Jak zesílit účinky citronové vody? Stačí jedna tajná ingredience

Umíš si představit, že ranní sklenka vody s citronem bude ještě silnější a účinnější? Sama o sobě dělá s tvým organismem zázraky, ale poslechneš-li naši radu, uděláš z ní doslova zdravotní bombu!

citronova-voda-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Jestli nepiješ po ránu sklenici teplé vody s citronovou šťávou, měla bys rychle začít. Pozitivní účinky jsou známé a je škoda tak snadný recept pro nastartování organismu nevyužívat. Že jsi o jejích účincích ještě neslyšela?

Důležité je pít teplou převařenou vodu ještě před prvním jídlem, to její účinky posiluje. A proč? Protože zlepší a osvěží dech, poskytne tělu energii stejně jako šálek kávy, ale bez jeho negativních účinků, pročistí organismus, nastartuje metabolismus a pomáhá odplavovat nežádoucí toxiny. Pokud patříš mezi bojovnice s kily, věz, že ti pomůže i s tím, protože nízký glykemický index citronu snižuje chuť na sladké. Obsažený vitamin C podporuje imunitu a jako bonus má i pozitivní účinky na pleť. A to zde jmenujeme jen zlomek zdravotních pozitiv, se kterými ti bodne.

Jak dostat z citronů ještě víc?

A teď si představ, že svou ranní vodu můžeš ještě vylepšit. Ta tajná ingredience není nic jiného než nastrouhaná citronová kůra. V ní se totiž nacházejí limonoidy, které sice způsobují hořkou chuť kůry ale jako kompenzaci nabízejí výrazné antikancerogenní účinky.

Do sklenice se doporučuje přidat půl kávové lžičky najemno nastrouhané kůry. Její konzumace totiž léčí křečové žíly (víme, že je ve třiceti nemáš, ale poděkuješ nám za deset let. Rádi počkáme…), hemoroidy, prochladnutí, rýmu, alergie i astma. Pomáhá odvádět z organismu kyselinu močovou, a proto působí i proti revmatismu. Dále zabraňuje vzniku krevních sraženin, regeneruje játra a snižuje krevní tlak.

TIP FEMINA.CZ:  Nezapomeň, že běžně se kůra citrusů chemicky ošetřuje. Jestli nemáš přístup k doma pěstovaným plodům, nakup je v biokvalitě.

Co ještě kůra dokáže?

  • Snižuje cholesterol – draslík v ní obsažený reguluje krevní tlak a tzv. zlý cholesterol, vitamín C je dobrý pro žíly.
  • Bojuje proti osteoporóze a pomáhá ke zdravým kostem.
  • Neutralizuje volné radikály, které jsou zodpovědné za některá autoimunitní onemocnění, vitamín C je likviduje.
  • Kyselina citrónová brání vzniku ledvinových kamenů zvýšením objemu moči a zvyšováním pH moči, čímž vzniká méně příznivé prostředí pro tvorbu ledvinových kamenů.
  • Pektin obsažený těsně pod slupkou kůry je rozpustný druh vlákniny, která se v žaludku roztáhne a prodlouží tak dobu trvání pocitu plnosti a sytosti. Tudíž tě jistou dobu zasytí a pomáhá hubnout.

Jen plátek nestačí

Jestli se ti nechce strouhat kůru a myslíš, že postačí vložit do sklenice plátek i s kůrou, pak to nebude fungovat. Tedy pokud ten plátek i s kůrou nerozžvýkáš. Do vody potažmo organismu se totiž dostanou až látky důkladně rozmělněné, tedy nejlepší je rozkousat je. V restauraci si ale žvýkání nebo požadavek na nastrouhání kůry raději odpusť. Nikdy nevíš, odkud plody pochází.

TIP FEMINA č. 2: Abys citron využila dokonale, použij vymačkaný vnitřek plodu na úklid v domácnosti. Když přejedeš několikrát dužinou vymačkaného citronu po nerezovém dřezu, baterii nebo umyvadle a po několika minutách je omyješ vodou, budou se lesknout jako právě koupené. Citron skvěle funguje na skvrny od vodního kamene, na slabé stačí použít jen jednou, v případě silnější vrstvy opakuj postup několikrát. Citronová šťáva je jedním z nejúčinnějších prostředků na vodní kámen a také bělí.

Tak co říkáš? Přesvědčili jsme tě, abys tenhle zázračný nápoj konečně vyzkoušela, nebo už si ho dopřáváš dávno a pravidelně? 

Foto: Shutterstock.com

31.5.2018 10:00| autor: Jana Truksová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist