Nejhorší a nejlepší diety pro rok 2013

Víme, které diety jsou šílené a které klidně můžete vyzkoušet! Američtí experti hodnotili celkem 29 diet, přičemž hlavní hodnocená kritéria byla nejen shozená kila, ale také dlouhodobější efekt diety, či zda se jedná o zdravé hubnutí.

Jaký je nejlepší způsob shazování kil? Nečekejte nic převratného. Nejsou to diety v pravém smyslu, spíše metody, které vedou k dlouhodobější změně životnímu stylu. Naopak nejhorší jsou takzvané radikální diety, které slibují větší úbytek kilogramů za cenu chátrajícího organismu.

Top 3 nejlepší diety

Dieta DASH

Je založena na snižování tlaku a hladiny cholesterolu. Důležité jsou: draslík, vápník a bílkoviny. Ty jsou obsaženy v ovoci, zelenině, celozrnných produktech. Konzumuje se méně masa a soli. V podstatě zdravá životospráva, která vám rozhodně neublíží a co víc, pokud jí budete dodržovat, skutečně zhubnete.

Dieta TLC

I tady jde o snižování hladiny cholesterolu. Dietář se musí vzdát tučného: uzeného, čokolády, šlehačky apod. Jí se ovoce, zelenina, nízkotučné mléčné výrobky, drůbež a ryby. Ženy mohou přijmout 1 200 kalorií denně, muži o 400 kalorií víc.

Dieta kliniky Mayo

Dietu vymysleli experti americké kliniky Mayo s cílem předejít cukrovce. Na začátku se nepočítají kalorie, spíše je zaměřena na změnu životního stylu. Poté je člověku doporučen určitý počet kalorií. Ovoce a zelenina se konzumují v neomezeném množství, bílkoviny, tuky a sacharidy omezeně. K tomu je potřeba pohyb – 60 minut denně.

[[related]]

Top 3 nejhorší diety

Dieta doby kamenné

Vychází z přesvědčení, že za obezitu může zpracované jídlo obsahující sacharidy. Jí se hlavně produkty dostupné v době kamenné, tedy především maso, ryby, drůbež. Absolutně zde chybí ovoce a zelenina a vědci bijí na poplach také kvůli přílišnému příjmu masa, které zbytečně zatěžuje naše tělo.

Dukanova dieta

Principem této diety je absolutní vynechání sacharidů. Funguje ve čtyřech fázích, jde o celkem složitý mechanismus, ale zjednodušeně řečeno je povoleno pouze maso, vejce, drůbež a zelenina. Jeden den v týdnu se mohou konzumovat jen bílkoviny. Podle odborníků je úplné vynechání sacharidů, včetně těch přírodních velkou chybou, která může mít fatální následky. Sacharidy ke svému životu rozhodně potřebujeme a jejich nedostatek vede k problémům s cukrovkou, postihnout vás může také únava, ale hlavně si úplně rozhodíte metabolismus.

Syrová strava

Vychází z teze, že tepelným zpracováním (vařením, pečením atp.) potraviny ztrácejí vitaminy. Konzumuje se především rostlinná strava, potraviny nesmí být zahřáté na víc než 45 stupňů. Tabu jsou například mléčné výrobky, těstoviny, káva…Při této dietě vám budou za čas samozřejmě chybět základní živiny, bez nichž se vaše tělo jednoduše neobejde. Reakce na sebe nenechá dlouho čekat a v nejhorším případě může dojít až ke kolapsu celého organismu.

A co vy? Kterou dietu byste klidně zkusili a která vám přijde naprosto mimo mísu?

 
Foto: Profimedia.cz
29.1.2013 12:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist