Japonská dieta dlouhověkosti z ostrova Okinawa

Proč je japonská strava tak zdravá a čím se nejvíc liší od té naší? Vydej se s námi na druhou stranu zeměkoule, představíme ti „okinawskou dietu“ a kdo ví, třeba jí přijdeš na chuť i ty.

japonska-dieta-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Lámeš si při sledování dokumentů o Japonsku hlavu nad tím, jak to že jsou Japonci tak vitální a ve většině případů i hubení? V Japonsku se lidé dožívají průměrně nejvyššího věku na světě. Muži úctyhodných 84 let a ženy až 90 let. Vděčí za to stravování a životnímu stylu. Dnes ti představíme dietu z ostrova Okinawa, které její obyvatelé vděčí za dlouhověkost a vitalitu. Na Okinawě žije nejvyšší počet staletých lidí na světě, což přimělo vědce zkoumat, proč to tak je. Vedle toho jsou zde nejméně rozšířené civilizační choroby,  jako je Alzheimer, artritida, cukrovka či rakovina.

Obecně o japonském stravování…

Ač to zní neuvěřitelně, tak problémy s nadváhou mají v Japonsku pouhá 3 % tamější populace. Roli hrají nejen geny a životní styl, ale zejména stravování. Tradiční japonská strava je převážně čerstvá a nekonzervovaná, s minimálním zastoupením průmyslově zpracovaných potravin a cukrů.

Japonská strava, to není jen sushi a mořské řasy, ve skutečnosti je velice pestrá. Jejím základem je odjakživa rýže, pro jejíž pěstování jsou v Japonsku výtečné podmínky, mořské plody a řasy, sójové boby, obilniny, zelenina a přiměřené množství živočišných produktů. V potravě jsou kromě toho hojně zastoupeny ryby, což je zapříčiněno zejména tím, že se Japonsko rozkládá na více než šesti tisících ostrovech a jde o zemi se silnou rybářskou tradicí. Jeho obyvatelé si tak mohou dopřávat ryby v mnohem větším množství, než obyvatelé ostatních asijských států. Ryby jsou vynikajícím zdrojem omega-3 mastných kyselin, které se podílí na udržení zdravé oběhové soustavy a umí redukovat zánětlivé procesy v těle. A jsou to podle mnoha lékařských studií právě záněty, které mohou zapříčinit vznik mnoha vážných chronických onemocnění. V japonské stravě je zastoupeno poměrně málo kalorií a nasycených mastných kyselin. I přesto je ale bohatá na výživné látky, zejména antioxidanty a flavonoidy.

Čím dál více studií také poukazuje na význam kvašených potravin pro dobrou funkci zažívacího systému. I těch je japonská kuchyně plná. Produkty z kvašených sójových bobů, jako je miso, jsou běžnou součástí japonské stravy. Miso polévka nechybí během žádné japonské večeře, jde o důležitý zdroj živin. Někdy si ji Japonci vychutnávají už ráno, aby nastartovali organismus na celý den. Miso je fermentovaná směs vyrobená ze sójových bobů, mořské soli a rýže kóji. Je to takový malý zázrak, nejen že je zdrojem prospěšného vitaminu B 12, ale současně i účinným probiotikem. V našich končinách seženeš miso v obchodech se zdravou výživou a někdy už i v běžné samoobsluze u sojových produktů, jako je tofu či tempeh.

Okinawská dieta – zázrak na talíři

Dieta z ostrova Okinawa je vyvážená, lehká a pestrá, s velkým podílem zeleniny a ovoce. S drobnými úpravami je vhodná i pro vegetariány a vegany. Nechybí ani zdravotní přínosy, pomáhá eliminovat rizika obezity či kardiovaskulárních chorob. I přes velmi nízký kalorický přísun během dietního programu jde o vyváženou stravu a lidé při ní rozhodně nehladoví.

Je potřeba si ale uvědomit, že i kdyby ses rozkrájela a stravovala se striktně jen podle téhle diety, rozhodně ti to nezaručí dlouhověkost. Ta je totiž z velké části dána hlavně geneticky. Kromě toho má vliv také prostředí, ve kterém žijeme. Lidé na Okinawě, oproti nám, Evropanům, určitě žijí víc v souladu s přírodou a nepodléhají tolik stresu. O pozitivním vlivu na tvé zdraví však nemůže být pochyb. Ale pozor, řada odborníků varuje před tím, že pro lidský organismus není příliš vhodné přejímat kompletně jídelníček cizích kultur. Jsme zkrátka zvyklí a uzpůsobení na jinou stravu. Což ale neznamená, že nás jiné kultury při tvorbě jídelníčku nemohou obohatit a inspirovat.

A v čem spočívá princip diety?

Potraviny jsou rozděleny do čtyř skupin;

  1. Velmi lehké potraviny – sem řadíme vodu, zelený čaj, chřest, většinu zeleniny, čekanku, mořské řasy a některé druhy ovoce jako např. jablka. Těmito potravinami se můžeš ládovat v podstatě od rána do večera. Mořské řasy jsou plné zdraví prospěšných látek a mohou významně napomoci v boji s vysokým krevním tlakem. Jsou bohaté na minerály a desítky dalších stopových prvků důležitých pro posilování imunitního systému a zdraví srdce.
  1. Lehké potraviny – sem patří ryby nebo hnědá rýže. Tady už je třeba určitá opatrnost, co se týče porcí. Sice si je můžeš dopřát ke každému jídlu, ale je potřeba s nimi zacházet s mírou.
  2. Mezi středně těžké potraviny je zařazen chléb, hummus či libové maso. I tady je potřeba sledovat velikost porcí a navíc bys je měla jíst jen v určitou denní dobu.
  3. Těžké potraviny jako sladké pečivo, smažená jídla či dezerty jsou dovoleny pouze zřídka.

Pokud se budeš řídit tímhle rozdělením potravin, nemusíš ani počítat kalorie. Zásadou diety je pravidlo, že se při ní nehladoví. Jíš do té doby, dokud se necítíš alespoň z 80 % sytá podle tradičního japonského rčení „Hara hači bu“. A protože toto pravidlo je již téměř od narození vštěpováno i malým dětem, není divu, že v  zemi rostou celé generace štíhlých a vitálních Japonců.

Aby mohla být dieta považována za účinnou, doporučují její vyznavači vytrvat v programu alespoň 2 měsíce. Zhruba tak dlouho trvá, než si osvojíš nové stravovací návyky a zhubneš nějaké to kilo, tedy pokud je pro tebe priorita snížení váhy.

Při dietě se popíjí zelený čaj. Je bohatým zdrojem antioxidantů a zejména obyvatelé Japonska jsou jeho velkými fanoušky. Je servírován téměř ke každému pokrmu. Nejen že má osvěžující chuť, ale hlavně blahodárné účinky na organismus. Tradiční japonský čaj matcha ochraňuje buňky lidského těla před degenerativním onemocněním, Alzheimerem či chorobami srdce. K tomu ještě obsahuje látky s relaxačním účinkem na tělo i mysl. Říká se, že jeden šálek kvalitního zeleného čaje denně je výbornou prevencí proti rakovině, zlepšuje sexuální aktivitu a působí proti stárnutí.

Tak co, vyzkoušíš japonskou dietu dlouhověkosti?

Foto: Shutterstock.com

3.5.2021 2:00| autor: Alena Haas Kubátová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist