Velký jarní restart těla: Super návod, jak za 2 týdny nakopnout organismus

Těšily jste se už od Vánoc na to, až konečně přijde jaro, jenže teď se cítíte bez energie, nálady a celkově pod psa? Vaše tělo vysílá výstražné signály! Je třeba ho vyčistit ze všech stran! Ale jak? Takhle!

Podle odborníků je jaro ideální dobou na detox organismu, protože ten bývá po zimním období vyčerpaný. To má za následek únavu, potíže se zažíváním, zhoršenou kvalitu pleti, nehtů, špatnou imunitu a spoustu dalších věcí, které s krásou mají pramálo společného. Pomůže půst? Třeba ano, ale ne každý ho zvládne. Pokud nepatříte mezi jeho příznivce, můžete vyzkoušet jakési mírnější řešení v podobě odlehčených dnů. Jste odhodlány do toho jít? Pak vydržte 14 dní a tešte se na výsledky!

1. Játra jako v bavlnce

První pravidlo jarního dexotu zní: dejte stopku všem alkoholickým nápojům. Nebojte, to víno v lednici se nezkazí. Alkohol ale není jediná věc, která játrům dělá vrásky. Uměle slazené nápoje a limonády také nejsou nic moc zdravého. Místo nich pijte neperlivou vodu, nebo jaterní čaje. Ty je čistí a regenerují, celkově příznivě působí na jejich činnost. Obsahují bylinky jako je čekanka, měsíček, máta, řebříček a lístky maliníku.

Tyto čaje jsou vhodné i po období zvýšeného užívání léků, takže jestli jste v poslední době byly často nemocné, je to něco přesně pro vás. A čemu byste se měly naopak vyhnout? Nedoporučuje se pití čerstvých ovocných šťáv. Říkáte si, že na nich není nic špatného? Částečně máte pravdu, ale jelikož se v nich schovávají sacharidy, které si ve střevech vesele kvasí, jaterní očistě to moc nepomáhá. A když už jsme u toho, zapomeňte i na kafčo. Víme, je to těžké, ale není kouře bez ohně. A zvládnout se to dá. I s těmi čaji.

Jaterní a detoxikační čaje piju každý rok v tomhle období. Pravda, na tu chuť si musíte zvyknout, ale pak už vám to ani nepřijde,“ říká s úsměvem čtenářka Eva.

2. Funkční trávení

Ano, i špatná strava může způsobit „vybití baterek“. Taky aby ne! Zácpy? Průjmy? Jedno horší než druhé. Co tedy jíst, aby všechno šlapalo tak, jak má? Rozlučte se s bílou moukou a výrobky, které s ní mají něco společného.

Dál se vyhněte soli, cukru, červenému masu, uzeninám i mléku. Namísto toho zařaďte do jídelníčku spoustu zeleniny, například zelí, červenou řepu, zázvor, česnek a cibuli. Zeleninu si můžete i krásně naaranžovat. Už umíte dělat růžičky z rajčete? Že ne? Tady je návod:

Dál se zaměřte na oříšky a semínka všeho druhu, olivový a avokádový olej, bílé maso a čerstvé či mražené ryby.

Důležitá připomínka: Příprava pokrmů by se měla odehrávat v tónech pečení, dušení nebo vaření na páře. Fritovací hrnec a chuť na něco smaženého tedy uložte v kuchyni někam hodně, hodně hluboko. Budete na sebe pyšné!

Já mám se zažíváním často potíže, proto takové lehké dny praktikuji i několikrát do roka. A můžu jen doporučit. Chce to vydržet a poctivě je dodržovat. Ale i když uklouznete, svět se nezboří. Druhý den začnete znovu a lépe,“ radí čtenářka Pavla. No a co krása?

3. Pleť jako znovuzrozená

Cože? Kůže jako detoxikační orgán? Jistě! Když se člověk potí, může ze sebe vyloučit velké množství škodlivin. Kam by tedy měly vést vaše kroky? Přece do sauny či římských lázní. Někdy je tam i docela sranda.:-) Mrkněte na video:

Spojení příjemného s užitečným je v tomto případě slabé slovo. Takový odpočinek je pro uvolnění jako stvořený a ještě vyžene z tělesné schránky to, co tam nepatří. Při pravidelné návštěvě se budete cítit naprosto skvěle! A když už tam budete, skočte si i do vířivky nebo na masáž. Zasloužíte si trochu toho rozmazlování! Jo a nakoukněte i do pánské sekce.

„I když se říká, že saunování patří zimě, není to tak úplně pravda. Přes zimu je člověk pořád marod, nebo aspoň já, takže nemáte chuť vůbec na nic. Teprve s jarem přichází ty správné nálady! Navíc právě teď pleť potřebuje vzpruhu, aby nějak vypadala, takže nevím jak vy, ale já se jdu dnes i zítra potit,“ podotýká čtenářka Adéla.

Jak podpořit co nejlepší výsledek?

Když už máme vyřešené, co na talíř, i léčebně relaxační metody, nezapomínejte ani na pravidelný pohyb. Půlhodinka chůze denně vám hodně prospěje. Nebo můžete rovnou trénovat na běh na vysokých podpatcích. Třeba se stanete příští vítězkou závodu!

Tak co říkáte, jdete do toho? Pokud to 14 dní zvládnete, energie budete mít na rozdávání! V případě krizí, když bude nejhůř, pusťte si Xindla X. Takhle jarní půst vidí on!

Foto: Thinkstockphotos.com

10.4.2015 6:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist