Kariéra, nebo dítě? Kdy je čas se rozhodnout…

Tikají vám biologické hodiny, ale v návalu práce je ani nestíháte pořádně zaslechnout? Je vám třicet či o něco více? Pak se pravděpodobně i vy nad otázkou v titulku čas od času pozastavujete.

Věc pohledu
Zrovna minulý měsíc jste si říkala, že byste prcka doma už docela uvítala. Bydlení je hotové, manžel také není vůbec proti a konec konců vaše nejlepší kamarádka je těhotná už podruhé. Sotva jste si začala představovat, že to bude celkem fajn, přišel za vámi šéf s neskutečnou pracovní nabídkou, o které víte, že už ji v životě nikdy nedostanete. A teď, babo raď! Ještě dříve, než si začnete na papírek sepisovat pro a proti, a pak nad ním bezradně sedět, protože ručičky vah se nikam nepřechýlily, zamyslete se trochu jiným způsobem. Někteří lidé tvrdí, že život je souhrou náhod, ale také se říká, že nic se nám neděje jen tak. „Nabídka pracovního postupu přišla tak nenadále, že jsem v tu ránu chtěla odsunout všechny své plány s otěhotněním do pozadí.“ vzpomíná dnes pětatřicetiletá Jitka. „Po počáteční euforii jsem vystřízlivěla a došlo mi, že mi šéf místo nabídnul jen proto, že se nepohodl s mou kolegyní. Ta bez ohlédnutí přijala nabídku jiné firmy a na mě zbyla její pozice. Možná se mě to zjištění trošku dotklo, každopádně jsem se rozhodla pro dítě a dnes nelituji. Neměnila bych.“

Jak je tomu ve vašem případě? Pracovala jste předchozí roky tvrdě, abyste dosáhla úspěchu, nebo na vás volba padla spíše náhodou, protože jiná kolegyně přešla do konkurenční firmy? Pokud si dáte do souvislosti tyto skutečnosti, bude se vám rozhodovat daleko lépe.

Je to vaše volba
Zásadním pravidlem je nenechat si do svého případného mateřství či kariéry mluvit. A to vůbec od nikoho. Je to jen vaše volba a vy si za ni ponesete zodpovědnost. Možná se ohradíte, že je tu přeci ještě partner. Ano, s ním to samozřejmě probírat budete. Ale představte si přitom i situaci, že by náhle k dispozici nebyl. Nemyslím teď na materiální zajištění, ale na to, zda chcete dítě nebo kariéru jako takové. Jestli jen někomu něco prací nedokazujete či se na dítě nedíváte jako nutnou součást vztahu. „Dlouho jsem poslouchala své nejbližší i přátele, jaká jsem kariéristka, jak si nechávám ujíždět vlak a že toho budu jednou litovat. Až jsem podleha. S partnerem jsme si pořídili miminko, o vysněnou pozici jsem přišla.“ svěřuje se sedmatřicetiletá Pavla. „Partner naopak svůj postup získal, odešel na půl roku na stáž do ciziny a tam se sblížil s kolegyní, s níž mi nakonec i odešel. Dnes vím, že jsem pod tlakem okolí udělala velmi špatné rozhodnutí. A kdybych měla možnost druhé volby, tak to neudělám. A může si o mně myslet kdo chce, co chce.“ Pokud nechcete dopadnout jako Pavla, pak se naučte, že ostatní lidé nemají právo se k vašemu rozhodnutí nijak vyjadřovat, pokud se jich sama nezeptáte na názor. Naučte se jim to říct přímo do očí.

[[related]]

Chci oboje
Možná na chvilku zauvažujete i nad možností, že se dá kariéra a dítě skloubit. V některých případech to možné je, ovšem je jich opravdu málo, a zejména v našich podmínkách přibývají pomalu. Jestli to ale chcete zkusit, neváhejte. „Zvolila jsem při rozhodování mezi dítětem a kariérou obojí. Jednoduše jsem se nechtěla vzdát ani jednoho,“ směje se pětatřicetiletá Petra. „A dobře jsem udělala. Neumím si představit klasickou mateřskou s vysedáváním na písku a čekáním na partnera. Dcera chodí dvakrát týdně do jeslí a já se můžu realizovat. Ostatní dny pracuji z domova a myslím, že nám to svědčí oběma.“ Nejhorší, co se vám může stát je, že budete muset chtě nechtě alespoň na chvíli opustit práci a kariéry se tak vzdát nebo ji odložit na neurčito. Dítě už nikam neodložíte. Když s tím budete takto předem počítat, nebude to bolestivá ztráta.

Pokud to není ano, je to zatím ne
Celé přemýšlení a rozhodování je vlastně velmi jednoduché. Zdraví, věk, práce, finance, bydlení – to vše samozřejmě hraje roli. Ženy, které už jsou ale na mateřství opravdu připraveny, jsou pro něj schopny a ochotny udělat cokoli. Vzdát se i lukrativního místa s vědomím, že již na něj s největší pravděpodobností nikdy nedosáhnou. Pokud tedy vaše odpověď na možný příchod nového člena do rodiny není jednoznačné ano, je to zatím ne. A je jen na vás, jestli se z něj někdy vůbec stane ANO.

25.10.2012 8:00| autor: Lenka Šimková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist