tak to aspoň tvrdí výzkumníci z Americké psychiatrické asociace, která mimo jiné zjistila, že ženský úspěch může změnit vnímání manželů a partnerů, co se společného romantického vztahu týče.

Z milenky sokem?

Studie zveřejněná v srpnu v časopise Journal of Personality and Social Psychology dokazuje, že muži se cítí špatně, pokud se z křehké ženy, do které se zamilovali, stane sebevědomý vítěz. A je jedno, jestli Petra vyhrála nad Tomášem ve stolním fotbale, vaření těstovin nebo v pití vodky. 

"Je pochopitelné, že muž se může cítit ohrožen, pokud jej jeho přítelkyně překonává v činnosti, kterou dva dělají spolu. Třeba když se oba snažíte zhubnout,“ uvedla psycholožka a vedoucí studie Kate Ratliff z floridské univerzity s tím, že tento výzkum našel důkaz, že muži si automaticky partnerčin úspěch vyloží jako vlastní selhání, i když  dvojice - pár nestojí v přímé konkurenci. Jak na to vědci přišli? Vyzpovídali občany dvou států!

Nebezpečné potraviny v obchodech? Víme, jak se jim vyhnout

Nebezpečné potraviny v obchodech? Víme, jak se jim vyhnout

Potraviny v našich obchodech se zdají být časovanou bombou. Není dne, aby se neobjevily nové a šo...

První kolo: Amerika

Jedním ze způsobů, jakým byly americké páry testovány, byl "test řešení problémů a sociální inteligence“. Po jeho vyplnění výzkumníci řekli pánským účastníkům studie, že jejich partnerky byly v tomto testu velmi úspěšné a umístily se tak mezi nejlepšími. Muži, kteří této informaci věřili, i když nebyla pravdivá, vykazovali nižší sebevědomí, a to i přesto, že si sami byli jistí svými správnými odpověďmi v tom samém testu. Vítězství partnerky tak na ně působilo velmi depresivně. Náhoda? Nikoli. 

Muž jako muž

Po opakování experimentu, tentokrát v Nizozemsku, se situace opakovala. Stejné testy, stejné výsledky. I přesto vědci udělali další dva testy, tentokrát on-line. Více než 650 účastníků, z nichž 284 byli muži, byli požádáni, aby přemýšleli o době, kdy jejich partner dosáhl nějakého úspěchu. Tentokrát výsledky nikoho nepřekvapily. Muži se cítili špatně, když je jejich manželky porazily v nějaké činnosti, podvědomě k nim ztratili důvěru a brali je jako soupeře. Dámské sebevědomí nijak ovlivněno nebylo, úspěch svým drahým polovičkám ženy naopak přály. Proč tomu tak je?

Co pánům vadí?

Výzkumníci nabídli několik teorií. Muži jsou obecně mnohem soutěživější. Je jim lépe, když mají nad svými partnerkami „navrch“. "Nebo to může být způsobeno kulturními tlaky. Žena je stále pro mnohé muže obětavou a závislou ženou, která má svého muže pouze podporovat, ne ho převyšovat,“ dál se nechali slyšet výzkumníci, jež říkají, že muži jsou přece jen radši, když ženu utěšují, než aby se radovali z jejích úspěchů. 

Máte doma podobný „kousek“? Soupeří s vámi partner? Nepřeje vám úspěch? Podělte s ostatními o zkušenosti, jak s takovým závistivcem zatočit! 

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
17. 01. 2014 glady ... (reakcí: 0)
17. 10. 2013 lucik21 ... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Tom Ford Orchid Soleil - EDP 100 ml

Tom Ford Orchid Soleil - EDP 100 ml

Smyslná vůně...

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 28. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Váhy

29. 03. 2017 Horoskop Váhy

Budeš se cítit naprosto báječně. A stejně tak budeš působit i na své okolí. Muži na tobě budou moci oči nechat a ženy... Celý horoskop

Karta dne

Blázen
Možná se ocitáš v těžké životní situaci, kdy je změna jediným řešením, proto vše, co se ti děje, přijímáš jako výzvu a nepřízni čelíš se vztyčenou hlavou. Můžeš si být...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist