Nemáte babičku? Tak si ji adoptujte

Možná máte podobný problém. Ve vaší rodině chybí funkční hlídací prarodiče. Nejenom proto, aby občas pohlídali vnouče, když si potřebujete něco vyřídit, nebo chcete pocourat po městě s kamarádkou, ale i proto, abyste mohli něco společně podniknout jako téměř opravdová rodina. Nemáte-li ale skutečnou babičku, máme pro vás řešení – pořiďte si babičku adoptivní.

Co dělat, když chybí prarodiče
Mnoha mladým rodinám chybí prarodiče. Ti jejich buď už nežijí, nebo naopak žijí příliš daleko, aby mohli zaskočit na hlídání, či jsou ještě v produktivním věku, chodí do práce, a tudíž mají málo času a nemohou ho trávit s vnoučaty. Problémy pro takové rodiny nastávají nejenom v tom, že jim nemá kdo pohlídat dítě v případě potřeby, ale je pro ně také obtížné bez prarodičů vytvořit dítěti zázemí více generací, aby už od malinka pochopilo a poznalo celý koloběh života až do stáří. Názory starší generace na svět a její zkušenosti mají něco do sebe. V poslední době se proto objevuje docela zajímavý trend – pokud vám babička chybí, můžete si adoptovat cizí babičku a přijmout ji jako vlastní.

Obě strany mají co nabídnout
Obě dvě strany, jak rodina s dětmi, tak i potencionální babička, mají co nabídnout. Rodiny, které se zajímají o náhradní babičku, jí mohou nabídnout smysluplné strávení volného času v důchodu, kontakt s dětmi, rozšíření obzorů, rozptýlení, možnost dalšího rozvoje aktivit, zázemí své rodiny. Náhradní babička potom nabízí svoje životní zkušenosti, výchovné schopnosti, svůj čas, trpělivost, pomoc v případě potřeby.

článek

V Čechách už existují agentury, které se pokoušejí propojit právě rodiny, kterým schází babička, a ženy, které by se takovou adoptivní babičkou případně mohly stát. Každá ze zúčastněných stran nabízí své představy a požadavky. Samozřejmě je nezbytné, aby taková babička byla sama při síle a zvládla se o vnoučata postarat. Pokud se rodina s babičkou vzájemně shodnou, začíná se vytvářet vztah. Samozřejmě nejde všechno ze dne na den, rodina i babička, i když jsou si třeba už na první pohled sympatičtí, se nejdříve musí navzájem trochu oťukat.

Inspirace z ciziny
Některé babičky si nechají za hlídání platit, jiné ale jsou třeba ochotny hlídat zadarmo, nebo zvolí jiné služby. Jsou vděčné třeba za přinesení nákupu, odvoz k lékaři, pomoc s úklidem domu nebo se třeba ráda společně s rodinou nají. Záleží na každém, jakému vztahu a vzájemnému fungování dá přednost, všechno je otázkou vzájemné domluvy a důvěry. V zahraničí jsou podobné vztahy docela běžné a právě zahraničím se u nás působící agentury inspirovaly.

A co vy? Máte malé děti a přistoupily byste na to získat babičku podobným způsobem přes agenturu? Napište nám…

Foto zdroj: profimedia.cz

27.11.2013 10:00| autor: Helena Stejskalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist