Mata Hari, nejslavnější kurtizána a špionka v jedné osobě

Jak jsme slíbili, tak plníme. Pozornost v našem dnešním článku zcela zaměříme na slavnou šarmantní tanečnici, která dokázala svým exotickým tancem okouzlit mnohé muže, a to i ty z nejvlivnějších kruhů. Orientální tanečnice a také nejslavnější špionka v jedné osobě – Mata Hari, vlastním jménem Margaretha Gertruida Zelleová, slavná konkubína, dokázala pobláznit svým tancem celou Paříž a hlavně mnohé politiky a důstojníky z celé Evropy.

Pohled do jejího soukromí nás však přivede na myšlenku, že to byla žena, která neměla na růžích ustláno. Svůj pravý původ nechtěla nikdy zcela odhalit, Margaretha nebo chcete-li Mata Hari, si ráda vymýšlela, a tak často tvrdila, že pochází z Indie. Pravda však byla mnohem prozaičtější. Narodila se v Holandsku 7. srpna roku 1876. Ráda o sobě vyprávěla, že byla ve 13 letech unesena mladým anglickým důstojníkem, který se do ní zamiloval a pojal ji za svou choť. Realita však byla trpká, její otec – obchodník s klobouky zkrachoval a matka záhy zemřela. Se sourozenci pak vyrůstala u příbuzných. Provdala se poprvé ve věku pouhých 18 let za muže o 21 let staršího – kapitána nizozemské armády, se kterým odcestovala na Jávu a Sumatru. V roce 1903 je postihla obrovská ztráta, přišli o prvorozeného syna, který na Jávě tragicky zahynul za záhadných okolností. Poté opustila rodinu a vrátila se zpět do Evropy. Mata Hari si začala říkat podle malajského výrazu pro Slunce, ještě na Jávě, kde už začala vystupovat jako tanečnice.

článek

Sama se pak stala „sluncem válečných dní“ pro mnohé prominenty jako milenka a kurtizána. Nejdříve stávala modelem malířům a pak se stala cvičitelkou jezdecké školy. Stěžejním tanečním vystoupením se pro ni stalo taneční představení pro vybranou pařížskou společnost, kde v divoké improvizaci předvedla tanec, který sama nazývala indickým, v jehož závěru odcházela z pódia do šera zákulisí zcela nahá. Obecenstvo tím doslova šokovala, když v průběhu představení začala odkládat jeden závoj za druhým. V době, kdy nahota byla velmi zřídka k vidění, jí padla k nohám celá mužská část Paříže.

Mata Hari pak velmi snadno začala navazovat díky své popularitě a svému uhrančivému kouzlu vztahy s důstojníky, zahraničními politiky a mnohými dalšími vlivnými muži té doby. Její vstřícnost a povaha jí zabezpečovaly, že šla z náruče jednoho milence do náruče druhého. A to ne milenců ledajakých, ale velmi bohatých. Ještě před vypuknutím první světové války se této snědé vysoké krásce podařilo získat pověst nejlépe placené kurtizány Evropy. Při své výšce 178 cm měla neobyčejně malé poprsí a prý silně zabarvené a nevyvinuté bradavky. Její kontakty ji vlastně přivedly k práci špionky, neboť se o ni začaly zajímat tajné služby, což bylo pochopitelné vzhledem k jejím kontaktům s muži na nejvyšších postech.

článek

Nakonec byla považována za dvojitou agentku, spolupracovala s německou i francouzskou rozvědkou, jedné nepřinesla žádný užitek a druhá jí nedůvěřovala. Těžko říct, co přesně nakonec slavnou Matu Hari v jejích 41 letech přivedlo před popravčí četu, zda to byla její upovídanost, snaha si neustále vymýšlet, neviditelný inkoust, který byl prý nalezen v jejím pokoji anebo neproplacený šek či jiné věci, které byly u soudu uváděny v její neprospěch. Proces smrti na ní byl vykonán přesto, že řada jejích milenců žádala její omilostnění. Byla popravena ráno před rozbřeskem dne 15. října 1917 poté, co odmítla pásku přes oči, aby se hrdě podívala smrti do očí.

Foto: profimedia.cz

6.9.2013 12:00| autor: Vanesa Meyer

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist