Největší mýty o čokoládě. Opravdu se po ní hubne a jsme díky ní chytřejší?

Kromě toho, že je to první věc, po které člověk sáhne, když má depku, čokoláda také údajně pomáhá hubnout a zabraňuje srdečním infarktům. Zakládají se tahle tvrzení na pravdě, nebo je to jen milosrdná lež, kterou si mlsání ospravedlňujeme?

Čokoláda je neoblíbenější sladkost na světě a mnozí si život bez ní nedovedou představit. Ale… Jedni ji doporučují všemi deseti, druzí zase varují, že obsažený cukr a tuk je něco jako nejkratší cesta k nadváze. Jak je to doopravdy? 

1. Jsi po ní chytřejší

Že by jediný kousek přičaroval pár vědomostí a rozumu navíc? No, uznej sama, že to nezní úplně špatně. Ovšem na studnici poznání v barevném obalu si pravděpodobně budeme muset ještě nějaký čas počkat.

Jak to je? Naposledy vědci z New Yorku zkoumali tisíc dobrovolníků v souvislosti s účinky čokolády na jejich mozek a kognitivní funkce. Výsledky byly velice nejasné. Jeden z vedoucích výzkumníků se vyjádřil, že přímá souvislost mezi chytrými lidmi a pojídáním čokolády se ani po dlouhém a podrobném pátrání nepotvrdila. Tudíž mýtus. Ale je to škoda, co?

2. Hubnutí jde samo

Nezní to jako sen? Při dietě, kdy je sladké naprosté tabu, si dáš kostičku čokolády a ráno jsi o kilo lehčí. I tohle tvrzení má jisté mezery. Prý je to mnoho povyku pro nic a dokonce jeden velký podvod. Konec sladkým nadějím?

Jak to je? V loňském roce se touto otázkou zabýval vědecký novinář John Bohannon působící na harvardské univerzitě. Ten provedl unikátní pokus a zaměřil se na to, jestli jedlíci čokolády opravdu lépe hubnou. Celá akce však skončila nezdarem. V konečném shrnutí poznatků figurovala především náhoda. S jistotou se tenhle fakt prohlásit za stoprocentně pravdivý nedá. Tedy zase mýtus, ach jo.

3. Infarkty a mozkové příhody ti nehrozí

Léta se věřilo tomu, že čokoláda infarktu umí pěkně zatnout tipec a ten, kdo se na ní ujíždí, se dožije požehnaně vysokého věku. Konečně prášky, které jsou neuvěřitelně lahodné, pomáhají a mají je v každém supermarketu?! Ještě nejásej. Ono je to všechno trochu jinak…

Jak to je? Na toto téma se provedlo mnoho studií a ta poslední ze Švédska skutečně něco takového naznačuje. Riziko infarktu klesá o celých 17 procent a to jen díky konzumaci velkého množství čokolády. Na stranu druhou je to ale zaručený způsob, jak být obézní. Což má za následek poruchy srdečního rytmu, které taky vedou k infarktu! Obrázek si udělej sama, my volíme mýtus. Co ti někde pomůže, jinde zase uškodí – a ve finále to vyjde nastejno!

4. Zlepšuje kondičku jako nic jiného

Páni! Nafutrovat se „čokoškou“ před zápřahem ve fitku zaručí, že budeš neunavitelná. Rýsuje se snad metoda, jak uběhnout na pásu deset kilometrů bez kapky potu? Tak jednoduché to nebude, a i tohle lékaři uvedli na pravou míru. Nic není takové, jak se na první pohled zdá!

Jak to je? Nejnovější studie ze San Diega potvrdila, že sloučenina zvaná epikatechin obsažená v čokoládě dokáže nakopnout výdrž i odolnost. Jenže celý výzkum se prováděl na myších, které mlsaly jako divé. Kdybychom šli do detailu, množství, které taková myš snědla, bylo půl čtverečku čokolády.

Fakt je možné, že stejný drobek by takhle působil i na člověka? Asi těžko. Kdybychom si dali o nějaký ten kousek navíc, účinek by nebyl zdaleka takový jako u hlodavců. Co z toho plyne? Mýtus! I když trochu energie nám čokoláda dodá, to zase jo. Přece jen obsahuje cukr. Ale lámat skály asi nebudeme…

I když se tvrzení o čokoládě nepotvrdila a my díky ní nebudeme chytřejší a ani rychleji nezhubneme, stejně jí nemůžeme odolat! Čokoládový dort prostě milují všichni. A tohle dítě asi ze všech nejvíc! Mrkni na video…

Jak jsi na tom s čokoládou? Jen občas a výjimečně, nebo máš doma pořádnou zásobu a mlsáš vždycky, když je chuť? Napiš nám o tom pod článek. A mrkni do galerky, co všechno se z téhle neodolatelné dobroty dá vytvořit. Dokonce i chlap. 🙂

Foto: Shutterstock.com, pinterest.com

21.3.2017 10:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist