Pomoc, mám cystu! Co s ní?

Máte cystu, oznámí vám lékař. Ale co s tím? Je cysta nebezpečná a kde všude se může objevit? Zjistili jsme pro vás!

Cysta na vaječníku

Nejčastěji se můžete setkat s cystou na vaječníku. Vzniká z obalu vajíčka, který ale nepraskne tak jak má, plní se tekutinou a neodejde z těla ven. Nejvíce postihuje ženy v plodném věku nebo ženy v přechodu. Nejčastějším příznakem je bolest v podbřišku, bolest při pohlavním styku, tlak na močový měchýř nebo bolesti pánve. Na cystu se přijde většinou náhodou při gynekologické prohlídce. Některé cysty samy po několika týdnech prasknou, jiné se  ovšem mohou zvětšovat a působit bolest. V takovém případě je nutné podání antibiotik a laparoskopie. V nejhorším případě, kdy je podezření na rakovinový nádor se musí provést biopsie.

Cysta v prsu

Pokud si žena nahmatá na prsu nebo v podpažní jamce bulku, nemusí se hned jednat o rakovinu, ale o cystu. Což je v tomto případě dutina vyplněná tekutinou nebo mazem. Stejně jako u cysty na vaječníku se i cysty na prsu nejčastěji objevují u žen v produktivním věku nebo u žen v přechodu, zkrátka v době, kdy tělo prochází velkými hormonálními změnami.

článek

To, že máte cystu v prsu, nemusíte vůbec nijak pociťovat, jen to, že si ji nehmatáte, jindy mohou být ale prsa bolestivá a nateklá. Vyšetření na mamografu je však v každém případě nutností. Cysty v prsu se musejí co nejdříve odstranit. Protože se obvykle  jedná o váček naplněný tekutinou, odstraňují se chirurgicky nebo odsátím jehlou.

Kde všude se mohou ještě vyskytnou?

Cysty se mohou objevit kdekoliv v těle a na těle. Na vnitřních orgánech, na kůži nebo v ústech. Nejčastěji vznikají uzavřením mazového vývodu, maz se hromadí a výsledkem je cysta. Za cysty můžeme považovat i akné, mohou vzniknout po aplikaci piersingu nebo náušnic. Cysty se mohou objevit i v ústech, kdy se nejčastěji jedná o cysty slinných žláz. Cysty se zvětšují, vadí při jídle nebo mluvení. Někdy mohou samy prasknout, ale nejčastěji se musí chirurgicky odstranit.

Objevila se vám cysta? Jaké jste měly příznaky a jak jste se těchto problémů zbavily?

Foto zdroj: profimedia.cz

10.6.2014 12:00| autor: Marie Vendelbergerová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist