První gynekologická prohlídka: Trapas, dcera je zkušenější než já!

Máte dceru v pubertě? Možná rozmýšlíte, jestli se s ní nevydat ke gynekologovi. První návštěvu byste měly absolvovat krátce poté, kdy začne menstruovat. Až k lékaři nebo lékařce vyrazíte, možná ale budete překvapená, když vás vaše dcera strčí se svými zkušenostmi do kapsy.

K návštěvě je donutí až touha po sexu

„Strašně jsem se styděla,“ vzpomíná si na svoji první návštěvu u gynekologa před několika lety dnes osmnáctiletá Sabina. „Šla jsem tam s mamkou a ta paní nebyla zrovna moc příjemná. Nakonec jsem později přešla k jiné gynekoložce. Ta mi taky nerozmlouvala začít s antikoncepcí,“ přiznává Sabina. A už jsme u kamene úrazu. Dívka by si měla zajít ke gynekologovi poprvé, jakmile začne menstruovat, ale většina mladých dívek to nedodržuje. K první návštěvě je nakonec ale donutí touha mít se svým chlapcem sex. Protože se chtějí vyhnout neplánovanému početí, rozhodnou se nechat si předepsat antikoncepci, a to už se bez prohlídky neobejde. Dívka dnes většinou oddálí návštěvu ordinace až na okamžik, kdy bude chtít antikoncepci. Někteří gynekologové ale nevidí předepisování antikoncepce u příliš mladých dívek rádi.

ČLÁNEK

Takže kdy svoji dceru poprvé ke gynekologovi odvést? Nejlépe krátce poté, kdy začne menstruovat, ale ještě nežije plným sexuálním životem. Dobrá máma dokáže odhadnout a vycítit správný okamžik, důležité je, aby mezi ní a dcerou panovala důvěra. V momentě, kdy už je rozhodnuto, že se k doktorovi půjde, zbývá vyřešit otázku, zda zvolit lékaře nebo lékařku. Děvčata většinou raději uvítají ženu, protože se přece jenom stydí. U nás platí, že děvčata do 18 let musí jít na prohlídku v doprovodu jednoho z rodičů, ale pokud je dívce víc než 15 let, může jít i sama v případě, že má od rodičů podepsaný takzvaný informovaný souhlas. Pro děvčata, která jsou zodpovědná, je to i příjemnější. Některé věci si zkrátka chtějí nechat pro sebe a jsou navíc v citlivém věku. Lékař musí respektovat lékařské tajemství, takže podrobnosti o prvních sexuálních zkušenostech své pacientky nesmí nikomu prozradit.

Dnešní holky mají informace

„Když Jana byla v pubertě a začala menstruovat, krátce poté si sama našla gynekoložku. Prý na ni získala dobré reference. Pokoušela jsem se jí všechno vysvětlovat, ale zjistila jsem, že už to má předem nastudované,“ vzpomíná Jarmila na první návštěvu své čtrnáctileté dcery u gynekologa. Dcera jí prý úplně vyrazila dech, když se u lékařky začala beze studu vyptávat na možnosti antikoncepce. „Já bych hanbou nevěděla, kam se koukat. Ale vlastně je to dobře, když si sama hledá informace, chce je konzultovat s odborníkem a je rozumná. Mám alespoň jistotu, že nevlítne do nějakého průšvihu,“ doplňuje Jarmila. Janě je dnes sedmnáct a netají se tím, že se svým stejně starým přítelem provozuje pravidelný sex. „Mám to pod kontrolou,“ odpoví mámě, když se jí náhodou zeptá. „Vlastně ji obdivuju, jak je racionální. My jsme byly takové husičky, ze všeho vyjukané a nic jsme nevěděly. Je zázrak, že jsme něčeho nespadly,“ míní Jarmila. „Mám pocit, že v té své informovanosti možná brzy trumfne i tu doktorku,“ dodává se smíchem.

A jak vy vzpomínáte na první návštěvu gynekologa se svou dcerou, nebo na tu svoji?

Foto zdroj: profimedia.cz

3.2.2014 8:00| autor: Helena Stejskalová

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist