Suchá poševní sliznice. Co dělat, když sex drhne?

Sex není někdy slastí, ale spíše strastí. „Špatně se mi o tom mluví, ale při sexu nezvlhnu. Milování se tím pádem stává docela nepříjemným zážitkem,“ svěřuje se dvaadvacetiletá Kamila. Příčin suché vaginální sliznice může být mnoho a nemusejí vždy souviset s nedostatkem touhy.

Vlhký orgasmus je nedílnou součástí každého pornofilmu. Ne nadarmo se vlhkost jeví jako důkaz sexuální touhy, zájmu, připravenosti na sex. Ženy, které vlhký sex nezažívají, mohou propadat panice, cítit se „nenormální“. Je to ale zpravidla jen klamný dojem. Pořádně vlhká touha tak často inzerovaná v erotických rubrikách totiž ještě nemusí být nezbytnou součástí dobrého sexu. Co ale dělat, když je pochva příliš suchá? Zkrátka když sex celkem bolí? A jaké jsou příčiny?

Příčin může být hned několik. Suchost může způsobit například emocionální nerovnováha daná úzkostí či stresem. Co s tím? Zkuste rozpustit napětí ve sklence dobrého vína, vyražte na večírek s přáteli nebo si dopřejte relaxaci ve vířivce.

článek

Samostatnou kapitolou jsou problémy ve vztahu nezřídka související s problémy, jež má člověk se sebou samým. Pokud se cítíte svázaná, jste nespokojená se svým tělem, nevíte, co vám dělá dobře, či máte partnera, který vás nevzrušuje, je jasné, že i váš sex bude drhnout. Bolestivý sex často zažívají také oběti znásilnění či násilného partnera. V takovém případě je dobré navštívit odbornou pomoc.

Dalším důvodem může být poporodní trauma, kojení nebo menopauza. První poporodní sex, lékaři jej doporučují po šestinedělí, rozhodně není nikterak příjemným zážitkem. Pro spoustu žen je těžké dostatečně se uvolnit, pochva je kvůli hormonální nerovnováze sušší než obvykle. To samé lze říci i o kojení – zhusta spolehlivou brzdu sexuální vášně. Tady platí jediné: alespoň to zkusit. Budete-li totiž sex oddalovat, nepomůžete si, ba právě naopak, časem nebudete vědět, co vlastně slova vášeň či touha znamenají. Chce to ale ohleduplného partnera, který pochopí, že pro vás zezačátku milování může být bolestivé, a nebude se bezhlavě hnát za svým cílem.

Problém suché pochvy pomůže vyřešit lubrikační gel, který nepříjemné pocity dokáže zmírnit. Raději se ale vyhněte těm parfémovaným nebo lubrikantům slibujícím ochlazení – ty by mohly suchost naopak vyvolat. V přechodovém věku za problém může nižší hladina estrogenu. Tady lékaři doporučují hormonální substituční terapii, která pomůže obtíže zmírnit. Za suchostí a nepříjemným svěděním ale může být také používání parfemovaných sprchových gelů a mýdel, či nošení příliš úzkých svršků.

článek

Kdy je tedy nutné navštívit lékaře?

Když krvácíte i mimo periodu, zakoušíte velké bolesti nebo při páchnoucím vaginálním výtoku, na nic nečekejte a raději ihned navštivte gynekologa.

Tipy, jak zvýšit vlhkost

  • Masturbace (sama nebo ve společnosti partnera) – Sama se znáte nejlépe a přesně víte, kam sáhnout. Vašeho partnera navíc bude určitě vzrušovat, když uvidí, jak si dokážete udělat dobře.
  • Sexuální fantazie – Pokud spí, zkuste je vyburcovat například četbou erotického románu.
  • Orální sex – Poproste partnera, aby vás polaskal ústy.

Foto: Profimedia.cz

7.10.2013 10:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist