Nechybí ti vápník? Signálem jsou lámavé nehty i náchylnost k nemocem

Skolí tě každý bacil, takže jsi v čekárně u doktora už doslova proseděla důlek? Přes velkou únavu máš stále problémy s usínáním? Tvé tělo ti chce naznačit, že bys měla jíst více brokolice, kapusty nebo mandlí!

nedostatek-vapniku-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Už od dětství nám rodiče kladli na srdce, že vápník je dobrý na zuby, proto bychom měli pít hodně mléka, které ho obsahuje. Proti tomu se samozřejmě nedá nic namítat, nicméně nepostradatelnost tohoto minerálu zachází ještě dál. Málokdo tuší, že také poskytuje prevenci před rakovinou tlustého střeva. Klíčový je i pro udržení správné hladiny krevního tlaku, přičemž ovlivňuje funkce svalů, včetně toho srdečního. Je rovněž účinným prostředkem proti obezitě a premenstruačnímu syndromu. Na vápník spoléhá i metabolismus a nervový systém. Jak jsi na tom ty, netrpíš jeho nouzí? Pokud se najdeš v těchto bodech, bohužel se to nedá vyloučit…

Slabé nehty, které se lámou i při poryvu větru

Máš ze svých oslabených nehtů takovou depku, že bys nejradši celoročně nosila rukavice? Pak bys měla vědět, že jejich kondice a celkový stav hodně závisí na tom, kolik vápníku ti koluje v organismu. Trpíš-li jeho „podmírou“, žádný div, že nechceš své ruce zbytečně ukazovat! Doporučená denní dávka pro dospělého jedince je něco mezi 1000 a 1500 mg, přičemž k bohatým zdrojům patří brokolice, kapusta, mandle nebo sardinky.

Problémy se spánkem? Ber to jako varování

Asi každý člověk si je vědom toho, že nedostatek nočního odpočinku přináší spoustu problémů. Konkrétně jde třeba o zvýšené riziko cukrovky, nadváhy a deprese. V sázce je však i porucha soustředění nebo dokonce paměti. Nejde ti do hlavy, proč den co den ještě v pozdních ranních hodinách bloumáš po bytě? Příčinou nechtěné bdělosti může být podle závěrů jisté americké studie dlouhodobý deficit vápníku. Nečekané, že?

Těžká únava, co tě doslova válcuje

Že během adventu a náročných vánočních příprav jednoho často přepadá únava, to zmiňovat asi vůbec nemusíme. Jenže nejsou tvoje baterky vybité až příliš? Pokud východisko z permanentního pocitu vyčerpání hledáš v litrech kávy i u energetických nápojů, dobře to rozhodně není. Vždyť vzpružit se můžeš i jinak! Třeba tím, že si příjem vápníku zodpovědně pohlídáš. Z poznatků nedávného britského výzkumu jednoznačně vyplývá, že jedince, kteří nemají dostatek této živiny, častěji postihuje fyzická slabost. Pochopitelně oproti těm, co se zdrojům vápníku z nějakých důvodů nevyhýbají.

Podezřelá náchylnost k nemocem

Jsi v čekárně u doktora „jako doma“? To nevěstí nic dobrého. Je pravdou, že zima bývá ve znamení viróz, ovšem to pořád ještě neznamená, že se na tobě musí „podepsat“ každý bacil, který proletí okolo.

„Pokud nemáte v těle adekvátní množství vápníku, váš imunitní systém nebude pracovat správně. To je také důvod, proč jste oproti ostatním častěji nemocní a musíte užívat farmaceutické medikamenty, jejichž častá konzumace škodí zažívání i celkovému zdraví,“ vysvětluje uznávaná americká výživová poradkyně Leslie Bonci. Vezmeš si to k srdci?

Co na tato varovná znamení říkáš, poznáváš se v těchto bodech? Napiš nám o tom do diskuze pod článkem, těšíme se na příspěvky. A když už jsme naťukli tu imunitu, věděla jsi, že se dá posílit také smíchem? Proto bys měla omrknout tohle vtipné video!

Foto: Shutterstock.com

17.12.2018 10:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist