Nehty jako letokruhy aneb Co prozradí nehty o našem zdraví

Stejně jako letokruhy stromů i nehty při svém růstu prozrazují stav našeho těla. Ale také stopy po našem zacházení s nimi. Mýdlo, voda, práce v hlíně, nešetrná manikúra, omlácení od klávesnice. Kdy jít k lékaři a kdy jde o planý poplach?

Pojďme se podívat na některé základní problémy, které mohou nastat.

Důlky na nehtech
Na povrchu nehtu se oddělují částečky rohoviny a volná místa mají velikost přibližně špendlíkové hlavičky. Značí onemocnění lupénkou, či jinou kožní nemocí. Vždy navštivte lékaře!

Bílé pruhy a tečky
Jsou naproti tomu neškodné. Jsou častější u mladých lidí a značí možná nedostatek vápníku, zde nepanuje shoda. Dokonce se říká, že až taková bílá tečka doroste doprostřed nehtu, potká vás velké štěstí….hezká pověra, že?

Rýhy na nehtech
Rýhy napříč nehtem značí těžké otravy a infekce. Jsou závažným projevem a tak běžte raději k lékaři. Určitě ve chvíli, kdy se rozštěpené rýhy nezacelují.

Roztřepené nehty
Typicky roztřepené nehty způsobuje námaha, mytí, lak na nehty, psaní na klávesnici, hra na hudební nástroje. Vnitřně může ukazovat na nedostatek železa či křemíku. Pomáhají koupele prstů v olivovém oleji.

článek

Lámavé a měkké nehty
Jako u předchozího, bývá i tento problém důsledkem mytí, působením saponátů, chemikálií, škodí i nekvalitní odlakovač a laky. Vnitřně si tělo nejspíš říká o vitamín A, B, biotin, železo a vápník. Může značit i závažnější onemocnění lupénkou či upozorňuje na nesprávnou výživu.

Uvolňující se nehtová  destička
Dlouhodobé zatížení námahou či chemikáliemi může způsobit, že se nehet částečně oddělí od nehtového lůžka a v oddělené části zbělá. Stejný problém může značit kožní nemoc, diabetes nebo onemocnění štítné žlázy. Též se vyskytuje v těhotenství.

Zbarvení nehtů
Skvrny mohou být na nehtové rohovině i pod ní. Způsobují je chemikálie či léky. Časté jsou i u onemocnění srdce, nebo infekce bakteriemi. Neškodné jsou hrozivě vypadající krevní podlitiny po úrazu, které samy zmizí.

Foto zdroj: profimedia.cz

24.10.2013 10:00| autor: Renata

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist