Koušete si nehty? Může za to úzkost, stres i nuda

Okousané nehty nejsou jen vadou na kráse, ale i signálem, že člověk, který si nehty kouše, prožívá něco nepříjemného. Nejčastěji stres nebo úzkost. Na vině mohou být však i rodiče trpící stejným zlozvykem.

Kousání nehtů neboli onychophagie je zlozvyk, při kterém si okusujeme nehty, okolní kůžičku a měkké tkáně kolem nehtů. Postižení si nehty okusují, aniž by si to plně uvědomovali. Stává se to například při sledování televize, při čtení, učení, telefonování apod. Nejčastější příčinou kousání nehtů je potlačování negativních emocí, jako je napětí, stres, úzkost, hněv či zlost, ale i nuda. Kousání nehtů však mohou děti odpozorovat také od svých rodičů.

Nehty si koušou děti i dospělí

Kousání nehtů je velmi častý zlozvyk, s nímž se setkáváme zejména u dětí. Údajně až 50 % dětí ve věku od deseti do osmnácti let si nehty někdy kousalo nebo stále kouše, přičemž chlapci si nehty okusují častěji než dívky. Nejčastěji děti s kousáním nehtů začínají v pubertě. S přibývajícím věkem však ubývá dětí, které tímto zlozvykem trpí. Mezi osmnácti až dvaadvaceti lety si nehty okusuje už jen 23 % lidí. Dospělí starší dvaadvaceti let si nehty okusují jen vzácně. Ve třiceti letech se s tímto zlozvykem nejvíce lidí úspěšně vypořádá. Ale přibližně 10 % lidí se kousání nehtů nezbaví nikdy.

Rizika okusování nehtů

I při sebelepší hygieně zůstávají pod nehty bakterie, které se pak mohou stát zdrojem nejrůznějších infekcí. Hrozí vám zarudlé a zhnisané záděry, drobná krvácení v okolí nehtového lůžka, infekce nehtového lůžka, narušení růstu nehtů, poranění či infekce úst a dásní apod. Dlouhodobé kousání nehtů navíc deformuje vzhled prstů. Okousaný nehet se postupně zanořuje, nepřečnívá. Nehty tak přestávají plnit svou funkci, jsou nevzhledné, křiví se a třepí.

článek

Jak se odnaučit kousat nehty

Univerzální recept neexistuje. Je-li příčinou kousání nehtů stres a úzkost, musíte na to jít jinak. V rizikových okamžicích, kdy hrozí, že si budete kousat nehty, se zkuste uklidnit a odreagovat nějakou alternativní protistresovou technikou, kupte si například antistresový balónek a poctivě ho mačkejte. Kouše-li si nehty vaše dítě, pokuste se vypozorovat, v jakých situacích si dítě nehty kouše, a snažte se obdobným situacím předcházet. V případě, že je kousání nehtů reakcí na stres a úzkost, totiž hrozí, že dítě s přibývajícím věkem začne svou frustraci či podrážděnost řešit pomocí jiných, podstatně nebezpečnějších berliček – jako je alkohol, cigarety, přejídání, nebo dokonce drogy. Pomoci zbavit se zlozvyku může také pevná vůle či zvýšená péče o nehty – navštěvujte pravidelně manikúru, lakujte si nehty nebo si nechte nalepit umělé nehty, které se obtížně okusují. V lékárnách jsou navíc k dostání speciální laky s hořkou pachutí, které mohou být slibným spojencem při boji se zlozvykem.

A co vy a tento zlozvyk? Bojujete s ním, nebo jste bojovali v době dětství a dospívání? Jak jste se ho zbavili? Poraďte…

Foto zdroj: profimedia.cz

21.8.2013 12:00| autor: Jana Hlavatá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist